Betűk jöhetnek minden mennyiségben, de a számok kíméljenek!

Bölcsész végzettségű vagyok, író, újságíró. Nemcsak az alapérdeklődésem miatt, de a munkám révén is rengeteg szöveget olvasok. Teszem ezt szerintem viszonylag hatékonyan, könnyen ki tudom szűrni egy hosszabb írásból a lényeget, és képes vagyok egy könyvet pár mondatban összefoglalni. Ezek a képességeim azonban azonnal cserben hagynak, amint pénzügyi, gazdasági vagy jogi témáról vagy olyasfajta hivatalos szövegről van szó, mint például egy szerződés. Abban a szent minutumban rám ereszkedik az agyi köd, a szavak a fejemben elgáncsolják egymást, legszívesebben visszamenekülnék az áldott gyerekkorba, amikor minden ilyen „felnőttes” dolgot megoldottak helyettem a szüleim.

De persze a struccpolitika szó szerint sem kifizetődő. Nagyon sokat bukhat az ember azon, ha nem hajlandó felgyűrni a képzeletbeli ingujját, és nem foglalkozik behatóbban a pénzügyeivel.

Válassz magadnak tapasztalt szakembert az ismeretlenben!

Tudom: nem én vagyok az egyetlen, aki kész dzsungelnek érzi a pénzügyi területen való bukdácsolást. Ott van például barátnőm, Dóra (aki nem mellesleg klinikai szakpszichológus ). Mivel a két gyerekével és a férjével kinőtték a lakásukat, nagyobba szeretett volna költözni, amit azonban csak lakáshitellel tudtak volna abszolválni. Dóri hozzám hasonlóan totális pénzügyi analfabéta, zéró képzettsége van financiális területen, úgyhogy értelemszerűen utál minden ilyen helyzetet. Ezért magát nagyon bebiztosítva kereste fel végül a bankot: megkérte a közgazdász barátnőjét, hogy kísérje el. Ő Dórival és a pszichiáter férjével ellentétben nem jött zavarba a környezettől és a hivatalos szövegektől, és ami a legfontosabb: mert kérdezni, ha valamit nem értett.

Ő ugyanis – velünk, pénzügyileg edukálatlan népekkel ellentétben – pontosan tudta: nem kell mindent tudni, nem kell mindennel azonnal képben lenni. A banki szakember azért van ott, hogy segítsen, és mindent elmagyarázzon. Ha kell, nyolcszor, végtére is nagy tét forog kockán, nem egy darabka sajtot akarsz megvásárolni, hanem a következő tíz-tizenöt-húsz évre köteleződsz el, ami az egész jövődre hatással lesz.

Fontos azonban tisztán látni a pénzügyeinket illetően, és nem csak akkor, ha hitelt akarunk felvenni, vagy az öreg éveinket szeretnénk bebiztosítani!

Egyre tudatosabban növeljük a vagyonunkat

Nagy általánosságban elmondható, hogy többségünk élete ötven felett alakul úgy, hogy elkezdünk szert tenni némi megtakarításra. Addigra remélhetőleg már kipörgött a jelzáloghitel, amit felvettünk a lakásra, a gyerekekkel járó költségek is kiszámíthatóbbak – talán már ki is repültek a fészekből –, ráadásul (ideális esetben) mi is kinőttünk abból a korból, hogy impulzusvásárlással juttassuk magunkat a tönk szélére már a hónap közepén. Így könnyebben félre tudunk tenni, de ebben a korban már az is elképzelhető, hogy örököltünk.

„A legnagyobb probléma az, ha nem indulunk el a megtakarításainkkal”

– figyelmeztet Vasas Norbert, a CIB Bank Prémium és Privát banki szegmens menedzsmentvezetője.

Ő úgy látja, most már egyre tudatosabban állnak a pénzügyekhez a magyarok, nem a párnacihába varrva tartják a megtakarításaikat, hanem igyekeznek banki segítséggel gyarapítani a pénzüket.

„Ha megnézzük az MNB-s adatokat a magyarok megtakarításairól, akkor látszik a diverzifikáció: 30 százalék van folyószámlán, 30 százalék befektetési alapokban, és 30 százalék állampapírban. Ez azt mutatja, hogy az emberekben van igény a befektetésekre. A lakossági állampapíroknak a jelenléte pozitívan hat, az utóbbi időben látszott a magas kamat, a hozamtöbblet az inflációval szemben. Egyre nagyobb teret nyernek a befektetési alapok. Sok benne a konzervatív termék, de növekszenek a részvényeket tartalmazó termékek is, azaz a kockázatosabb befektetéseket is vállalják az emberek.”

Az önismeret ezúttal is elengedhetetlen

Az ügyfeleknek a banki szakember segítségével azt kell mérlegelniük, hogy számukra mi lenne a megfelelő megoldás az ismereteik, a kockázatvállalási hajlandóságuk, és a veszteségviselési képességük fényében. Ezekből alakítható ki egy olyan portfólió, ami az igényeinkhez van szabva – mondja Vasas Norbert.

