Akit Michael Jackson maga mellé emelt – Judith Hill Budapesten
Örök kérdés, hogy az életben tényleg azok érvényesülnek-e, akiket képességeik alapján megillet a siker, vagy inkább azok, akik bármit megtennének érte. Judith Hill például olyan énekesnő, akit az isten is színpadra és zenélésre teremtett, de az élet úgy hozta, hogy csak lassan, fokozatosan ismerhette meg a világ – amikor a zeneipar nagyágyúi már réges-rég rajongtak érte. Különös életpálya jutott neki, de most végre úgy tűnik, odakerült az őt megillető helyre – és erről tavasszal a budapesti közönség is meggyőződhet. Gyárfás Dorka írása.
–
Mindannyiunk pótolhatatlan vesztesége, hogy Michael Jackson utolsó nagy turnéja, a This is it nem valósulhatott meg, de kárpótlásként kaptunk egy filmet az előkészületeiről, ami megmutatta, milyen káprázatos lett volna. Aki látta, biztosan nem felejti el, hogy a rég visszavonult, betegeskedő, csontsovány Jacko még utolsó hónapjaiban is milyen maximalista és egyedülálló tehetség volt a színpadon és a munkában, és emlékszik arra is, milyen megszeppent áhítattal vette körül mindenki, aki vele dolgozhatott, vagy csak ott állhatott mellette a színpadon.
A This is it-film a táncosok válogatásával kezdődik, akik közül többen is elsírják magukat örömükben, amikor kiderül, hogy bekerültek a show-ba, hiszen ennél nagyobb elismerés nem létezett a világon.
Mindezt szorozzátok meg százzal, és képzeljétek el, hogyan érezhette magát az a fiatal, ismeretlen énekesnő, akinek megadatott, hogy egy duettet énekelhetett (volna) vele. És Judith Hill felnőtt a feladathoz.
Egyenrangú társa volt Jackónak az I Just Can’t Stop Loving You című dalban, csodálatos hangja és egzotikus szépsége egy csapásra világsztárrá tehette volna – az egyetlen fennmaradt felvétel nem hagy efelől kétséget. Az élet azonban másképp hozta. A turné Jackson halála miatt elmaradt, és a film nem volt elég Hill kiugrásához.
Mennyire nehéz lehetett ezt feldolgozni – felfoghatatlan. Judith Hill mégsem a saját, elmulasztott áttörését siratta, hanem Jackót. A neki szentelt emlékműsorban az a megtisztelő feladat jutott neki, hogy elénekelje az egyik legismertebb és legszebb Jackson-dalt, a Heal the worldöt, és persze ezt is kifogástalan ízléssel és magas színvonalon teljesítette – miközben mögötte állt és vele dúdolt az amerikai zenei szcéna krémje. Majd írt egy saját dalt is Jacko emlékére I Will Always Be Missing You címmel, aminek a bevételét jótékony célra fordította. De még akkor sem volt önálló lemeze.
Ott kellett folytatnia, ahol abbahagyta: háttérénekesként, bár nem akárkik mögött. Vokálozott Stevie Wondernek, Robbie Williamsnek, Anastaciának, Mike Oldfieldnek, Rod Stewartnak és John Legendnek is. Erről az életformáról, hogy milyen mindig csak a háttérben állni, és másvalaki produkcióját támogatni, szól a 20 Feet from Stardom (6 méterre a sztárságtól) című dokumentumfilm, ami a vokalista szakma kiválóságai között Judith Hillt is bemutatta, és aminek a soundtackjére ő is szerzett egy számot. Ez a film szerencsére nagy siker lett: Oscar-díjat és Grammy-díjat is nyert.
Az általa írt dal pedig – ami a Desperation címet viseli – minden „másodhegedűsnek” üzeni, hogy tartsanak ki az álmaik mellett, és küzdjenek tovább a céljukért.
Ő is így tett, természetesen, mégpedig úgy, hogy jelentkezett az amerikai The Voice tehetségkutatóba. Erről a műsorról azt kell tudni (ha valaki nem ismerné, bár egy szériát itthon is megélt), hogy nem az amatőrökre, hanem a még ismeretlen profikra szakosodott, tehát Judith Hill számára épp megfelelő lehetőséget jelentett. Aki megnézi az első fellépését, láthatja, ahogy mind a négy zsűritag, aki csak a hangját hallotta (hiszen a színpadnak háttal kellett ülniük) pár másodperc után elalélt tőle, aztán egymással versenyeztek azért, ki mentorálja. Ezek után érdemes a kommentekbe is beleolvasni, ahol több felháborodott rajongó szóvá teszi, hogyhogy senkinek nem tűnt fel, hogy ő az a lány a This is it-ből, amikor igazán emlékezetesen énekelt. Még kínosabb, hogy a Jackson-megemlékezésen Usher is ott állt a színpadon, amikor Hill a Heal the World-öt énekelte, itt meg úgy tett, mintha nem ismerné.
Ezek után mindenki arra számított, hogy Hill nyeri a versenyt, és végre megtörténik vele a nagy áttörés. De nem így lett. Vagy nem pont így. A versenyből ugyan kiesett még a döntő előtt, viszont felfigyelt rá egy másik legenda: Prince, aki meghívta a stúdiójába egy közös munkára, amiből végül egy album is született.
2015-ben, 31 éves korában így lett végre Judith Hillből szólóénekes, nem akárki szárnyai alatt. Sorsára jellemző, hogy nagy kedvence, Prince sem mentorálhatta sokáig.
Ő persze azt vallja, hogy mindennek úgy kellett történnie, ahogy történt. Semmi sem volt véletlen. Az sem, hogy olyan családba született, ahol az anyatejjel szívhatta magába a zenét (édesanyja japán zongoraművész, édesapja afroamerikai basszusgitáros), hogy már négyévesen saját dalt szerzett, hogy kirívó tehetsége és lélegzetelállító szépsége ellenére sem pottyant az ölébe a siker, hanem előbb különféle kitérőket kellett tennie (amiknek révén viszont megtanult spanyolul és franciául is az angol és a japán mellett), és hogy mégiscsak a világ legjobb zenészeivel dolgozhatott közvetlen közelről. És ahogy a Desperation című számában megénekelte: nem adta fel.
Idén novemberben pedig megjelent a második albuma is Golden Child címmel, amin már kiforrott stílussal hallhatjuk, bár hogy soult, funkot, vagy gospelt énekel, neki eddig is mindegy volt abból a szempontból, hogy mindegyikben otthon érezte magát. De most határozott üzenettel érkezett: az emberek közötti egységet szeretné hirdetni, kulturális és szociális háttértől függetlenül. Multikulturális hátteréből adódóan gyerekkora óta tapasztalja a kirekesztést, és a zene eszközével próbál békét és egyenlőséget hirdetni. Ki lehetne nála hitelesebb közvetítője ennek az eszménynek?
„Szeretném a zenémmel legyőzni a gyűlöletet, és közelebb hozni egymáshoz az embereket. A különbözőségeink ellenére egyek vagyunk. A dalok nagy részét a bennem élő gyereknek írtam” – nyilatkozta. Aki pedig szeretne olyan boldog lenni, mint egy gyerek a zene élményétől, az április 16-án élőben is meghallgathatja őt a Müpában, a Budapesti Tavaszi Fesztivál keretében. Egész biztosan maradandó élmény lesz.
Gyárfás Dorka
Kiemelt képünk forrása: Wikipedia/ Medill DC