Mi kell a vágyhoz?

Néhány bemelegítő kérdés erejéig hagytuk volna, de vendégeink nem kerülgették a forró kását, szinte már a beszélgetés elején a téma közepébe vágnak, amikor Árpa Attilából kitör egy egyet nem értő sóhaj, miközben dr. Hevesi Kriszta arról beszél, hogy a sztereotípiával ellentétben a férfiak sem gépek, akik mindig készen állnak a szexre. Krajnyik Cintia le is csapja a magas labdát, Attilának szegezi a kérdést, miszerint neki csettintésre megy-e a dolog.

Árpa pedig bevallja: nála így megy ez, és szerinte, ha egy férfinak nincs is kedve szexelni, „akkor egy nőnek azért nincs túl sok dolga, hogy megérkezzen az a vágy”.

A fejére mutatva azt mondja, hogy az agyát nagyon hamar ki tudja kapcsolni, márpedig általában az az egyetlen ok, ami eltereli a figyelmét.

szex tabu szexualitás vágy Palya Bea D. Tóth András Árpa Attila D. Tóth Krisza szexuális vágy Ki vele! Dr. Hevesi Kriszta Bakonyi Alexa

Hevesi Kriszta annyival azért árnyalja a képet, hogy minden ember máshogy működik, de hozzáteszi, hogy a férfiaknál gyakori a reflexerekció: „lát, áll, ennyi”. A nőknél azonban más a helyzet: „A női szexuális vágy és az orgazmuszavar a két leggyakoribb probléma. A kapcsolat elején még lubickolunk az érzelmekben, figyelnek ránk, bókolnak nekünk. Aztán amikor ez alábbhagy, a nő nem érzi azt, hogy a férfi annyira kívánja. Merthogy a nő számára az első számú afrodiziákum az, hogy ő a vágy tárgya, hogy a férfi szenvedélyesen kívánja.

Egy nőnél tehát sokkal összetettebb, hogy mitől jön meg a szexuális vágy”

– mondja a szexuálpszichológus.

Bakonyi Alexa azzal kapcsolódik rá, hogy ő még sosem találkozott olyan férfival, aki „szexgép” lenne, tapasztalata szerint a férfiakban is komoly belső működések kapcsolódnak ahhoz, hogy megjöjjön a szexuális vágyuk.

szex tabu szexualitás vágy Palya Bea D. Tóth András Árpa Attila D. Tóth Krisza szexuális vágy Ki vele! Dr. Hevesi Kriszta Bakonyi Alexa

A vágy hosszú távú fenntartása: darázsfészek

Az a beszélgetés több pontján is elhangzik a szakembertől, hogy egy párkapcsolat nagyjából első két-három hónapjában tombol a vágy, az egy hiperszexuálizált állapot, ami később alábbhagy. Adódik a kérdés: amikor már nem égeti a feleket az a tűz, akkor hogyan lehet mégis előhozni magukból? Krajnyik Cinti fel is dobja a témát, ami Hevesi Kriszta szerint egy darázsfészek: a biológiánk alapján ugyanis sorozatos monogámiára vagyunk „tervezve”, csakhogy az ősemberek sokkal kevesebb ideig éltek, így némileg könnyebb volt monogámnak lenni.

Ma már nem ez a helyzet, így sokkal nehezebb hosszú távon fenntartani a kapcsolatokat, amit jól mutatnak a válási statisztikák. Hevesi Kriszta szerint a nehézség ott kezdődik, hogy nem figyelünk egymásra. „Azt mondjuk, hogy a szem a lélek tükre, de nem nézünk egymásra. […] Közben pedig annyiféleképpen lehet egymásra pajzánul, kacéran nézni. Ez az, amit most kiirtunk a kapcsolatainkból. Igenis kell arra lehetőséget teremteni, hogy nézzünk: egy nyaraláson, egy vacsorán, vagy bármikor, amikor kialakul köztünk ez a fajta intimitás.”

szex tabu szexualitás vágy Palya Bea D. Tóth András Árpa Attila D. Tóth Krisza szexuális vágy Ki vele! Dr. Hevesi Kriszta Bakonyi Alexa

Palya Beának van bevált módszere erre, amit meg is oszt a többiekkel és a nézőkkel:

„Nálunk vannak szexrandik. Leülünk az asztalhoz, és eszünk, aztán lefekszünk az ágyba, és szerelmeskedünk.

Ezt beírjuk a naptárba, hogy mikor van időnk, és akkor lesz valami. Nálunk ez tök jól működik, és imádom” – mondja az énekes, és hozzáteszi, hogy mások ezen meg szoktak rökönyödni, amikor erről mesél nekik.

szex tabu szexualitás vágy Palya Bea D. Tóth András Árpa Attila D. Tóth Krisza szexuális vágy Ki vele! Dr. Hevesi Kriszta Bakonyi Alexa

A sötét oldal

Egy másik nagyon érdekes kérdés, hogy ha a vágy megképződik bennünk, akkor mit kezdünk vele – pláne, ha kapcsolatban élünk és nem a párunkat kívántuk meg. „Szerintem nagyon kevés ember érkezik a saját szexualitásába, a szexuális találkozásokba úgy, hogy nem kapcsolódik valamiféle hatalmi játszma, sérülés ehhez az egészhez – mondja Bakonyi Alexa, majd így folytatja:

– Akinek fossá csalta az apja az anyját egész gyerekkorában, annak a szexualitás egy fenyegető dologgá is válhat, hiszen állandóan arról van szó, hogy a létbiztonságomat el fogják-e vinni, vagy sem.

[…] Nekem például a szexualitás egy csomó szempontból nagyon félelmetes dolog, mert nagyon komoly következményei vannak az emberek életére.” Erre Hevesi Kriszta az mondja, hogy a szex nemcsak a hatalomról, hanem minden másról is szól, és „mire felnövünk, a legsúlyosabb negatív érzelmek tapadnak hozzá: a szégyen, a bűntudat, a félelem, a teljesítménykényszer, a szorongás, a kétely, hogy elég jó vagyok-e, és esetleg az undor. Miközben azt mondjuk, hogy »tessék, a világ legszebb dolga, csináld«, közben tele vagyunk bizonytalansággal, és a kultúránk sem segít ebben.”

szex tabu szexualitás vágy Palya Bea D. Tóth András Árpa Attila D. Tóth Krisza szexuális vágy Ki vele! Dr. Hevesi Kriszta Bakonyi Alexa

Ha kíváncsi vagy, melyik vendég tudta egész életében a negatív érzések nélkül, szabadon és korlátok nélkül megélni a vágyait, hogy mit gondolnak a résztvevők, a gyerekekkel hogyan kell beszélni a vágy és az önkielégítés témájáról, illetve érdekel egy felépülő szexfüggő vallomása arról, hogy számára kielégülést jelentett-e az együttlét, nézd meg a Ki vele! szexuális vágyról szóló epizódját ma este 19.00-tól a Viasat3-on!

Dián Dóri

Képek: VIASAT3 / Fábián Bori