Ezek az információk számomra azért is jelentenek nagy segítséget, mert azt pontosan tudom magamról, hogy szorongó alkatként ki nem állhatom a veszteséget és a magas fokú kockázatot, úgyhogy én biztosan a biztonságosabb megoldásokat választom, még akkor is, ha azok kevesebb hozammal járnak. De szeretek nyugodtan aludni.

A szakértő még hozzáteszi: semmi nincsen kőbe vésve, van lehetőség terméket cserélni, többet vagy kevesebbet betenni. „Megfontolandó a tőkénket több termékbe befektetni: részvényekbe, értékpapírokba, tartós befektetési számlára – ahol adómentesek tudunk lenni –, és nyugdíjmegtakarításba.” Azt ő is látja, hogy „nem vagyunk Amerika”, a vagyonunk nagy százalékát nem részvényekben tartjuk, de látszik azért a változás az elmúlt években. „Nem a folyószámlán parkoltatjuk a pénzünket, hanem elindultunk abba az irányba, hogy valami hozamot termeljen nekünk.”

Valószínűleg az erős infláció is hozzájárult ahhoz, hogy tudatosabbak lettünk a pénzügyeinkben, hiszen ha valaki otthon gyűjtögeti a pénzét a malacperselyben, akkor az elmúlt két évben ezzel elveszítette nagyjából a pénzügyi vagyona értékének a 30 százalékát.

Certifikátok és warrantok földjén

Vasas Norbert megnyugtat: náluk kifejezetten szoros a kapcsolat bankár és a Magnifica-ügyfelek között, odafigyelnek rájuk. Banki szakembereik legalább évente két ízben egyeztetnek a személyesen hozzájuk tartozó ügyfeleikkel, így valós segítséget tudnak nekik adni többek között a befektetéseiket, hitelfelvételt illetően. „Volt egy olyan esetünk például, hogy a várandós anyuka telefonon elintézte a befektetéseit a bankárával. Ilyen értelemben a bankár kicsit családtag és kicsit pszichológus is, akivel át lehet beszélni a minket érintő szempontokat. Nekünk is az a jó, ha az ügyfél eléri a pénzügyi céljait, a cél tehát közös” – mondja.

De a banki szakemberrel való beszélgetés előtt is érdemes tájékozódnod, már csak azért is, mert a személyes megbeszélésen valószínűleg sok információ el fog hangzani, teletűzdelve olyan kifejezéssel, amik idegenül hathatnak. 

„Ha valakinek nincsenek ismeretei a certifikátokról, warrantról, opciós vagy határidős ügyletekről, akkor nem is fognak megjelenni az ajánlásban, mivel célunk, hogy az ügyfél csak olyan termékbe fektessen, amit ismer, érti és átlátja a működését.

A bankárok rendszeres képzésen vesznek részt, és rajta tartják az ujjukat a világ ütőerén, így jobban képben vannak arról is, hogyan befolyásolhatja a piacot egy-egy világpolitikai esemény – mint például az amerikai elnökválasztás, vagy az ukrán háború.”

És olvasd el a kisbetűs részt is!

Közgazdász végzettségű barátnőm, akit rendszeresen meg szoktam keresni a kérdéseimmel, mindig a lelkemre köti: az Általános Szerződési Feltételeket/Tájékoztatót és kezelési szabályzatot is mindig olvassam el, hiába utálatos és unalmas feladat, ne írjak semmit alá, amíg nem tudom, pontosan mit tartalmaz. De a befektetési alapok esetén van egy kiemelt információkat tartalmazó dokumentum, ami számokkal, szöveggel, példákkal összefoglalja, hogy az adott termék hogyan működik. 

További információkat a CIB Bank prémium banki szolgáltatásáról ITT találsz!

„A tájékoztatás nem teljes körű. Jelen hirdetés nem minősül ajánlattételnek, befektetési tanácsnak, célja kizárólag a figyelem felkeltése. A befektetési döntést minden esetben a befektető hozza meg. A CIB Bank által nyújtott befektetési szolgáltatások tekintetében a Bank mindenkor hatályos Befektetési Szolgáltatásokra vonatkozó Üzletszabályzata és Díjjegyzéke az irányadó. A CIB Bank Zrt.-t, továbbá a befektetési alapok kezelőjét nem terheli semminemű felelősség a befektető által hozott befektetési döntésekért, azok eredményéért, a befektetések kiválasztásából, illetőleg a piaci fejleményekből esetlegesen bekövetkező károkért. A Magnifica szolgáltatás részletes feltételei a fogyasztók és egyéni vállalkozók részére szóló Általános Lakossági Üzletszabályzatban és az azt kiegészítő fogyasztók és egyéni vállalkozók részére szóló CIB24-re vonatkozó Különös Üzletszabályzatban, valamint a fogyasztók és egyéni vállalkozók részére szóló Bankszámlákra és fizetési műveletekre vonatkozó Különös Üzletszabályzatban találhatóak.”

Vértezze fel magát a kibercsalásokkal szemben, látogasson el a KiberPajzs honlapra

Fiala Borcsa

Kiemelt képünk illusztráció – Forrás: Getty Images / Anton Vierietin