Orosz válasz a csökkenő születésszámra: betiltják a „gyermektelenség propagandáját”
A szeptemberben közzétett adatok szerint az orosz születési ráta negyedszázada a legalacsonyabb, miközben a halálozási arány emelkedik. A Kreml „a nemzet jövője szempontjából katasztrofálisnak” nevezte az adatokat, az orosz parlament azonban gyorsan reagált a helyzetre: a problémára válaszul betiltotta a „gyermektelenség propagandáját”, és akár 400 ezer rubelig (nagyjából másfél millió forint) terjedő pénzbírsággal sújtaná azokat a magánszemélyeket, akik megszegik a törvényt. Hogy ez esetben pontosan mit értenek „propagandán”, az egyelőre nem világos, azonban így is elég aggasztó a helyzet. Mózes Zsófi írása.
–
„Fontos megvédeni az embereket, elsősorban a fiatalabb generációt attól, hogy az interneten, a médiában, a filmekben és a reklámokban a gyermektelenség ideológiáját erőltessék rájuk – mondta Vjacseszlav Volodin, az orosz parlament alsóházának, az Állami Dumának az elnöke. – Folytatjuk a gyermekek, a családok és a hagyományos értékek védelme egységes jogi keretének kialakítását” – tette hozzá Putyin szövetségese, aki szerint „ideológiai fronton háború zajlik”.
A törvény jóváhagyására az után került sor, hogy az ősz elején közzétett adatok szerint Oroszországban huszonöt éve nem látott mértékben esett vissza a születési ráta. Elvira Aitkulova orosz politikus, a törvényjavaslat egyik szerzője szerint
az orosz párok több mint 22 százalékának nincs gyereke, majd hozzátette, a „manipulatív technológiák” azt sugallják az oroszoknak, hogy „a gyerekvállalás hiánya a norma”.
A törvény kritikusai azonban úgy látják, hogy ez egy újabb lépés a nők jogai visszaszorításának irányába.
Fokozatos nyomásgyakorlás
Az orosz kormány évtizedek óta tartó, az ország demográfiai válságának kezelésére irányuló erőfeszítései megelőzték a jelenlegi intézkedéseket. A Szovjetunió bukása és az azt követő gazdasági összeomlás az 1990-es években a születési ráta zuhanását okozta – az 1987-es egy nőre jutó valamivel több mint 2 gyerekről 1999-re 1,16-ra esett vissza az arány.
A születési arányok Vlagyimir Putyin 2000-es elnökké választása után kezdtek helyreállni. Szakértők szerint ez a gazdasági stabilizációnak és a Putyin rendszere alatt a szülőknek nyújtott, államilag garantált pénzügyi támogatásnak egyaránt köszönhető. 2015-ben Oroszországban a születési ráta elérte a legmagasabb, 1,78 gyerek/nő értéket – bár ez még mindig a 2,1-es fenntartási szint alatt volt.
2017-ben az oroszországi születési ráta javítására irányuló erőfeszítések részeként az orosz egészségügyi minisztérium iránymutatást küldött ki a terhességmegszakítást fontolgató nőket fogadó tanácsadóknak.
A minisztérium szerint a terapeutának olyan hatást kell gyakorolniuk a nőkre, amely a terhesség megőrzése irányába tereli őket, és „negatív hozzáállást alakít ki a nőkben az abortusszal kapcsolatban”.
A nők jogai Oroszországban
Az orosz ortodox egyház és a konzervatív körök által támogatott „hagyományos értékek” nem új keletűek, de különösen Ukrajna 2022-es megszállása óta érzékelhető az a nyomás, amit az oroszországi nőkre gyakorolnak annak érdekében, hogy szüljenek.
A „gyermekvállalási ideológia” betiltásáról szóló új törvény első tervezetét 2022 szeptemberében tárgyalta az Állami Duma. A következő évben speciális „családtanórákat” vezettek be az iskolákban. A tisztviselők szerint céljuk az „egészséges társadalom kialakítása” és a „nagycsaládosok népszerűsítésének” fokozása, olyannyira, hogy több parlamenti képviselő még azt is felvetette, hogy
plusz adót vetnének ki a gyerektelen családokra.
