Kult
Kult

Kökéndy Ákos: Mekkorát nőttetek ezen a nyáron! Ja, még csak most jön a nyár! – WMN-naplók

Kult – 2020.06.05. – KÖÁ

Íme, az egyik kedvenc gimnáziumi tanárunk számvetése arról, hogyan is sikerült ezt a karantént teljesíteni…

„Nem tudom, miért gondolják az emberek, hogy egy művész élete fenékig tejfel” – Interjú a Magyar Táncművészeti Egyetem vezetőivel

Kult – 2020.06.05. – GyD

Történhet-e bántalmazás a mai táncosoktatásban? Mit lehet tenni, ha igen? Milyen felelőssége van a Magyar Táncművészeti Egyetemnek a régi ügyek feltárásában? Mennyire zárt világ és „katonaság” a balett? Korábbi interjúnk nyomán utánajártunk ezeknek a kérdéseknek az intézmény vezetőivel.

Hogyan lett ebből a szegény srácból diktátor? – Elolvastuk Az éhezők viadala előzményét

Kult – 2020.06.04. – CSA

Ballada kígyókról, fecsegőposzátákról és egy nem is olyan távoli világról.

Mi marad meg? – Angelina Jolie tündöklése és tündöklése

Kult – 2020.06.04. – SzÉ

A világ egyik leghíresebb embere ma negyvenöt éves.

„Megszerettetni a mi értékünket, misszió” – Ignácz Rózsa, írónő Erdélyből

Kult – 2020.06.04. – WMN

Ha tudni szeretnéd, mit jelentett a trianoni békeszerződés a korabeli erdélyi magyarság számára, olvass Ignácz Rózsát! De előbb ismerd meg az életét – Ablonczy Balázs történész tolmácsolásában.

A költő, akinek a versei ellen álruhás rendőrt is bevetettek – 94 éves lenne Allen Ginsberg, az Üvöltés hangja

Kult – 2020.06.03. – NyL

„Láttam nemzedékem legjobb elméit az őrület romjaiban, hisztérikusan lemeztelenedett éhezőket, a néger utcákon vonszolva magukat hajnalban egy mérges belövés tűjét áhítozva.” A költemény, ami nemcsak rengeteget tett a szólásszabadságért, de megnyitotta az utat más, korábban obszcénnak bélyegzett könyv számára is.

„Mintha az Úr napja már itt volna” – Világégés és újrakezdés a történelem során

Kult – 2020.06.03. – WMN

Nincs természetesebb reakció, mint hogy a világjárvány nyomán arról gondolkodunk, miféle korszakhatárhoz érkeztünk, és milyen jövő áll előttünk. Elődeink ugyanígy tettek a történelem különféle katasztrófái után.

„Szabadságot akarok, és ezért szívesen lemondok a biztonságról” – Interjú Deborah Feldmannel, az Unortodox írójával

Kult – 2020.06.03. – GyD

Kilépni az addig ismert világból, és mindent a nulláról kezdeni – elképzelhetetlenül nehéz lehet. Deborah Feldman mégis ezt választotta, amikor huszonhárom évesen, már édesanyaként úgy döntött, nem tud tovább a New York-i haszid zsidó közösség szabályai szerint élni, amiktől egész életében szenvedett. Ezt a történetet írta meg az Unortodox című könyvben – ami pár hete nálunk is kapható –, amiből sikeres Netflix-sorozat készült. Mi pedig főleg arról faggattuk, mi történt vele utána, hogyan él most Berlinben.