Putyin babákat akar: így ösztönzi szülésre a nőket az orosz rezsim

Népesedési válsággal néz szembe Oroszország: a születések száma kétszáz éve nem látott mélységbe süllyedt, ahogy erről már Mózes Zsófi is írt korábban. A születésszámok folyamatos csökkenése nem újdonság – az viszont igen, hogy az orosz statisztikai hivatal erre úgy reagált, hogy titkosította a legfrissebb demográfiai adatokat, Vlagyimir Putyin orosz elnök pedig világossá tette: a népességfogyás megállítása az egyik legfontosabb feladata a nemzetnek. És bár a szülőképes korú nőket elsősorban pénzbeli juttatásokkal próbálják motiválni a gyerekvállalásra, lassan nincs olyan furcsa terv vagy bizarr javaslat, amit a Kreml ne fogadna el, ha az a születésszám növelését szolgálhatja. Mráv Noémi írása.
–
Titkosították a legfontosabb demográfiai adatokat és statisztikákat Oroszországban, miután a születések száma az elmúlt években folyamatosan csökkent. Alekszej Raksa demográfus, aki korábban az orosz statisztikai hivatalnál, a Roszsztatnál dolgozott, arról számolt be, hogy a hivatal nemrég megszüntette a részletes demográfiai adatok nyilvánosságra hozatalát. A május 16-án közzétett havi jelentésben például a Roszsztat már nem közölte a legutóbbi időszakra vonatkozó születési és halálozási adatokat, valamint a házasságkötések és válások havi számait sem.
A Roszsztat által korábban közzétett öt demográfiai táblázatból mára csupán egy maradt elérhető, amelyben az év eleje óta összesített adatokat szerepeltetik a születések, halálozások, házasságkötések és válások számáról. „Valójában 2025 márciusa óta szinte semmilyen nyilvánosan elérhető demográfiai statisztika nem készült Oroszországban” – írta Raksa a Telegram-csatornáján, hozzátéve, hogy a márciusi adatok az 1700-as éveket idézik. „A kormányon belüli demográfiai pánik szintje most már hatalmas méreteket öltött” – véli a szakember.
Pánikol az orosz kormány
Oroszországban évtizedek óta csökken a születések száma és – részben ennek is köszönhetően – fogy a népesség.
A helyzetet tovább súlyosbítja annak a több mint egymillió fiatalnak az elvándorlása, akik a 2022-es ukrajnai megszállás után, a katonai szolgálat elkerülése miatt hagyták el az országot, illetve annak az egyes becslések szerint 160 és 230 ezer, más számítások szerint viszont 600-700 ezer katonának a halála, akik az ukrajnai konfliktusban vesztették életüket.
Az egy nőre jutó átlagos gyerekszám 2024-ben még 1,5 volt, ám 2025 első negyedévében ez 1,431-re csökkent – mondta a demográfus a még elérhető adatok alapján – és ha az év első három hónapjában tapasztalt tendencia folytatódik, akkor ez az arány még tovább, akár 1,32-re is csökkenhet, miközben ahhoz, hogy a népességszám állandó maradjon, 2,1-es születésszámra volna szükség.
Ha sikerül konzerválni a jelenlegi állapotot, Oroszország lakossága a következő két évtizedben 144 millióról 132 millióra fog zsugorodni. Ha viszont tovább romlik a helyzet és folytatódik a csökkenés, akkor az ENSZ előrejelzései szerint – a legrosszabb forgatókönyvet véve alapul – a következő évszázad elejére Oroszország lakossága a mostaninak nagyjából felére, 83 millióra csökkenhet.
Nem csoda, hogy az orosz állami vezetők – és legfőképpen Vlagyimir Putyin – pánikolnak és görcsösen keresik a megoldást a népesedési probléma megoldására. Dmitrij Peszkov, a Kreml sajtótitkára „katasztrofálisnak" nevezte a helyzetet, hozzátéve, hogy: „A világ legnagyobb országában élünk. És a számunk évről évre csökken. És ezt csak úgy lehet kezelni, ha növeljük az átlagos születésszámot" .
