A futball mindig is termelt ki ikonokat és a sztárokat, de talán Beckham volt az első, aki valódi márkává vált (azóta már sok példát tudnánk sorolni erre). Történt ez még a pályafutása elején, ami sokszor nehéz helyzetbe hozta az edzője vagy épp a csapata előtt. Bár a sztárság saját bevallása szerint soha nem élvezett számára prioritást a focival szemben, a ’90-es években a tömeghisztériát és a bulvárt még talán nehezebb volt kezelni: mivel az ismert embereknek nem volt adott egy közösségi felület, ahol közvetlenül szólhattak volna a világhoz.

Néhány éve Beckham azonban már nemcsak a közösségi médiát, de a streaminget is felhasználta arra, hogy a saját nézőpontjából mesélhessen a pályafutásáról. A Netflixen 2023-ban jelent meg a focistáról szóló négyrészes minisorozat, amelyben fájó szembenézéseket is felvállal, akár a magánéletével, akár a karrierjével kapcsolatban. Persze a túlzott kitárulkozásig nem jutunk el: egyrészt Beckham ennél már bölcsebb, másrészt mégis csak vérbeli brit, aki bizonyos határokat nem lép át, még ha őszintén mesél is.

Egy gól, ami feltette a világtérképre

Beckham gyerekkora óta a focinak élt, és egyértelmű volt számára, hogy ez a jövője. A tehetsége pedig korán kiderült: ahogy az említett dokumentumfilmben korábbi Manchester-játékosok felidézik, Davidet Sir Alex Ferguson edző már 12-13 évesen a kispad mögötti lelátóra ültette, vagy bevitte a nagyok öltözőjébe. Ez kivételezett bánásmódot jelentett, ezért sokat is vártak tőle. Végül a nagy fordulatot a karrierjében 21 évesen egy félpályáról lőtt gól hozta el: a lélegzetelállító lövést nem hiába emlegették a korszak egyik legnagyobb találataként, amelyre még 25 év múlva is emlékezni fog mindenki.

Miközben a céltudatosággal nem volt probléma, a fiatal David azért sokszor küzdött honvággyal kiskamaszkorától kezdve: támogató, összetartó családban nőtt fel, és amikor 12 évesen aláírt a Manchesterhez, messzire került otthonról. „Sokszor panaszkodtam a szüleimnek, hogy fáj a fogam. Hátha, akkor láthatom őket. Anyám jött volna, de apám azt mondta, nem lehet” – idézte fel a róla szóló sorozatban. A szüleihez a mai napig szoros kapcsolat köti, és példaképként tekint rájuk. Ahogy a The Father Hood című magazinnak nyilatkozta az apaság kapcsán, sokat gondolkodott azon, hogy tud hasonló hajtóerőt, kitartást ültetni a saját gyerekeibe, akiknek az élet már mindent aranytálcán kínál.

Még mindig tanulok a szüleimtől, még mindig figyelem őket, még most is irányt mutatnak nekem. Én is próbálom ugyanezt tenni a gyerekeimmel… A munkához való hozzáállásnak, a szorgalomnak a szülőktől kell jönnie” – mondta az interjúban.

Victoria Beckham David Beckham Manchester United Inter Miami Spice Grils
David Beckham 15 évesen – Lawrence Lustig/Mirrorpix via Getty Images

Mélységekkel és magasságokkal teli karrier

Beckham 12 éve hagyta abba a pályafutását, de még mindig ő az egyik legismertebb focista. Ahogy a filmben elmondja, nagyon nehezen hozta meg a döntést a visszavonulásról, mivel nem hiszi, élt ember a Földön, aki nála jobban szerette a futballt. „Mégis valami megváltozott. Már fásultan ébredtem a meccsek után” – emlékezett vissza.

Karrierje érdekes kanyarokat hozott: kezdetben el sem tudta képzelni, hogy ne a Manchesterben játssza le az egész életét. A csapat a családot jelentette számára, ott nőtt fel, ott lett kamaszból férfivá. Miután számos ikonikus gólt lőtt, és több trófeát nyert velük, mégis szó nélkül eladták a Barcelonának egy nehezebb időszak után. Beckham az anyaklubjában és az angol válogatottban is hatalmas mélységeket és magasságokat élt meg: a szurkolók egy része istenítette, de volt, hogy a recepción lövedékeket találtak a neki szánt levelekben.

