2015. szeptember 20.
|
UB
| Olvasási idő kb. 2 perc
Hogy lesz egy lomtalanításkor az utcára kitett ütött-kopott fotelból egy budapesti család kedvenc bútordarabja? Az antik, vintage és retro bútorok felújításának célja az értékmentés. A wmn.hu grafikus-dizájner szerzője, Ujvári Bea és csapata nem arra törekszik, hogy pontosan visszaadja a bútorok eredeti, korhű hangulatát, hanem abban segít, hogy beillessze a választott darabokat a modern otthonok miliőjébe. Hogy minél inkább belepasszoljanak az új család életébe. Kreativitás, fantázia és egy kis szakértelem kell hozzá, így a kidobott fotel új életre kel. Ujvári Bea írása és képei.
Egy régi, kedves ismerős hívott fel nemrégiben, és ezt mondta: Mit gondolsz, tudnál nekem segíteni? Lomtalanítás volt a környékünkön, két napig szemeztem egy kirakott fotellel. Aztán hirtelen arra kértem a gyerekeket, húzzák össze magukat az autóban, mert ma ez a fotel, bizony hazajön velünk.
Természetesen szívesen segítettem, így a piros fotel megúszta, hogy egy szeméttelep zúzdájában végezze. Megfáradt darabnak látszik, az elmúlt évtizedek során kihasználták kényelmét, ki tudja, hányszor nyugtatta kezét stabil karfáján egy Füles rejtvénnyel régi tulajdonosa?
Miután meggyőződtünk stabil szerkezetéről, a legizgalmasabb rész kezdődött. Keressünk új ruhát a fotelnek!
Tudom, hogy két vagány kissrác is lakik még a lakásban, így először a strapabíró anyagokhoz nyúltunk. Elképzeltük egy vidám zöld, lila, sárga mintás posztó anyaggal, majd egy klasszikusabb kék bársonyban, és mivel azt szeretnénk, ha időtálló lenne, egy lenvászon bézs is felmerült opcióként. Az asztal úszott a különböző színű, mintájú és fajtájú anyagoktól, míg egy szürkésfehér, apró skandinávmintás anyagon akadt meg a szemünk. Tökéletes választás, már látjuk is végső formáját a hozzá színben passzoló karfával. Szépen illeszkedik majd a már meglévő Ikeás bútorokhoz a nappaliban. A több lépésben történő felújítás bizonyos részeit mi is elkészíthetjük. Először óvatosan eltávolítjuk a kárpitot, nehogy a fából készült része sérüljön. Aztán megszabadítjuk azoktól a részektől, amelyekre semmi szükség. Az elöregedett szivacs, és az ülőfelület rugózata nagyon rossz állapotban volt, ezért szakemberhez fordultunk. A kárpitos mester új rugózatot épített bele.
A fotel szerkezetét statikailag megerősítettük, majd a fafelületeket durva, később egyre finomabb csiszolópapírral kezeltük. Az esetleges hibákat fajavítópasztával eltüntettük. A portalanított fa részeket vizes alapú bio fafestékkel, több rétegben szórópisztollyal festettük le, ez egy jó minőségű ecsettel is helyettesíthető, az a lényeg, hogy egyenletes tükörsima felületet kapjunk.
A kárpitos az eredeti, puritán párnázat helyett jóval vastagabb kényelmesebb szivacsot használt, majd szakszerűen befejezte a fotel áthúzását, mi pedig boldogan szállítottuk új otthonába az átöltöztetett bútordarabot.
Egy bók legalább annyit elárul arról, aki mondja, mint az, akinek szánják. Hiszen mennyivel másképp udvarol egy közgazdász, mint egy bölcsész, másképp a sarki hentes, vagy a két évtizede nyűtt férj! A Bókolás Világnapja alkalmából összeszedtük azokat, amelyek nekünk a legemlékezetesebbek maradtak.
Szerintetek hogy reagált a WMN csapata, amikor DTK bedobta, hogy az első születésnapjuk alkalmával válasszanak ki egyetlenegyet a megjelent több mint 1200 cikk közül? Hát, így:
Íme, a WMN sötét oldala! Az egyéves születésnap alkalmából DTK elvitte a csajokat egy körre. A kocsiban aztán elszabadul az őrület: férfiak, nők, kapcsolatok, házasságok, egymás és saját maguk... szóval semmi sem szent. D. Tóth Kriszta, Kormos Anett, Szentesi Éva és a többiek az Elviszlek magammal szülinapi különkiadásában.
A várva várt kikelet érkezésével épp itt az ideje, hogy a tél során bezöldült-szürkült fejű gyerekeket kizavard a számítógép elől a szabadba. Íme, pár tipp, hogyan tudod a természetet játékszerré varázsolni.
A daganatos megbetegedések esetén a korai felismerés létfontosságú, életek múlhatnak rajta. A diagnosztika fejlődik, miért van akkor mégis, hogy egyre több fiatalt diagnosztizálnak már hazánkban is rosszindulatú daganattal? Min múlik mindez? Mennyiben befolyásolja a rákos megbetegedések kialakulását a genetika, és mennyiben az életmód? D. Tóth Kriszta többek között ezekre a kérdésekre kereste a választ magyar onkológusok segítségével.
Egy demenciával élő szerettünk otthoni ápolása embert próbáló feladat. Ahogyan a betegség súlyosbodik, minden egyes nap új kihívásokat tartogat. Előbb-utóbb mindenki fejében megfogalmazódik a gondolat: meddig mehet ez így? Keressünk egy otthont? Mi lenne a legjobb megoldás? És mit fognak szólni mások?