Tavaly augusztusban a Redditre posztolt egy felhasználó, aki az egyetemi feladatához a pornó elmére gyakorolt hatásával kapcsolatban kutatott a neten, amikor belefutott a Motherless nevű pornóoldal fórumaiba.

Az oldal felhasználói utcán, tömegközlekedésen és más nyilvános tereken fotózott nők képeit töltötték fel (sokszor olyan személyes adatokkal együtt, mint a nevük és az életkoruk), majd

közös ötletelésbe kezdtek, hogy a fotón – a tudtuk nélkül – szereplő embereket hogyan, milyen módszerekkel kínoznák, erőszakolnák és/vagy ölnék meg.

Sok képet a kommentek alapján meg is szerkesztettek, ezeken többek között átvágott torkú nőket lehetett látni.

Elfogták, gyanúsítottként hallgatták ki

Archie147 a profilján büszkén írta, hogy a legtöbb nőt, aki az általa megosztott fotókon szerepel, személyesen ismeri, ám ugyanazon a napon, amikor a Reddit-poszt született, a felhasználó a hozzá tartozó profillal együtt törölte a képeket.

A rendőrségi adatgyűjtés és az érintett nők vallomásai alapján a kibernyomozók olyan információhoz jutottak, miszerint a képeket egy Berlinben tartózkodó magyar férfi tölthette fel a weboldalra, ezért a KR NNI felvette a kapcsolatot a német hatóságokkal, és február 6-án a nyomozók az LKA berlini egységével elfogták a férfit.

A férfi lakásán mobiltelefonokat, CD-ket, memóriakártyákat, digitális fényképezőgépeket, e-bookot, fotókat és jegyzetfüzeteket találtak, a konyhai mosogatószekrény hátfala mögötti rejtekhelyről pedig egy speciális keresőkutya jelzése alapján további eszközök – mobiltelefon, merevlemezek – kerültek elő.

Ezeket mind lefoglalták, a rendőrök gyanúsítottként hallgatták ki a férfit. A Motherless-ügyben a KR NNI és a német hatóságok a nyomozás során együttműködnek, további sértetteket keresnek.

Szigorúbb a törvény, de megvéd-e ez bárkit?

„Az eset kapcsán a Btk. módosítására került sor, bevezették az »internetes agresszió« törvényi tényállását” – áll a rendőrség közleményében. És valóban, 2024. december 17-én az Országgyűlés elfogadta a törvényt, amely az internetes agresszió visszaszorítását célozza. 

A Btk. így 2025-től új tényállással egészült ki, amely az interneten terjedő agressziót kriminalizálja, a szabályozás szerint pedig bűncselekménynek minősül, ha valaki nyilvánosan, elektronikus hírközlő hálózaton olyan tartalmat tesz közzé, amely erőszakos cselekményekre buzdít. 

Az elkövető akár egy évig terjedő szabadságvesztéssel is büntethető – kivéve, ha a cselekményt ismeretterjesztési, művészeti, oktatási vagy tájékoztatási céllal követte el.

Lehetne vitatkozni arról, hogy az új törvénynek meg a maximálisan kiszabható egy évnek lesz-e visszatartó ereje, komolyabban veszik-e a hatóságok az online esetekkel kapcsolatos bejelentéseket. Egyelőre csak remélni tudjuk, hogy igen. Pedig fontos lenne lépni az ügyben, már csak azért is, mert az egyre növekvő online nőgyűlölet nem marad az online térben – kutatások szerint hatása az offline elkövetett erőszakos cselekmények egyre gyakoribb előfordulásában is megnyilvánul.

Mózes Zsófi

Kiemelt képünk forrása: police.hu