Az online sportfogadás a 21. századi szerencsejáték-függőség egyik legdinamikusabban terjedő formája. Elsőre ártalmatlannak tűnhet: csak egy kattintás, csak egy meccs, csak pár ezer forint. A valóság azonban az, hogy sokan ezen a csúszós lejtőn indulnak el, és mire észbe kapnak, nemcsak a pénzüket, hanem az önbecsülésüket, kapcsolataikat és mentális egészségüket is elveszítik.

Több nemzetközi kutatás is megerősítette, hogy a szerencsejáték-függőség az egyik legmagasabb öngyilkossági arányt mutatja az addikciók között. A szégyen, az adósság, a kontrollvesztés és a reménytelenség együtt súlyos pszichés állapothoz vezethet.

Egy 2010-es brit kutatás szerint a szerencsejáték-függők öngyilkossági kockázata akár tizenötszöröse is lehet az átlagpopulációéhoz képest.

A svéd Karolinska Intézet 2018-as vizsgálata azt találta, hogy a diagnosztizált szerencsejáték-függők körében a befejezett öngyilkosság aránya kétszer magasabb, mint más pszichiátriai diagnózisokkal élő embereknél. Ennek oka valószínűleg abban rejlik, hogy olyan mértékű tartozást lehet így összeszedni, amelynek visszafizetése szinte egy teljes emberöltő alatt is lehetetlennek tűnik. Vagyis ha valaki abba hagyja is a játékot, élethosszig a jövedelme felét vonhatják le, vagy állandóan be nem jelentett munkára kényszerülhet, annak minden negatív következményével együtt.

Mi az online sportfogadás?

Az online sportfogadás azt jelenti, hogy az interneten keresztül, különféle platformokon (pl. TippmixPro, Unibet, Bet365 stb.) lehet fogadásokat kötni sportesemények kimenetelére – legyen szó fociról, teniszről, amerikai futballról vagy akár e-sportokról. A fogadások történhetnek a meccs előtt vagy élőben, játék közben is. Sőt, akár részletes statisztikai elemekre is lehet fogadni – például arra, hány szöglet lesz egy félidő alatt.

„Én egy NB II-es magyar meccsen indultam el. 2000 forintot tettem fel, bejött. Aztán jött egy BL-este, ahol 25 ezer lett belőle. Eufória. Akkor még úgy éreztem, uralom. Egy évre rá már volt, hogy 100 ezret veszítettem el egyetlen este alatt, miközben a gyerek a másik szobában aludt. Azóta tudom: ez nem csak játék” – mesélte egyik kliensem.

Hogyan alakul ki a függőség?

1. Kezdeti sikerélmények

A legtöbben egy korai nyeremény hatására kapnak rá – ez megerősíti bennük az érzést, hogy a kezükben a kontroll.

„Az első nyereményem olyan volt, mint egy drog. 2500 forintból csináltam 60 ezret. Hirtelen úgy éreztem, én vagyok a király. Aztán egy év múlva már csak azt számoltam, hol nem tudják behajtani a tartozást.”

2. Egyre több fogadás, egyre nagyobb tétek

A játékos elkezd egyre több eseményre fogadni, egyre magasabb tétekkel, bízva abban, hogy újra nyer.

„Először csak a hétvégi meccsekre tettem, aztán már hétfő hajnali ausztrál rögbire is fogadtam. Nem az érdekelt, ki játszik – csak az, hogy játsszak.” 

3. A veszteség utáni visszanyerés vágya

A veszteség nem állítja meg, hanem motiválja – „majd a következőn visszanyerem”.

4. Gondolkodás- és viselkedésbeli torzulások

A fogadó úgy érzi, befolyásolni tudja az eredményeket, saját tudására hagyatkozik – miközben teljesen kiszolgáltatott a véletlennek.

„Azt hittem, jobban értek a focihoz, mint az átlag. Napi két órát olvastam statisztikákat. Amikor mégis elment a tipp, mindig volt rá magyarázatom – csak az igazságot nem akartam látni.”

