Mire lenne szüksége a hazai gyermekvédelemnek valójában?

Több száz kórházban ragadt csecsemő, betöltetlen álláshelyek, kiégett szakemberek. A magyar gyermekvédelem nemcsak forráshiányban szenved, hanem figyelemhiányban is. Miközben a tragédiák rendre a hírekbe kerülnek, a rendszerszintű problémák és a hősies mindennapok láthatatlanok maradnak. Pedig valódi változáshoz nem újabb botrányokra, hanem őszinte odafordulásra lenne szükség. A cikk szerzője Vaskuti Gergely, a Hintalovon Alapítvány pszichológus-kriminológus munkatársa.
–
Szenzációhajhászás helyett: odafordulást!
Nevelőszülői hálózatok, gyermekotthonok, lakásotthonok.
Bárcsak soha, egyetlen gyerek se válna áldozattá a falakon belül, és bárcsak ne kizárólag e tragikus események után kerülne a gyermekvédelem a figyelem középpontjába.
De sajnos, hírértéke csak a szörnyűségeknek van – az nem izgalmas, hogy segítő szakemberek az év minden napján, reggeltől estig gondoskodnak azokról a gyerekekről, akik valamiért (többnyire a megtapasztalt elhanyagolás és bántalmazás miatt) a családjukon kívül nevelkednek.
Az is csak keveseket érdekel, hogy milyen körülmények között élnek a családjukból kiemelt gyerekek, és milyen körülmények között, milyen alacsony fizetésért dolgoznak a szakemberek. Ahogy a többség számára az sem izgalmas, ha a körülbelül 23 000 gyerek és fiatal felnőtt közül valaki leküzdi az elé gördülő akadályokat és hátrányokat, és leérettségizik, diplomát szerez, vagy úgy általában: sikeresebbé és boldogabbá válik, mint a szülei vagy a nagyszülei voltak.
Ezzel persze egyrészt nem lehet mit tenni, általában így működünk. Másrészt viszont jó lenne látni és láttatni a strukturális, rendszerszintű problémákat – és a másik oldalt, a sikereket is.
Tavaly – ismét – figyelmet kapott a korábban hosszú évekig a bicskei gyermekotthonban nevelkedő gyerekek sérelmére elkövetett erőszaksorozat. Sokan reménykedtünk abban, hogy a figyelem ezúttal valódi odafordulást is jelent majd. Valódi odafordulást alatt azt értem, hogy az állam meghallja a gyermekvédelemben élők és dolgozók hangját, felismeri az ezerszer elmondott problémákat, és kezd velük valamit.
Büntetés helyett: segítséget!
Nem így lett. Milyen naiv dolog volt reménykedni. Hiszen annyiszor láttuk már, hogy a hatalom ott, ahol a szociálpolitika eszközrendszerével kellene beavatkoznia, „vasököllel”, erőt sugárzó, de valójában fölösleges látszatintézkedésekkel csap le.
Ilyen a hajléktalanság ügye, amit a megelőzés, illetve a valódi alternatívát kínáló, megfelelő szolgáltatásokkal ellátott szálláshelyek létesítése helyett egyszerűen „megtiltott”, kriminalizált.
Ilyen a kábítószerkérdés kezelése, ahol a megelőzés, az alacsonyküszöbű (könnyen, gyorsan és minimális bemeneti feltételekkel igénybe vehető – a szerk.) szolgáltatások fejlesztése, illetve az addiktológiai ellátás bővítése helyett üldözés van: szigorodó jogalkotás, megfélemlítés, szórakozóhelyi razziák.
Ilyen az iskolai erőszak problémája is, ahol a valódi kezelés – vagyis a megelőzés és a háttérben meghúzódó összetett okok feltárása – helyett, módszertani és kapacitásbeli hiányosságok miatt, szintén rendészeti beavatkozás történik, és rendőröket delegálnak az iskolákba: a 2023/2024-es tanévben minden korábbinál több, 690 iskolaőr „teljesített szolgálatot” az ország 589 iskolájában.
Ezek a „megoldások” nem alkalmasak a probléma kezelésére. Csupán egy dologra jók: politikai haszonszerzésre. Megragadni egy problémát, veszélyesnek címkézni, félelmet kelteni, és a biztonságot nyújtó erős kéz hazug látszatköpenyébe bújva megnyugtatónak tűnő választ kínálni.
A szakemberek jó része úgy érzi, hogy nincs valódi, szakpolitikai válasz – tagadhatatlan viszont, hogy így szerezhető néhány plusz szavazó.
Rombolás helyett: építést!
Így járt a gyermekvédelem is. Az a több ezer, családjából kiemelt, legtöbbször elhanyagolt, bántalmazott, sokszorosan traumatizált gyerek is. A politikai haszonszerzés eszközévé váltak. Sőt! Ennél is rosszabbul jártak.
A kegyelmi botrányt követő, a gyermekvédelmi rendszert érintő fő változások egyikének értelmében, ha egy jelzőrendszeri tag (beleértve például a gyermekotthoni dolgozókat vagy a nevelőszülőket) nem ismeri fel és elmulaszt jelzést tenni, amikor egy gyerek veszélyben van, büntetőjogi szankcióknak is elébe nézhet.
Költői a kérdés: vajon ez a jogi szigorítás megoldja-e a jelzések elmaradása mögött meghúzódó valódi okokat, mint a szakemberek túlterheltsége, esetleges felkészületlensége, vagy a jelzőrendszeri tagok közötti nem megfelelő együttműködés? Nyilván nem.
