Szentesi Éva: Néha csak az ment meg, ha belebokszolok egy kemény tenyérbe
„Csinálod vagy nem csinálod. Ha csinálod, akkor jól csináld, és ne dumálj.”
„Csinálod vagy nem csinálod. Ha csinálod, akkor jól csináld, és ne dumálj.”
„200 ezer nőről beszélünk, aki Magyarországon endometriózissal küzd, és közben a két kezemen meg tudom számolni, hogy kik azok, akik egy súlyos endometriózist el tudnak látni” – mondja az ország első számú endometriózis-specialistája, akivel Krajnyik Cintia beszélgetett arról, hogyan vált belőle nemzetközi hírű orvos, és miért praktizál mégis itthon; hogy miért ilyen hosszú a várólista az állami műtétekre; és miért olyan drága, ha magánúton szeretnénk igénybe venni az ellátást.
Figyeld, mit jelez a tested, az nem csap be soha!
„Táplálkozási tanácsadóként az elmúlt években megtanultam, hogy ha negyvenes nőként életmódot szeretnél váltani, és heti rendszerességgel edzenél is, azt legalább olyan nehéz megszervezni, mint a NASA-nak egy Holdra szállást” – mondja szerzőnk, Németh Attila.
Lényeges megtalálnunk az egyensúlyt aközött, hogy foglalkozzunk a testünkkel, az egészségünkkel, de azért ne árasszon el minket a betegségektől való állandó szorongás.
Ezer epilepsziás betegből évente egy veszti el az életét a roham során úgy, hogy halálát nem baleset okozza. Fontos, hogy beszéljünk a hirtelen epilepsziás halálról, a SUDEP-ről, mert az információ életet menthet.
„Visszanéztem a betegre. Amikor bejött a vizsgálóba, még egy magas, edzett férfit láttam. De aztán valahogy összement, elveszett a ruháiban, mintha már nem ugyanaz az ember lenne, mintha a holmijai túl nagyok lennének rá. Mintha a világ túl nagy lenne rá.” Amikor a sürgősségi osztályon dolgozó kezdő orvos először találkozik pszichotikus állapotban lévő beteggel…
A mellrák elleni hónap apropóján szerzőnk összegyűjtötte, kinek milyen szűrővizsgálatokra érdemes elmennie.