5. Izoláció és rejtőzködés

A játékos titkolja a játékát, letagadja a veszteségeket, és egyre inkább egyedül marad.

„Senki nem tudott róla. Még akkor sem, amikor a lakbért sem tudtam kifizetni, mert mindent eljátszottam. Inkább hazudtam, hogy megcsúszott az utalás.” 

6. Digitális pénz = elmosódó határok

Mivel a játék nem készpénzben, hanem digitálisan zajlik, a pénz elvesztése kevésbé érződik valósnak. A kártyáról vagy számláról levont összeg pszichésen nem üt akkorát, mint amikor az ember fizikailag ad ki pénzt a kezéből.

„Ha papíron kellett volna odaállnom a pénztárhoz, és letenni százezer forintot, valószínűleg megremeg a kezem. De így? Két kattintás, és már ment is a tét. Aztán a hónap végén jön a kijózanító banki egyenleg.”

Miért nehéz abbahagyni?

  • Azonnali visszacsatolás: A mobiltelefon mindig kéznél van. Egy meccs mindig kezdődik valahol. A világ 24 órában fogad – azaz bármikor lehet játszani.
  • Dopaminlöket: A tét megtétele, az eredmények követése – ezek mind fokozzák az izgalmat, ami könnyen függőséget alakít ki.
  • Kognitív torzítások: Nagyon jellemzőek az olyan gondolatok, mint: „Ha most abbahagyom, pont nyernék!” vagy „Most jön a jó széria!”
  • Társadalmi elfogadás: A sportfogadás sokak számára nem tűnik veszélyesnek – hiszen „csak sport, nem drog”.

„Kliensem mondta nemrég: „Nem is a pénzért játszom. A gép hangja, a kattintás, az a pár másodperc, amikor forog a kerék – abban van valami hipnotikus. Ott nem kell gondolkodnom. Nem érzem magam selejtnek. A valóságban elvesztem, de ott, a képernyő előtt olyan, mintha lenne esélyem. Még akkor is, ha mindig elbukom.”

Vagy: „A gép nem kérdezi, mikor aludtál utoljára. Nem mondja, hogy büdös vagy, vagy hogy megint nem vitted el a gyereket az oviba. A gép csak forog. És ha elég sokáig nézed, már nem is hallod, mit mondanak körülötted.”

Keresztfüggőségek: amikor a szerencsejáték, az alkohol és a drog összemosódik

Online sportfogadás-függés: amikor már nem a pénzed, hanem az életed a tét
Forrás: Getty Images/Connect Images, Pexels/Maria Orlova

Nem ritka, hogy a szerencsejáték-függőség nem önmagában jelenik meg, hanem alkohol- és droghasználattal együtt. Az alkohol, a drog és a játék ugyanazokat az agyi jutalmazó pályákat aktiválják – gyakran felváltva, egymást kiváltva jelennek meg. Aki egyszer megtapasztalja, hogy valamelyik függőség enyhíti a fájdalmát vagy az ürességérzetét, az hajlamos más módszerhez nyúlni, ha az elsőt abbahagyja.

„Először csak a hétvégi Tippmix ment. Aztán jött a kokain – segített ébren maradni az éjszakai meccseknél. Amikor nyertem, szórtam a pénzt, mint valami filmben. Aztán reggel már inni kellett, hogy ne zuhanjak össze.”

A játékszenvedély következményei

– A valóság torzulása

„Ott ültem a buszon, a fülemben zúgott a város, de én csak a 86. percnél jártam fejben. A harmadik gól kellett volna, hogy bejöjjön a 14-szeres oddsos kombó. Néztem a telefonomat, ahogy frissülnek az eredmények. A kezem izzadt – nem tudtam eldönteni, a hidegtől vagy a feszültségtől. És akkor… piros lap. Az én csapatomnak. Tudtam, vége.”

– A rutin, ami köré szerveződik a nap:

„A fogadás előtt mindig ugyanazt csináltam: kávé, cigi, nyitom az applikációt. Mintha templomba mennék. Beállítottam a napi „biztonságos” keretet, amit persze sosem tartottam. A játék nem akkor kezdődött, amikor elindult a meccs, hanem amikor kattintottam.”