Hozzájárulhat viszont ahhoz, hogy a megnövekedett esetszám miatt növekedjen a frusztrált szakemberek száma, és (akár szükségtelen) jelzésekkel tovább terhelődjön a rendszer, aminek eredményeként további szakemberek hagyják el a pályát. Mert minden pohár megtelik egyszer.
A másik nagyobb változás a gyermekvédelmi dolgozók „kifogástalan életvitelének vizsgálata”. A vizsgálat amellett, hogy drága (az állam körülbelül 2 milliárd forintot delegál a feladatra), megalázó és alapjogi aggályokat vet fel, továbbá szakértők szerint teljesen alkalmatlan annak megállapítására, hogy valaki képes-e a segítő munka elvégzésére vagy sem.
Alkalmas azonban arra, hogy – tovább – stigmatizálja a gyermekvédelemben dolgozókat, és szintén hozzájárul a pályaelhagyáshoz. Miközben rengeteg nevelőszülő hiányzik a rendszerből, a gyermekotthonokban pedig körülbelül minden kilencedik álláshely betöltetlen, aminek következtében (és a tárgyi hiányosságok miatt) egyébként is óriási férőhelyhiánnyal küzd a rendszer.
Milyen konkrét következményei vannak a férőhelyhiánynak? Például az, hogy az a 9 (!) éve fennálló jogszabályi követelmény, miszerint
minden családjából kiemelt 12 éven aluli gyereket nevelőszülőnél kellene elhelyezni, a mai napig nem érvényesül: 2023-ban 1855, 12 évesnél fiatalabb gyerek élt gyermek- vagy lakásotthonban, még a 0–12 hónapos csecsemők közül is 207-en.
A Belügyminisztérium közlése szerint a kórházban élő csecsemők száma – akiket, ha lenne elég szakember, nevelőszülőknél vagy helyettes szülőknél kellene elhelyezni – 2024 szeptemberére 280–300-ra emelkedett. Közülük többen 12 hónapig is a kórházban ragadnak.
Ismét le kell írnom: ma Magyarországon körülbelül 300 csecsemő kényszerül akár 12 hónapig kórházi elhelyezésre, mert nincs elég kapacitás a gyermekvédelmi rendszerben.
Mire van szüksége a gyermekvédelemnek?
És fojtogató a fájdalom, a tehetetlen düh és a harag, hogy újra le kell írni, el kell mondani azt, amit mindannyian tudunk: hogy több és minél jobban képzett szakemberre lenne szükség; hogy vissza kellene állítani a szakma presztízsét; hogy javítani kellene a tárgyi feltételeket; hogy eszközöket kellene adni a szakemberek kezébe; hogy a gyerekek érdekeit szem előtt tartó, traumatudatos ellátást kellene számukra nyújtani; hogy hidat kellene építeni a gyermekvédelem és a többségi társadalom között; hogy nagyobb figyelmet kellene fordítani a családgondozásra; hogy növelni kellene a gyermekpszichiátriai és a gyermek-addiktológiai ellátás kapacitását...
És sorolhatnám, de sorolni fájdalmas. Mert tudjuk és elmondtuk – legutóbb tavaly – hosszabban és rövidebben is.
Ezen a ponton valójában egy dologra lenne szüksége a gyermekvédelemnek: valódi akaratot tükröző odafordulásra. Mert a tudás nem hiányzik (még) a gyermekvédelemből: ott van abban az egyre kevesebb szakemberben, akik évek óta a vállukon cipelik ezt az egész rendszert. Akiknek a száma, az energiája vészesen fogy, miközben a vállukon a teher egyre csak nő.
Vaskuti Gergely, a Hintalovon Alapítvány pszichológus-kriminológus munkatársa
2024 tavaszán új digitális eszközzel bővült a gyermekvédelem támogatása: a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány elindította online alkalmazását, amely segít eligazodni abban, hogyan és mikor kell jelezni, ha egy gyerek bajban van. Az applikáció nemcsak a bántalmazás formáit és jeleit mutatja be közérthetően, hanem azt is megmagyarázza, hogyan kell értelmezni a 2024-ben életbe lépett jogszabályi változásokat.
A Hintalovon Alapítvány pszichológusa és gyermekjogi szakértője, Stáhly Katalin szerint sokan azért nem jeleznek, mert úgy érzik, nem az ő dolguk, vagy félnek a következményektől. Mások egyszerűen nem tudják, hogyan és hová fordulhatnak segítségért, és gyakran még a szakemberek is bizonytalanok abban, mikor kötelező jelzést tenniük.
Ezt a bizonytalanságot szeretné csökkenteni az új alkalmazás. A felhasználó kiválasztja, milyen szerepben érintett (szakember, szülő, ismerős stb.), majd megadja, milyen típusú veszélyeztetésről vagy bántalmazásról van szó. Az alkalmazás ezután lépésről lépésre elmagyarázza, hogy kell-e jelzést tenni, és ha igen, hová, milyen formában, milyen információkkal.
A kezdeményezés legfontosabb üzenete, hogy mindenkinek lehet szerepe abban, hogy egy gyerek biztonságban legyen. A jelzés nem vádaskodás – hanem segítségkérés. És ha nem vagyunk biztosak a dolgunkban, most már van egy eszköz, ami eligazít. A segítség néha egy kattintással kezdődik.
Kiemelt képünk illusztráció – Forrás: Getty Images/Mario Arango