A fejlett országokban ritka, a fejlődő országokban gyakori gyermekbetegség

Sokan megijedhetnek, ha meghallják a hepatitis szót, azonban a hepatitis A-vírus olyan fertőzés, amely csak ritkán válik komolyabb lefolyású betegséggé.
Az NNGYK tájékoztatása szerint: „a vírus fertőzött személyek székletével, egy háztartásban élők között szoros kontaktus útján, közösségekben közös mosdóhasználattal terjed. Fertőzést okozhat széklettel szennyezett víz, jég, szennyezett vízzel locsolt, vagy szennyezett kézzel érintett étel is. Ritkább esetekben szexuális úton is átadható a vírus. A fertőzés gyakrabban fordul elő olyan helyeken, ahol rossz higiénés szokások vannak, továbbá ott, ahol nem biztosított a víz tisztítása és a megfelelő tisztavíz-ellátás.”

A fertőzés megelőzéséért azonban lehet tenni: „Alapos kézmosással, a felületek (mosdók, illemhelyek, kilincsek, villanykapcsolók stb.) hypóval történő fertőtlenítésével.”

Ha tudjuk, hogy járvány van, érdemes jobban odafigyelni

„A hepatitis A-vírus járhat hasfájással, hasmenéssel, lázzal, rossz közérzettel, hányingerrel, hányással” – sorolja a lehetséges tüneteket Dr. Kádár Ferenc csecsemő- és gyermekgyógyász.
Tájékoztatása szerint a heveny szak néhány napig eltarthat, de utána is kell idő, hogy a szervezet működése visszarendeződjön a teljesen egészséges állapotába. Ennél a betegségnél nem jellemző a gyakori, súlyos hányás vagy hasmenés, így a kiszáradás kockázata sem jelentős. Előfordulhat azonban az átlagnál hosszabb ideig tartó, de enyhébb lefolyású hasmenés.
„Mivel jelenleg gyakrabban jelenik meg a vírus, ha hasmenéses, hányós, lázas tüneteket tapasztalunk, jelezzük a háziorvosunknak, és ő el fogja tudni dönteni, szükséges-e laborvizsgálat. Májbetegséget – ami a hepatitis A-vírus kapcsán a tünetek alapján felmerülhet – más vírus is okozhat, ezért fontos tisztázni, melyikről van szó. A hepatitis A-vírus a legtöbbször nem okoz komolyabb problémát, és csak akkor kell néhány napig kórházi megfigyelés, ha a laborvizsgálatok jelentős eltérést mutatnak a májfunkciós értékekben. Hirtelen fellépő, veszélyes tünetekre azonban nem kell számítani” – magyarázza a gyermekorvos.
A szakember hozzátette, hogy mivel vírusos eredetű megbetegedésről van szó, nincs célzott gyógyszeres kezelés.
Felmerülhet a közösségtől való hosszabb távolmaradás szükségessége. A laboreredmények alapján az NNGYK automatikusan döntést hoz, és szükség esetén kezdeményezi, hogy az érintett közösség tagjai védőoltásban részesüljenek.
hepatitis A tünetei hepatitis A megelőzése májgyulladás terjedése hepatitis vírusok típusai
Képünk illusztráció – Forrás: Getty Images/Chinnapong

Tehetünk a megelőzésért

A betegség akár több hétig is eltarthat, de általában magától elmúlik. Fontos viszont, hogy ez idő alatt kerülni kell az alkoholfogyasztást (ez a felnőtt betegeket érinti leginkább), és más, májat terhelő anyagok bevitelét.

A vírus terjedésének megakadályozására az NNGYK az alábbiakat javasolja:
– Alapos kézmosás szappannal, különösen WC-használat után, étkezés és ételkészítés előtt.
– Ne osszunk meg másokkal evőeszközt, törölközőt vagy más személyes tárgyakat.
– A fertőzöttek kerüljék a testi kontaktust másokkal, és ne vegyenek részt ételkészítésben.
„A fertőzés veszélyének kitett kockázati csoportokba tartozók esetén javasolt a gyógyszertári forgalomban, vényre, térítés ellenében megvásárolható hepatitis A-elleni védőoltás. Fokozottan veszélyeztetettek azok, akik például fertőzött szubtrópusi vagy trópusi országokba utaznak, olyan helyeken élnek, vagy oda utaznak, ahol nem megfelelőek a higiéniai körülmények (pl. űrgödrös WC-k vannak, vagy nincs folyóvíz), illetve, akik valamilyen alapbetegséggel élnek (pl. hemofíliások, krónikus hepatitis B- vagy C-vírushordozók). Továbbá ide tartoznak az életmódjukból fakadóan fokozott hepatitis A-fertőzés kockázatának kitett emberek (pl. intravénás kábítószer-használók, MSM-populáció) is” – írja az NNGYK.
Hepatitis A-E

A hepatitis (májgyulladás) különböző típusai eltérő módon terjednek, más-más lefolyásúak, és nem mindegyik ellen létezik védőoltás. Íme a legfontosabb tudnivalók:

Hepatitis A
– Szájon át terjed (szennyezett étel, víz, kéz).
– Nem válik krónikussá, többnyire enyhe lefolyású.
– Megelőzhető higiénével és védőoltással.

Hepatitis B
– Vérrel, testnedvekkel terjed (pl. szexuális úton, tűhasználattal).
– Krónikussá válhat, súlyos májkárosodást okozhat.
– Létezik védőoltás, a legjobb megelőzés.

Hepatitis C
– Elsősorban vér útján fertőz (pl. közös tű, nem steril eszközök).
– Gyakran tünetmentes, de krónikussá válhat.
– Nincs védőoltás, viszont jól kezelhető gyógyszeresen.

Hepatitis D
– Csak hepatitis B-fertőzéssel együtt tud fertőzni.
– Súlyosabb lefolyású, lehet krónikus is.
– Megelőzhető a hepatitis B elleni oltással.

Hepatitis E
– Széklet–száj úton terjed (szennyezett víz, élelmiszer).
– Általában enyhe, de terhes nőknél súlyos lehet.
– Nincs oltás, a higiénia és tiszta ivóvíz a kulcs.

Kőrizs Kata

Kiemelt képünk illusztráció – Forrás: Getty Images/Md Zakir Mahmud