Mélyebb önismeretre vágysz? Állj kézen!
Szeretjük azt mondani, hogy feszegetjük a határainkat. Mert az olyan vagány, menő dolognak hangzik. Mondjuk, tényleg sok izgalmas és jó dolog sülhet ki belőle, a személyiségfejlődéstől az új arcok megismeréséig. Kárpáti Judit azonban egy picit másképp áll ehhez: „nekem aztán senki ne mondja, mit feszegessek, feszeget az élet magától is!” – mondja. Aztán valahogy rákatintott egy izgalmasnak tűnő hirdetésre, és mire kettőt pislogott, ott találta magát egy cirkuszi iskola kézenállás-tanfolyamán.
–
Kézenállni jó. Hogy mi lehet ebben a két szóban, ami arra vitt, hogy egy óvatlan mozdulattal ráklikkeljek a kézenállás-tanfolyamot hirdető FB posztra? Őszintén szólva, fogalmam sincs. Csak fogtam magam, és klikkeltem. Utána pedig átkoztam magam, mert leesett, hogy a cseles FB közzéteszi, ha egy eseményen jelzem a részvételi szándékomat, és sorra lájkolgatták az ismerőseim az óvatlan kinyilatkoztatást.
Kézenállás-tanfolyam????????
A férjem kisvártatva fel is hívott:
– Juditkám, mi ez a kézenállás-tanfolyam?
– Mi lenne? Láthatod, megtanulok kézen állni.
– Hát, én eddig nem tudtam, hogy ez a vágyad. Hogy kézen állj.
– Pedig ez.
– Azért micsoda hülyeségeket találnak ki. Én másodikban tanultam kézenállni Gyula bácsitól az iskolában, és tíz percig tartott az egész. De Juditkám, ha ezt szeretnéd, nem akadályozlak meg benne.
– Akkor jó.
Így zajlott a férjemmel a párbeszéd, azután még nagyjából öt másik majdnem hasonlóan, a közös elem az volt, hogy először mindenki röhögni kezdett. „Hogy micsoda, kézenállás-tanfolyam???? Hahahahahahahaha.”
Na, jó röhögjetek csak! – gondoltam, és igyekeztem meggyőzni magam, hogy márpedig én tényleg szeretnék megtanulni kézenállni.
A kezdésig volt egy hetem, hogy kitaláljam, miért is van szükségem arra, hogy tótágast álljak macskanadrágban minden csütörtök este egészen decemberig... egy cirkusziskolában.
Szerepelek egy Fellini-filmben!
Különösebb meggyőződés nélkül, nagyszájúan érkezem az első alkalomra, abban a hitben, hogy jót fog tenni a kézenállás.
Hatalmas belmagasságú terembe lépek, és egyből szembejön velem egy stüszikalapos fickó atlétában, kitetovált karokkal, egy másik vagy tucatnyi labdát egyensúlyoz a levegőben, három lány pedig a plafonról lógó bandázsokon tekereg két méter magasban. Egy Fellini-filmbe csöppentem, nem vitás, a kérdés csak az, hogy én kit alakítok?
Közben megjön a többi résztvevő, egytől egyig fiatalok, rugalmasak, és ránézésre is edzettebbek nálam. Az edző pedig... egy külön bekezdés... lenne. De a szerkesztőm, Fiala Borcsa úgyis meghúzná, nem az edzőt, a bekezdést. (Az edzőt is, hahaha! – a szerk.)
Eleve az a rémes helyzet, hogy akinek gyereke van, tudja, az edzőket mindig bácsinak szokás szólítani, így az én fejemben a kézenállás-tanfolyam oktatója nem tud simán Gergő maradni, egyből bácsi lesz belőle.
Gergő „bácsi” már az első percben nagyon-nagyon jófej. Azután végig az marad, én pedig a leggyengébb láncszem vagyok, a „béna" a csoportban. Amit nevetgéléssel és viccelődéssel igyekszem szalonképessé tenni, de egyértelmű a helyzet, van hova fejlődnöm. Az első alkalom végére mégis történik valami a látszólagos kudarc ellenére. Elhatározom, hogy ennél jobb leszek, valahogy nem tetszik a „bénázó nagyszájú" szerepe.
Amikor leesik a tantusz, és már nem viccelődöm
Annyira nincs kedvem elmenni a második alkalomra... nem is tudom, hogy kerülök végül oda. Zuhog az eső, inkább dolgoznék, és különben is, minek ez a hülyéskedés, eddig is megvoltam kézenállás nélkül.
Amikor belépek Gergő „bácsi” ezzel kezdi, valószínűleg a fejembe lát. Nagyjából leírja az összes gondolatot, ami idefelé a fejemben járt, majd közli, hogy a kézenállás csak a csali volt, másról szól ez az egész, és az, hogy eljöttem, már önmagában nagy dolog. Két perc alatt gyúl fény a fejemben, hirtelen tisztán látom, mit keresek itt.
Ha volt valaki, aki gúnyos kacajjal legyintett az olyan mondatokra, mint a „feszegessük a határainkat”, hát... én voltam az. Nekem senki ne mondja, mit feszegessek, feszeget az élet magától is.
Minek kerestem volna magamnak kihívásokat, ha egyszer volt alkalmam a sorozatos nehézségek megoldásával fejlődni? Azonban most, hogy évek kemény munkájával a megfelelő vágányra tereltem az életem, mégiscsak előkerülhet a testem is. Hogy ő mit bír.
Hogy tényleg minden annyira rendben van-e... vagy azért akad még a felszín alatt pár dolog, amit nem ártana rendbe hozni.
A hirtelen felismerés örömére elkezdek dolgozni az órán, és mindenki megrökönyödésére sikerül négy másodpercig kézenállva maradnom.
Korántsem vagyok aznap béna, sőt: valami új lendület hajt, és hazafelé rájövök, másfél órán át semmi másra nem gondoltam, csak jelen voltam. December elsején, amikor a tanfolyam véget ér, negyvenhárom éves leszek, és talán megtanulok valamit.
Lehet, hogy kézenállni is.
Kárpáti Judit
Kiemelt képünk illusztráció - Forrás: Unsplash/ Thimo van Leeuwen