Sir Alex Ferguson – akire Beckham a második apjaként tekintett, és aki nem nézte jó szemmel a sztárság miatt kialakult cirkuszt – utólag úgy nyilatkozott: a kapcsolatuk mélypontra jutott, ezért az eladás volt a legjobb döntés. Bár Beckham tisztelettel beszél egykori edzőjéről, érezhetően mély nyomot hagyott benne a tény, hogy annyi év lojalitás után az újságokból értesült saját eladásáról.

A pálya azért még rejtett meglepetéseket: a Real Madrid időben lépett, és a Barcelona helyett Beckham megérkezhetett a világ akkori legnagyobb neveit felvonultató csapatába: Zidane, Roberto Carlos, Figo, Ronaldo várták a focistát. Világhírű csapattársai előtte nem találkoztak olyan mértékű rajongással, mint ami Beckhamet övezte: a Távol-Keleten például hajnali 4-kor több ezer ember várta őket. Nem volt egyszerű a csapat részévé válni, de sikerült: azt pedig tényleg megható nézni, ahogy a focisták könnyes szemmel emlékeznek vissza az itt szövődő szoros kapcsolatokra. A négy madridi év után (ahol szintén bajnok lett) Beckham váratlannak tűnő fordulatként a Los Angeles Galaxyhoz igazolt – egyébként rekordösszegért. Itt 2013-ig játszott, ez idő alatt többször is kölcsönadták az AC Milan csapatának. Végül a 2013-as szezon végét Párizsban fejezte be, és innen vonult vissza francia bajnokként a focitól.

Victoria Beckham David Beckham Manchester United Inter Miami Spice Grils
Beckhan és Sir Alex Ferguson – Kép: David M. Benett/Dave Benett/Getty Images

Álompárból egymás mellett kitartó szövetségesek

Beckhamre fiatalon rátalált a nagy szerelem, amit az első perctől fogva komolynak gondolt és így is kezelt. Victoria Adamsszel egy focimeccs utáni fogadáson találkozott: későbbi felesége ekkor már világsztár volt, a Spice Girls tagja. A brit bulvár – és aztán az egész világ – hatalmas lelkesedéssel fogadta a két ismert ember kapcsolatát, és természetesen eszükbe sem jutott tiszteletben tartani a privát szférájukat. David Beckham őszintén vallott arról, milyen fontos támaszt jelentett számára Victoria a szakmailag mostoha időkben, amikor egy-egy rossz döntése, hibás reakciója miatt a brit közvélemény valósággal széttépte.

Nagyon tetszett, hogy míg a többi focista a bárpultnál álldogált, őt a családja társaságában láttam. Nekem is igazán szoros a kapcsolatom a családommal, ezért ez imponált” – idézte fel első találkozásukat Victoria az említett sorozatban.

A Beckham-házaspár sok mindent átvészelt együtt (költözéseket, távkapcsolatot, megcsalási botrányt), de láthatóan érdemes volt kitartaniuk egymás mellett, mert harmóniában élnek. Mára párként sem félnek megmutatni azt az öniróniával fűszerezett elfogadást, amit csak az érettség hozhat el. Az internet pedig odavan az egymást szeretettel froclizó posztjaikért: legyen az Victoria lesi videója a reggeli közben éneklő férjéről, David fotója a csapata focimeccsén rezignáltan szemlélődő feleségről, vagy a mémmé lett, Netflix-sorozatban elhangzó párbeszédük. Utóbbi során Victoria a vidéki ház kanapéján ülve meghatottan idézi fel, hogy mindketten munkáscsaládból származnak. Mire David váratlanul bekiabál az ajtón:

Be honest! (Azaz: légy őszinte). Sokadik felszólításra a feleség bevallja, őt azért Rolls-Royce-szal vitték iskolába anno, Beckham pedig kárörvendően távozik. A jelenet ikonikussá nőt, Victoria pedig okosan használta fel a mémhullámot: saját ruhamárkája nevében még pólóra is nyomatta.

Victoria Beckham David Beckham Manchester United Inter Miami Spice Grils
Victoria és David az eljegyzésük bejelentésekor 1998-ban – Kép forrása: John Giles - PA Images/PA Images via Getty Images

Beckham fiatalon lett apa, 24 éves korában született az első fia, majd gyorsan érkezett a másik két gyereke is. Miközben karrierjében nagy döntések előtt állt, a családja érdekeit is figyelembe kellett vennie: ezt viszont a profi futballcsapatok nem igazán értik meg. Victoria emellett nem volt eszményi focistafeleség: bár a gyerekeit helyezte az első helyre és jóval visszafogottabban kezelte zenei karrierjét, nem kívánt otthon ülni. „De hát, éppen ezt szerettem benne annyira” – mondja őszintén Beckham, amikor a spanyolországi költözés nehéz időszakáról beszél.

