Lejár a haladék: Közel 25 ezer Babaváró-hitelesnek kell milliókat visszafizetnie hamarosan
Több tízezer Babaváró hitelt felvevő pár számára néhány héten belül lejár a gyermekvállalási határidő. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss Pénzügyi stabilitási jelentése szerint közel 25 ezer olyan szerződés van, ahol a párok eddig még nem teljesítették a feltételt. Ha ez július 1-ig nem változik, elveszíthetik a kamattámogatást, és akár több millió forintot is vissza kell fizetniük – írja a Bank360. Hírszemle.
–
A Babaváró hitelt igénylő házaspároknak alapvetően öt évük van arra, hogy megszülessen az első gyermekük. Ha ez nem történik meg, akkor vissza kell fizetniük az addig kapott kamattámogatást. A szabály azonban az elmúlt években módosult: 2024-ben a kormány két évvel meghosszabbította a teljesítési határidőt azok számára, akiknek az eredeti ötéves időszaka 2024 júliusa és 2026 júniusa között járt volna le. Ennek következtében idén július 1-jén egyszerre fut ki a türelmi idő a 2019-ben, 2020-ban, illetve a 2021 első felében szerződő párok jelentős részénél.
A jegybank adatai szerint a 2026 közepéig teljesítési határidővel rendelkező Babaváró-szerződések mintegy ötödénél továbbra sem teljesült a gyermekvállalás. Ez összesen 24,7 ezer szerződést és 182 milliárd forintnyi hitelállományt jelent.
Az egyes évjáratok között ugyanakkor vannak különbségek, de a számok azt mutatják, hogy a két évvel ezelőtti haladék valamelyest javított a helyzeten.
- Míg 2024 tavaszán a 2019-ben megkötött szerződések negyedénél még nem teljesült a gyermekvállalás,
- addig 2025 végére ez az arány 17 százalékra csökkent.
- A 2020-as szerződéseknél 21,
- a 2021-eseknél pedig 23 százalék volt a gyermekvállalást nem teljesítők aránya.
Mennyit kell visszafizetni?
Az érintettek számára a legnagyobb kérdés az, mekkora összeget kell visszafizetniük, ha a határidő lejártáig sem születik gyermek. A válasz attól függ, hogy pontosan mikor vették fel a hitelt, a Babaváró kamattámogatásának mértékét ugyanis az adott időszak állampapírhozamai alapján számítják ki.
A Bank360 számításai szerint azoknak,
- akik a program indulásakor, 2019 júliusában vették fel a Babavárót, közel 3,7 millió forint kamattámogatást kellhet egy összegben visszafizetniük.
- Egy évvel későbbi szerződés esetén ez az összeg már jóval alacsonyabb, megközelítőleg 2,6 millió forint.
Bár az összegek jelentősen eltérhetnek, egy dolog közös: a támogatást elveszítő pároknak a teljes összeget 120 napon belül kell rendezniük.
De a probléma itt még nem is ér véget: ha a gyermekszületés elmaradása miatt a hitel elveszíti az állami támogatást, piaci kamatozásúvá alakul, tehát a havi törlesztőrészletek is megemelkedhetnek, akár duplájukra is nőhetnek.
A Babaváró hitel az Orbán-kormány leleménye, családtámogatási intézkedésként a gyermekvállaláshoz kötött kedvezményes kölcsönnel akarta ösztönözni a fiatal házaspárokat: az első öt évben kamatmentes törlesztést tesz lehetővé az igénylőknek, ha ezekben az években a házaspár legalább egy gyermeket vállal, akkor a kölcsön kamatmentes marad – Krajnyik Cintia ebben a cikkben írt a program részleteiről. Filákovity Radojka pedig ebben a cikkben járta körbe az orbáni családtámogatásokat.De ha öt éven belül nem születik gyermek, a támogatás elveszhet; a futamidő alatt nem válhatnak el az igénylők, és nem is költözhetnek külföldre. Méltányossági eljárásra csak néhány esetben van lehetőség, például ha a gyermekvállalás orvosi okok miatt nem teljesül, igazolt meddőségi problémák esetén, vagy ha a pár több sikertelen lombikeljáráson van túl. A kormányhivatal azonban minden esetben egyedi mérlegelés alapján dönt. És még sikeres elbírálás esetén sem feltétlenül törli a visszafizetési kötelezettséget, hanem lehetővé teszi, hogy a kamattámogatásból adódó egyösszegű tartozást 24 hónap alatt fizessék vissza.
A kiemelt kép illusztráció, Forrás: Pexels/ Vitaly Gariev
Glow
Glow