Segítség, szemüveges a gyerekem!
Vagy lúdtalpas. Vagy logopédushoz jár, csúnyán rajzol, hallókészüléke van... meg gerincferdülése. Szóval... nem tökéletes. Szereltetjük, amíg tudjuk, és gyakran nagyobb pánikban vagyunk, mint ő, akivel az egész történik. Miért nem tökéletes az ÉN gyerekem? Zsófi írása.
-
Az egész az orrmandulaműtéttel kezdődött. Egészen addig az ÉN gyerekem a megfelelő testsúlyt, magasságot, mozgás- és beszédfejlődést produkálta, nem volt okom panaszra. Aranyosan mosolygott, köszönt, illedelmes volt, megfelelően huncut, bűbájos, az oviban kedves, szófogadó, barátságos, még a vércukorszintjét is megmértem, az is tökéletes. Aztán jött az első év a közösségben, és fel sem tudom sorolni, hányszor lett beteg.
A tökéletes gyermekem elromlott.
Állandóan orvosokhoz jártunk, amíg végül ki kellett venni az orrmanduláját. Másfél óra volt csak a vérvétel, az ÉN elromlott gyerekem ugyanis agyban elzárta a valamilyen csapjait, és azért nem adott egy csöpp vért sem. Aztán a műtét, az izgulás, a hiányzás. Aztán a nyugalom. A gyerek újra tökéletes lett, füle, szeme, mozgása, beszéde, szocializációja rendben, gyönyörűen rajzol, az óvónők dicsérik, s anyai szívem minden védőnői, orvosi ellenőrzéskor végre megnyugszik, hogy az ÉN gyerekemmel nincs semmi baj.
Aztán tetves lett. Haragudtam. Persze arra a gyerekre is, akit gyanúsítottam, de a lányomra is. Egy tökéletes gyerek nem viselkedik így. Egy tökéletes gyerek taszítja a tetveket.
Szégyelltem magam, ki sem akartam lépni az utcára, a védőnőt is utáltam, biztos elpletykálja mindenkinek. Aztán, amikor a tetveken is túl voltunk, és már csak néha kellett ügyeletre rohangálnunk, az ÉN gyerekemről, aki ismét tökéletesnek tűnt, kiderült, hogy az egyik szemére nem lát jól. Először nem hittem a fülemnek, hiszen az ÉN gyerekem úgy látott eddig, mint a sas, istenem, megint egy porszem a gépezetben! Kiderült, hogy habár az ÉN gyerekem, örökölte az apja tompa-látását, és szemüveget kell hordania. Úristen! Csúnya lesz a gyerek. A keret eltörik. Rengetegbe kerül, mást se csinálunk majd, csak szemészhez járkálunk. Nem lesz sportlövész, sem ékszerész. Csúfolni fogják. Én is szemüveges vagyok, tudom, milyen utálatos az egész. Úristen, a tökéletes, bájos arcú, nagy szemű, ívelt szempillájú gyerekem, akinek végre belőttük a megfelelő frufru-hosszt, megcsúnyul, szemüveges kis béka lesz. Rettegve néztem rá, ő meg mosolygott. Anya, jó lesz nekem a szemüveg?
Itt tértem magamhoz.
Ez a gyerek nem is aggódik. Nem sír, nem átkozódik, nem írja le a következő ötven évét. Mi történik itt? Aztán persze kiderült, hogy az ÉN tökéletes gyerekemnek semmi baja a szemüveggel, csak nekem.
Nem érzi úgy, hogy elromlik tőle, sőt, alig várja hogy kiválassza a sok színes keret közül azt, ami a legjobban áll, meg a legcukibb szemüvegtokot, hozzá illő törlőkendővel. Úgyhogy, amikor megkérdezte, milyen lesz, azt mondtam neki, klassz. Szép leszel, és látod majd a táblát, a szemed meg még javulhat. Ha nem, akkor is gyönyörű vagy. Mert az ÉN tökéletes gyerekem vagy. Szemüvegben is.
Mi a baj velünk, anyákkal?
Honnan jön ez a megszállott tökéletesség iránti vágy? Miért hibáztatunk mindenki mást, akkor is, ha esetleg a mi gyerekünk lökött fel valakit az oviban? Miért várjuk el tőle, hogy mindig, minden esetben olajozott gépezetként üzemeljen? És ami ennél is rosszabb: miért plántáljuk bele szegénybe az összes paranoiánkat? Kivel versenyzünk, és mi a díj? A saját génkészletünket szégyelljük? Miért magyarázkodunk, ha nem mi vagyunk mindenben a legjobbak? Miért versenyeztetjük a puha, rózsaszín, ártatlan, bizalommal teli kis lényeket nulla éves koruktól (az enyém sokkal többet szopik, órarend szerint kakil, és sosem sír, ha meg igen, akkor is latinul)...
Kiről szól a gyerek létezése? Csak nem rólunk, kedves anyatársaim? Az ÉN gyerekem, az ÉN terveim, az ÉN szépségem, tudásom, jegyeim, előremenetelem, teljesítményem, mind az ENYÉM. Miért? Ki mondta?
Ki mondta, hogy a mi anyai teljesítményünk és a gyerek élete, egészsége egy és ugyanaz? Nem a mi kudarcunk. Nem a mi sikerünk. Nem a mi szemüvegünk. Az övé. Az övé, aki ártatlan arccal felnéz ránk, és azt kérdezi: jó lesz, anya?
Zsófi
Kiemelt képünk illusztráció - Forrás: Shutterstock/Tolikoff Photography