A házaspár egyetért abban, hogy kapcsolatuk legmélyebb szakaszát élték meg a madridi évek alatt: „Addig is ketten voltunk a világ ellen, ott viszont már mi sem támogattuk egymást” – mondja Victoria célozva férje megcsalási botrányára és a paparazzik folyamatos zaklatására.

A Los Angelesbe igazolás szakmailag tehát talán kevésbé várt lépés volt, a családnak azonban a lehető legjobbat tette: „Ha egy étteremben ott eszik Tom Cruise, kit érdekelnek Beckhamék?” – magyarázta a döntést a Spice Girl.

David és Victoria Beckham tehát kitartott egymás mellett, máig támogatják egymás projektjeit, miközben már negyedik gyerekük, egyetlen lányuk, Harper is 13 éves. Az ő születése egyébként valamiféle révbe érést, megnyugvást jelentett az apjának.

Victoria Beckham David Beckham Manchester United Inter Miami Spice Grils
David Beckham, Cruz Beckham, Brooklyn Peltz Beckham, Harper Beckham, Nicola Peltz Beckham – Kép forrása: Darren Gerrish/WireImage for Victoria Beckham/Getty Images

Divatikon és ösztöneire hallgató mester

Nem tagadhatjuk persze, Beckham neve nemcsak a focival és a nagycsaládos apasággal forrt össze: hosszú évtizedek óta divatikon mind az öltözékét, mind a hajviseletét tekintve. A ’90-es években minden kisiskolás fiú Beckham-hajat vágatott: lehetett az hosszú fürt, fejtetőn viselt copf, szőkített haj, vagy egészen rövidre nyírt frizura. Utóbbi idején egyes brit iskolákban házirendbe foglalták, hogy egy diák nem lehet kopasz.

A Beckham-család egyszerre érzi, képviseli és diktálja is a divatot. „A brit stílus számomra elegáns, egyedülálló, klasszikus. És ez minden, amit szeretek. Szeretek Londonban sétálni, amikor csak tudok, és csak nézni, mit viselnek az emberek” – fejtette ki az exfocista egy interjúban, ahol azt is elmondta: a világmárkákkal való együttműködés során a kreatív folyamatokban is részt vesz.

Az óra, ruha és parfümbrandek mellett Beckham a jótékonyságot is előtérbe helyezi: 2005 óta képviseli az UNICEF-et (egyébként 50. születésnapja apropóján is nekik ajánlott fel gyűjtést). 2015-ben egy dokumentumfilm is forgott vele, ahol körbejárta a világot, hogy felhívja a figyelmet a megelőzhető betegségek elleni világszintű védelemre. Ennek egyik ikonikus pillanata volt, amikor az Antarktiszon focizott. Miután visszavonult, szükségét érezte egy nagy kalandnak: a Tudor óramárka kampányának részeként egy motoros túrát szerveztek neki az Amazonas esőerdejébe. Bevallása szerint nem tud tétlenül ülni, és csapattársai is biztosak voltak abban: nem kezdi meg a nyugdíjas éveket a visszavonulást követően.

Ehhez mérten Beckham 2014 januárjában bejelentette, hogy egy új amerikai focicsapat tulajdonosa lesz (a Galaxy-szerződésébe ugyanis okosan belefoglaltatta annak idején, hogy visszavonulása után egy 25 millió dolláros belépővel jogot kap saját franchise alapítására). Az Inter Miami csapatához azóta olyan nevek csatlakoztak, mint például Lionel Messi vagy Luis Suárez. „Az emberek azt mondták, ne menjetek Miamiba, de én azt feleltem: jó megérzéseim vannak Miamival kapcsolatban” – nyilatkozta pár hete Beckham, aki azt biztosan megtanulta az elmúlt ötven év alatt, hogy érdemes az ösztöneire hallgatni.

Ahogy pedig a sorozata utolsó jelenetiben megfogalmazta: jólesik számára a nyugalom, de a stafétát még nem adja át. Miközben a leckét persze megtanulta: „Mára semmi nem fontosabb annál, amim van” – jelentette ki a családja körében sütögetve. 

Széles-Horváth Anna

Kiemelt kép: Getty Images/Peter Jordan/Leonardo Fernandez