Mindent bevetnek, hogy rávegyék a nőket a gyermekvállalásra
A cél érdekében tett első lépések egyike az abortuszhoz és a fogamzásgátláshoz való hozzáférés korlátozása volt. Ezt követte a terhes nőknek járó pénzbeli juttatások bevezetése – vagy épp a 18 és 23 év közötti egyetemisták gyermekvállalásra buzdítása, anyagi támogatásért cserébe, mondván: ha korábban állnak neki a családalapításnak, az több gyerek megszületését teszi lehetővé.
A közszférában dolgozó nőket nemrég kötelezték rá, hogy töltsenek ki egy, a legintimebb titkaikról is információt gyűjtő kérdőívet. A „Mennyi idősen kezdett szexuális életet?”-től a „Használ-e óvszert szex közben?”, illetve a „Volt-e már terhes?” és a „Hány gyereket szeretne?” kérdésekig bezárólag mindent tudni akartak a kitöltők magánéletéről.
Azokat, akik megtagadták a kitöltést vagy üresen adták vissza a kérdőívet, arra kötelezték, hogy egy orvossal közösen töltsék ki ugyanezt a nyomtatványt.
De a dolog nem áll meg itt: az orosz Duma sokszor egészen extrém ötleteket emel törvényerőre akár pillanatok alatt is azért, hogy a lakosságot így vagy úgy, de gyermekvállalásra ösztönözzék.
Ilyen volt például a 2022-ben bevezetett állami elismerés. „Minden olyan orosz nőt, aki legalább tíz, orosz állampolgárságú gyermeknek adott életet és fel is neveli őket, A Haza Hőse érdemrenddel tüntetnek ki”. A díj kísértetiesen hasonlít a Sztálin által 1944-ben létrehozott „Hős Anya” elismerésre, melyet több mint 400 ezer nő kapott meg a Szovjetunió 1991-es bukásáig. Különbség, hogy a jelenkori változatban egy egyszeri, kb. 5,8 millió forintnak megfelelő pénzjutalmat is kap a díjazott – de csak ha a tizedik gyermek születésekor az első kilenc még mind életben van. Egyetlen esetben tekintenek el ettől: ha az idősebb gyerek(ek) „a haza szolgálatában” vagy katonai szolgálatteljesítés közben vesztették életüket.
Alig egy évvel ezután, 2023 novemberében Valerij Szeleznyev orosz képviselő azt javasolta, engedjék el a kisebb bűncselekmények miatt elítélt nők börtönbüntetését, hogy azok a társadalomba visszatérve minél hamarabb teherbe tudjanak esni – azoknak pedig, akiknek sikerül megfoganni, töröljék el a büntetését is.
2024-ben még egy ennél is meredekebb ötlettel álltak elő: a Kreml fontolóra vette egy úgynevezett szexminisztérium felállítását. A disztópiának is beillő hír egyáltalán nem volt kacsa: Nina Osztyanina, az orosz parlament családvédelmi bizottságának elnöke bejelentette: vizsgálja a minisztérium felállításának lehetőségeit.
A leendő állami szerv feladatköre széleskörű lenne: a nyilvánosságra került, bizarr javaslatok között szerepelt például, hogy „az intimitás elősegítése érdekében” este tíz és hajnali kettő között központilag kapcsolják le az internetet és az áramot, de az is, hogy a minisztérium finanszírozza az első randevúkat 5000 rubel (vagyis kb. 22 ezer forint) értékben.
Ha a randizgatás komolyra fordul, az állam fizethetné a nászéjszaka, pontosabban a hotelszoba költségét az ifjú párnak, és a minisztérium feladata lenne az is, hogy a gyerekeikkel otthon maradó, háztartásbeli anyák pénzügyi díjazásának kérdését kidolgozza, és például olyan rendeleteket hozzon, hogy az otthon töltött évek is számítsanak bele a nyugdíjba.