– Anyagi összeomlás

A játékos képes eljátszani a fizetését, megtakarítását, kölcsönt vesz fel, vagy más pénzét használja.

„Amikor először vettem fel személyi kölcsönt a banktól – csak 300 ezer forint volt –, még azt hittem, visszanyerem egy hétvégi Premier League körrel. Mire észbe kaptam, már három különböző hitelintézettől tartottam számon részleteket, a fizetésem felét elvitte a törlesztés.”

Egy kliensem évekig játszott egészen kis pénzekkel, majd egyszer nyert tízezerből ötmilliót. „Wow, ebből meg lehet gazdagodni!” Lakásra spóroltak a párjával, a nagy nyereménytől vérszemet kapott, emelte a tétet, és rövid idő alatt elment a pénz nagy része. Ekkor jöttek az első hazugságok. A hiányt a kocsija eladásából fedezte – mondván, technikai baja van, jobb lesz tőle időben megszabadulni. Innentől elindult a lavina, futott a pénze után. Majd jöttek a lopások a szülőktől. Utána azért lopott újra, hogy visszanyerje a pénzt. Ez egészen addig tartott, amíg le nem bukott. Ez lett számára a mélypont, amikor belátta, hogy segítséget kell kérnie.”

– Kapcsolati károk

Hazugságok, eltitkolás, bizalomvesztés. Gyakori a párkapcsolati krízis vagy válás.

„A párom előtt hónapokig titkoltam, hogy megint játszom. Aztán egyszer lebuktam, a bankszámlán hiányzott a közös megtakarítás fele. Próbáltam kimagyarázni, de ő már rég gyanított valamit. Azt mondta: vagy kezelés, vagy vége. Utána mentem Sándorhoz. Azóta csoportba (is) járok.”

– Az időt is viszi

„Egy idő után már nem tudtam különválasztani a fogadást a meccsnézéstől. És nem csak a BL-ről beszélek. Néztem a dél-koreai ligát hajnalban, ukrán másodosztályt délután, brazil bajnokit éjszaka. Minden meccs egy lehetőség volt: szöglet, piros lap, második félidős gól. A feleségem először csak nevetett, hogy »megint focizol?« Aztán már nem nevetett. Akkor sem, amikor az esti mese alatt a fiam megkérdezte: »Apa, neked mindig focit kell nézned?«”

„Volt, hogy a vasárnapi ebéd közben is ott volt az ölemben a telefon, csatlakoztatva egy külső akksira, mert ha lemerül, nem látom, mi történik Ghánában. Már nem emlékszem, mit főzött a nejem, csak arra, hogy háromszor szólt rám, és a végén kiment az erkélyre sírni.”

– Mentális zavarok

Szorongás, depresszió, alvászavar, dühkitörések. Gyakori az öngyilkossági gondolat.

„Nem aludtam éjszakákon át, csak ültem a képernyő előtt. Ha vesztettem, hányni tudtam volna. Ha nyertem, csak annyit éreztem: még többet kéne tenni. A világ összes pénze sem lett volna elég. Egyszer a fürdőszobában sírtam, mert nem tudtam megállni. Akkor ijedtem meg igazán.”

– Munkahelyi problémák

Csökkenő teljesítmény, konfliktusok, hiányzások.

„Egyszer reggel a főnököm megkérdezte, miért vagyok mindig fáradt, szétszórt. Nem mertem bevallani, hogy hajnalig a vietnami U19-es ligára fogadtam élőben, miközben a telefonomon pörgött a statisztika. Három hónappal később elbocsátottak. Azt mondták, nem vagyok megbízható.”

– Öngyilkossági kockázat

„Én is eljutottam oda, hogy már nem láttam kiutat. Egyetlen éjszaka alatt ment el 700 ezer forint. Másnap reggel ültem az autómban, és komolyan azon gondolkodtam, hogy nekimegyek a hídfőnek. Végül inkább felhívtam egy segélyvonalat. Ott kezdődött valami új.”