Mindezzel párhuzamosan Oroszországban tavaly korlátozták a sürgősségi fogamzásgátláshoz és az abortuszhoz való hozzáférést. Az egészségügyi minisztérium új irányelvei alapján az orvosok célja az kell hogy legyen, hogy a lehető leghatékonyabban beszéljék le a nőket az abortuszról, miközben számos magánklinika elvesztette az abortuszok végzésére vonatkozó engedélyét. Oroszország tíz régiója bírságot szabott ki a klinikákra a nők abortuszra való „felbujtása” miatt.
Egyházi tisztségviselők olyan törvényeket is követelnek, amelyek kötelezővé tennék a házas nők számára, hogy férjük beleegyezését kérjék a terhesség megszakítása előtt. Margarita Pavlova orosz képviselő például azt mondta, hogy
„fel kell hagyni azzal, hogy a lányokat a felsőoktatás felé irányítsák, ami aztán lényegében a semmibe vezet”.
A politikus szerint a fiatalok túl sok évet töltenek önmaguk keresésével, és így lemaradnak arról az időszakról, ami a szervezetük szempontjából a leginkább optimális a gyerekvállalásra.
Oroszország demográfiai válsága
Oroszország jelenleg demográfiai válsággal néz szembe: a hivatalos adatok azt mutatják, hogy a születési ráta 1999 óta most a legalacsonyabb, a hatóságok pedig a jelen állapotot „katasztrofálisnak” nevezték Oroszország jövője szempontjából. Ugyanakkor a halandóság egyre nő, több százezren haltak meg az Ukrajna ellen folytatott háborúban, miközben további ezrek menekültek el az országból, hogy elkerüljék a sorozást.
Vlagyimir Putyin a születési ráta javítását nevezte meg egyik kiemelt céljaként, és 2024-et a család évének nyilvánította Oroszországban.
A politikai és gazdasági instabilitás azonban visszatartja az oroszokat a gyermekvállalástól. A moszkvai HSE Egyetem 2023 májusában végzett felmérése szerint a válaszadók 30 százaléka, bár korábban szeretett volna gyereket, időközben úgy döntött, hogy elhalasztja, vagy teljes mértékben lemond a gyerekvállalásról.
Szakértők szerint azonban semmilyen korlátozás nem fogja befolyásolni a születési rátát. „Nekem ez inkább hisztériának tűnik, mint politikának – mondta Alekszej Raksa, független moszkvai demográfiai szakember a Deutsche Wellének. – Mindent meg lehet tiltani, nem fog számítani. Jelenleg csak a második és harmadik gyermeket vállaló családok anyagi támogatása fogja növelni a születési rátát.” A 2025-re vonatkozó szövetségi költségvetési előrejelzések szerint azonban az orosz kormány a jóléti kiadások csökkentését tervezi, és helyette a háborús területen erősít.
A biztonságos terek megszűnhetnek biztonságosnak lenni
Maria Karnovich-Valua, egy száműzetésben élő nőjogi aktivista szerint ennek a törvénynek nem az a célja, hogy megpróbálják növelni a születési rátát, hanem „kísérlet arra, hogy elhallgattassák azokat a hangokat, amelyek a reproduktív szabadságról beszélnek a nyilvánosság előtt”.
Irina Feinmann nőjogi aktivista szintén aggódik. Ő a VKontaktén, Oroszország legnagyobb közösségi oldalán egy olyan csoportot vezet, ahol a nők megoszthatják egymással tapasztalataikat a terhességről, a szülésről és az anyaságról.
„Sok nő, aki úgy dönt, hogy nem vállal gyereket, nem talál támogatást rokonai és kollégái körében
– magyarázza. – Ezek a csoportok biztonságos teret kínálnak számukra, ahol nem ítélik el őket.” Aggódik azonban amiatt, hogy ha a törvény hatályba lép, ezek a terek talán már nem tudnak védelmet nyújtani.
Valójában a VKontaktén már több, a gyerekmentes ideológiával foglalkozó csoportot is blokkoltak, miután egy bíróság a közép-oroszországi Tver régióban úgy döntött, hogy „sértik az állampolgárok erkölcsét”, így nem alaptalan az aktivisták félelme.
Hogy pontosan mi vár rájuk, azt egyelőre nem tudni, abban viszont egészen biztos vagyok, hogy a nők képesek önállóan dönteni arról, hogy szeretnének-e gyereket, vagy sem – „propaganda” ide vagy oda.