Kezdeményezésekből nemcsak kormányzati, de regionális szinten is bőven akad: a habarovszki városvezetés például úgy döntött, hogy 92 ezer forintot fizet minden olyan egyetemista nőnek, aki gyereket vállal. Ennél sokkal bőkezűbb azonban a cseljabinszki régió, ahol ennek az összegnek a majdnem tízszeresét, 8,7 millió forintot fizetik ki egy-egy elsőszülöttért, Nyizsnyij Novgorodban pedig minden egyes megszületett gyerek után egymillió rubelt (kb. 4,4 millió forintot) kapnak a szülő nők. Gleb Nyikityin kormányzó 2024 végén jelentette be az ösztönzőnek szánt változtatást: mint mondta, az első és második gyerek után még az orosz állam fizeti ki ezt az összeget, a harmadik és negyedik gyerek után viszont már a régió vállalja magára a szülők honorálását.
A pálmát valószínűleg Jevgenyij Sesztopalov regionális egészségügyi miniszter ötlete viszi el: szerinte „szex a munkában” negyedórákat kéne meghonosítani a munkahelyeken, miután véleménye szerint a gyermekáldás egyik legfőbb gátja, hogy a nemzőképes korú párok túl sokat dolgoznak.
„Szegényes kifogás, ha valaki arra hivatkozva nem vállal gyereket, hogy túlságosan elfoglalt” – mondta a politikus egy televíziós interjúban, ahol kifejtette: az ideális gyerekszám „annyi, amennyit Isten ád.”
Tilos lesz minden, ami a „childfree” propagandát népszerűsíti
Az orosz parlament 2024 novemberében ideológiailag is megtisztította a terepet: elfogadott ugyanis egy olyan törvényjavaslatot, mely betiltja a gyermekvállalás elutasítását népszerűsítő információk terjesztését az interneten, a tömegtájékoztatásban, a filmekben és a reklámokban.
A „childfree”, vagyis „gyerekmentes ideológia” elleni harcban tilos tartalomnak minősül minden, ami a gyermekvállalás elutasítására ösztönöz vagy pozitív színben tünteti fel azt; illetve negatív képet mutat a terhességről, anyaságról, apaságról.
Az olyan filmek tehát, mint a Trónok harca, a Szex és New York vagy a Kártyavár mind feketelistára kerültek – de még a kifejezetten gyerekeknek szánt Harry Potter-széria sem úszta meg a tiltást. A filmsorozat „bűne” az – nem vicc –, hogy az egyik mellékszereplőnek, McGalagony professzornak nincs gyereke – ami egyesekben azt az érzést keltheti, hogy ő is a gyerekmentes ideológia követője.
Aki a tiltás ellenére mégis elérhetővé teszi ezeket a filmeket bármilyen platformon, az pénzbüntetést kap: a magánszemélyeket 400 ezer rubelig (kb. 1,6 millió forint), a tisztségviselőket 800 ezer rubelig (kb. 3,2 millió forintig), a jogi személyeket pedig 5 millió rubelig (kb. 20 millió forintig) terjedő bírsággal sújthatják és nyilvántartásba is veszik őket. Ha külföldi állampolgárról van szó, akkor őt a pénzbírságon felül 15 napig terjedő elzárással és az Oroszországból való kiutasítással is büntetik.
A nők természetesen maguk dönthetnek arról, hogy mindezek után vállalnak-e gyermeket vagy sem – mondta a törvényjavaslat egyik kidolgozója, Vjacseszlav Vologyin házelnök a plenáris vita során. „Ezt a törvényt a nagyobb családok érdekében fogadjuk el. Támogatjuk, hogy minden nő önállóan hozza meg a döntését, és senki ne gyakoroljon rájuk nyomást. Nekünk azonban meg kell teremtenünk a feltételeket a több gyermek vállalásához.”