– Szégyen és bűntudat

A szerencsejátékos gyakran belülről marcangolja magát, amiért újra és újra visszaesik. A „tudom, hogy nem kéne” és a „mégis megtettem” közötti feszültség szégyenérzetet és önutálatot szül.

„Hazudtam a gyerekeimnek, a páromnak, a szüleimnek. A legrosszabb mégis az volt, amikor magamnak is. Tudtam, hogy nem vagyok már az az ember, akinek látni akartam magam. A tükörbe nézni fájt. Nem a pénz hiányzott, hanem hogy elveszítettem a becsületemet.”

Hogyan próbálkoznak a klienseim kezelni a helyzetet?

– Önkitiltás: amikor a játékos saját magát próbálja megállítani

Az önkitiltás azt jelenti, hogy a játékos hivatalosan kéri, hogy ne engedjék be bizonyos kaszinókba, fogadóirodákba vagy online szerencsejáték-felületekre. Magyarországon ezt az SZTFH (Szerencsejáték Felügyelet) által vezetett nyilvántartásban lehet kérvényezni. Az önkitiltás ideiglenes vagy határozatlan időre is szólhat, és az állami szervezésű játékokra (pl. Szerencsejáték Zrt. oldala) érvényesíthető.  

 

A probléma ott kezdődik, hogy az önkitiltás nem foglalja magában az összes elérhető nemzetközi vagy illegális felületet – sok függő könnyedén megkerüli a korlátozást egy másik e-mail-cím, VPN, vagy más személy nevén létrehozott fiók segítségével.

„Tavaly márciusban letiltattam magam minden hivatalos oldalon. Azt hittem, ennyi elég lesz. Két hétig nem játszottam. Aztán egy fórumon találtam egy külföldi oldalt, ahol PayPallal lehetett fizetni. Új e-mail, új fiók, új kártya. Tíz perc volt. Aztán megint napokig tartó pörgetés. Már nem is a játék izgatott, hanem az, hogy kijátszhatom a saját szabályaimat. Szégyelltem, de közben valahol örültem, hogy »megoldottam« Pedig semmit nem oldottam meg. Csak visszacsúsztam."

– Appok törlése, technikai korlátozások

Sokan próbálják letörölni az appokat, VPN-t tiltani, vagy a fogadóoldalakat leblokkolni a böngészőben. Ezek a módszerek gyakran rövid ideig hatékonyak, de önmagukban ritkán hoznak tartós változást.

– Kognitív önbecsapások

Klasszikus önigazolások: „csak a hétvégén”, „csak a következő fizetés után”, „ha most nyerek, abbahagyom”.

„Volt egy időszak, amikor minden meccs előtt fogadalmat tettem magamnak. Hogy ez lesz az utolsó. Néha még le is írtam a telefonba: »Ha nyerek, kiszállok«. Nyertem. És akkor tettem fel újra kétszer annyit."

– Bankkártya és pénzügyek kiszervezése

A játékosok gyakran odaadják a bankkártyájukat családtagjaiknak, megszüntetik a netbankot, vagy a párjuk kezeli a pénzügyeiket.

„Egy hónapig a feleségemnél volt a bankkártyám. Készpénzt kaptam tőle, csak a heti költőpénzemet. Aztán rájöttem, hogy a régi hitelkártyám is működik. Elő is vettem a fiók mélyéről."

– Új rutinok bevezetése

Próbálnak sportolni, olvasni, filmeket nézni, kitölteni az időt, amit korábban fogadással töltöttek.

„Elkezdtem reggelente futni, délután olvastam, esténként film. Két hétig ment. Aztán jött egy válogatott meccs. Egyszeri fogadás, mondtam. De az éjjel megint ott ültem a telefonnal és az élő statokkal."

– Társas kontroll

Van, aki elszámol valakinek, aki segít a kontrollban – legalább ideiglenesen.

