Keressük 2022 legbátrabb magyar nőit! – Te kit jelölnél a SzuperWMN-díjra?
Rovattámogatás
Talán soha nem volt még olyan fontos, hogy kiemeljük, és a magunk módján támogassuk azokat a nőket, akik kiálltak másokért, ügyekért, kirekesztettekért, jogfosztottakért, pedagógusokért, diákokért, a vészesen hanyatló hazai oktatási rendszer javításáért, a még sebesebben a végzetébe rohanó környezetünkért… a lista szinte végtelen. Eljött a te időd, hogy elmondd nekünk, ki az a közvetlen vagy a tágabb környezetedben, akár országosan, akit az év legbátrabb nőjének tartasz! Lesz közéleti jelöltünk is, de most elsősorban civil SzuperWMN-ek nevét és történetét várjuk. Pályázati felhívásunk következik: küldd el nekünk a te jelölted nevét! Fiala Borcsa írása.
–
Szupernők a fókuszban
A SzuperWMN-díjat 2016-ban adtuk át először, azaz immár sokadjára vagyok olyan szerencsés, hogy ott ülhetek a díjátadó gálán, amelyen Magyarország legbátrabb nőit mutatjuk be nektek. Mégis, minden egyes évben elfog a meghatottság és a büszkeség bizsergető keveréke. Hogy szemtanúja, sőt részese lehetek a közös ünneplésnek. Hogy nekünk, a WMN szerkesztőségének és nektek, kedves olvasók, lehetőségünk van támogatni, kiemelni, megmutatni országnak-világnak azokat a bátor nőket, akik tesznek másokért, értünk, mindannyiunkért akár közvetve, akár közvetlenül. Hogy általuk ez mégiscsak egy olyan ország lesz, ahol jó élni, ahol érezheted a segítséget, és megélheted, hogy nem vagy egyedül a nehézségeiddel.
Ezek azok a nők, akik a maguk bátorságából, erejéből, a saját idejükből kölcsönöznek másoknak is. Akik odaállnak egy-egy fontos ügy mellé, és nem hagyják, hogy a rendszer, a nehézségek, a környezet bedarálja azt, aki kicsi, védtelen, elnyomott.
Emlékeztetőül, és ihletadásképp
2018-ban a ti szavazataitok alapján Szalay Kriszta színművésznek adtuk át a közéleti SzuperWMN-díjat, elismerve áldozatos munkáját, amellyel több mint egy évtizede segíti (többek közt) a hajlék nélkül élőket: színdarabot írt-rendezett róluk, valamint lakhatásuk, munkavállalásuk és egészségügyi ellátásuk szervezésében is segít nekik. Ugyanebben az évben a civil SzuperWMN-díjat a szerkesztőség Himmer Évának ítélte, aki a Feledékeny Emberek Hozzátartozóinak Társaságát képviselte. Éva az Alzheimer-kórral, demenciával járó betegségekkel küzdők és családjaik érdekeiért harcol – azaz ma Magyarországon egymillió (közvetlenül vagy hozzátartozóként) érintett emberért.
2019-ben a SzuperWMN civil kategóriájának győztese az olvasók jelölése és a szerkesztőség titkos szavazása alapján Erdős Eszter református lelkész lett. Eszter 1987-ben Ráckeresztúron, szinte a semmiből hozott létre terápiás otthont egy olyan érában, amikor a rendszer még csak elismerni sem volt hajlandó a szerfüggősség létezését, szőnyeg alá söpörve a problémát. Az ország első rehabilitációs intézménye mára európai színvonalú drogterápiás központtá nőtte ki magát. A közéleti SzuperWMN kategória győztese pedig L. Ritók Nóra képzőművész, pedagógus, esélyegyenlőségi szakember lett. Nóra húsz éve lépett ki a közoktatásból, és hozta létre az Igazgyöngy Alapítványt, amellyel a Berettyóújfalui kistérségben élő hátrányos helyzetű gyerekeknek és szüleiknek ad lehetőséget, motivációt, feladatot, esélyt – sokszor az árral és a rendszerszintű elnyomással szembe menve.
Sajnos 2020-ban, a világjárvány miatt nem tudtuk megrendezni a SzuperWMN-gálát, így a következő évben ha lehet, még nagyobb lelkesedéssel vetettük bele magunkat a szervezésbe!
2021-ben a civil kategória győztese Tuza Éva lett, az a háromgyerekes édesanya, LMBTQ-aktivista, akinek a fia, Tóbiás, az utolsók között volt, akik Magyarországon még nemet válthattak (azaz új anyakönyvi kivonatot kaphattak), mielőtt ezt törvényileg ellehetetlenítették volna. A közéleti SzuperWMN-díjat pedig Farkas Franciska színművész, szociális munkás érdemelte ki, akinek az egész életét végigkíséri a segíteni akarás: a Tudás 6alom nevű csoporttal drámafoglalkozásokat, prevenciós, identitás- és kommunikációs tréningeket tartanak, amelyeket elvisznek az érintett gyerekekhez, például Gyöngyöspatára, és sok egyéb szegregált helyszínre.
És hogy ki lesz a 2022-es győztes? Rajtad is múlik!
Ahogy minden évben, idén is két fődíjat adunk át, civil és közéleti kategóriában (plusz lesznek majd különdíjaink is, de az hadd maradjon az est meglepetése!). Így a jelölés is kétféle, ezért kérjük, olvasd el figyelmesen a kiírást!
A te jelöltjeidet most elsősorban az első, tehát a civil kategóriában várjuk.
1. Civil SzuperWMN-díj
A civil kategóriában ti, olvasók jelölhettek, és a szerkesztőségi zsűri dönt majd a győztesről – természetesen a ti jelöléseitek alapján. Ide tehát nem hírességeket, vagy ismert embereket várunk, hanem olyan nőket, akik egy-egy társadalmi ügyet tekintve sokat tesznek másokért.
Várjuk tehát a jelöléseiteket: a [email protected] e-mail-címre írjátok meg, ki érdemelné szerintetek idén a civil SzuperWMN-díjat. Ehhez
- szükségünk lesz a jelölt nevére, egy rövid, de átfogó indoklásra, hogy miért érdemli meg szerinted a díjat (körülbelül tíz mondat legyen);
- tüntesd föl a jelölted elérhetőségét, és a tiédet is!
- A jelölési határidő: 2023. január 15.
A civil SzuperWMN-díj odaítéléséről titkos szavazáson döntünk majd.
2. A közéleti SzuperWMN-díj
Ebben a kategóriában a szerkesztőségi zsűri jelöl majd olyan közéleti személyiségeket, akik szerintünk méltók arra, hogy SzuperWMN-díjasok legyenek 2023-ban. A listán szereplők közül aztán ti, olvasók választjátok ki a győztest.
A közönségszavazás január 30-án indul, kezdetét a Facebook-oldalunkon és a hírlevelünkben is bejelentjük!
A várva várt díjátadó pedig február 27-én, a Magyar Zene Házában lesz.