„A bátyámnak elmondtam, hogy baj van. Azt mondta, segít. Három hétig tényleg segített, eldugta a pénzem, kérdezgetett. De nem bírta sokáig. Mondta, nem az ő dolga. És én megkönnyebbültem, mert így újra játszhattam."

– Önsegítő anyagok, videók, meditáció

Sokan próbálkoznak YouTube-videókkal, leszokást segítő könyvekkel, meditációval.

„Rengeteg videót néztem arról, hogyan hagyjam abba. Volt egy csávó Amerikában, ő minden reggel meditált. Kipróbáltam. Három napig működött. Aztán jött egy e-mail: Bónusz fogadás. És már kattintottam is."

A baj felismerése és a segítség

Ha úgy érzi, hogy:

  • gyakran gondol a fogadásra,

  • egyre több pénzt veszít,

  • azért játszik, hogy visszanyerje az elveszített összegeket,

  • hazudik a játékról,

  • elhanyagolja a munkáját vagy a családját,

  • bűntudata van,

akkor érdemes segítséget kérni.

A valódi felépülés ritkán magányos küzdelem eredménye. A függőség rendszerint kapcsolati betegség – és a gyógyulás is kapcsolatban történik. Egyéni utak léteznek, de néhány közös vonás gyakran megfigyelhető a sikeres felépülők történeteiben. Tapasztalataim szerint kulcsfontosságú a család és a hozzátartozók bevonása is. Ezen kívül lényeges:

– A felismerés és a beismerés

„Az első fontos lépés az volt, hogy kimondtam: függő vagyok. Először magamnak, aztán a páromnak. Nem történt hirtelen csoda, de mintha egy szikla gördült volna le rólam.”

– Személyre szabott segítség: konzultáció, terápia

„Addiktológushoz fordultam. Nemcsak arról beszéltünk, hogyan ne játsszak, hanem arról is, mi van mögötte. Milyen érzések visznek vissza. Milyen űrt akarok betölteni.”

– Csoportos támogatás, közösség

„Az első gyűlésre úgy mentem el, hogy senkinek nem szóltam. Azt hittem, mindenki ítélkezni fog. Ehelyett először csak hallgattam – és rájöttem, nem vagyok egyedül.”

– Reális célok, napi struktúra

„Először csak napi 24 órára vállaltam. Nem örökre. Azt mondtam: ma nem fogadok. És másnap újra. Közben új szokásokat építettem: mozgás, közösség, rendes alvás.”

– Nyíltság, kapcsolódás

„Már nem titkolom. Ha kérdezik, elmondom, hogy régen sportfogadó voltam. Ez valahogy erőt ad. És talán más is meghallja, aki még benne van.”

A függőség sötét spiráljából van kiút. Nem könnyű, nem gyors – de lehetséges. És ami talán a legfontosabb: nem kell egyedül végigmenni rajta.

Ma már elérhetők anonim csoportok, pszichológusok, addiktológiai tanácsadás, valamint önsegítő online fórumok is. A kulcs a felismerés – és a változtatás vágya.

„Azt hittem, egyedül is menni fog, de nem ment. A csoportban hallottam olyan sztorikat, amikben magamra ismertem. És ott senki nem mondta, hogy hülye vagyok – csak azt, hogy mi is voltunk ott. Ez mentett meg.”

Bajzáth Sándor
Bajzáth Sándor addiktológiai konzultáns, szenvedélybeteg-segítő, felépülő függő. Több mint 22 éve él szer- és alkoholmentesen. Drog- és alkoholfüggőkkel, valamint hozzátartozóikkal foglalkozik 19 éve intézményi, és 13 éve magánpraxisban. Évek óta publikál addikció témájú cikkeket az addikt.hu oldalon, valamint társszerzője a Repülök a gyógyszerrel és a Pörögnek a fejemben a filmkockák című köteteknek. 2023. szeptemberétől a SOTE-ETK addiktológiai konzultáns képzésén óraadó tanár. Másfél éve szenvedélybetegek hozzátartozóinak is tart csoportot online. 

 

Bajzáth Sándor

A kiemelt kép forrása: Unsplash/Han Wen