Így védekezz a kánikula ellen! – Ősi praktikák egyenesen Indiából
Az indiai embereknek bőséges tapasztalatuk van a hőség elviselésében – nyáron a hatalmas ország egyes területein akár 50 fok is lehet. Az évezredek során számos túlélési praktikát fejlesztettek ki, amelyek ráadásul egész kellemesek is. Érdemes lehet megismerni ezeket, már csak azért is, mert meteorológusok szerint Európában is évről évre növekedni fog a nyári hónapok átlaghőmérséklete, így várhatóan többször lesz részünk rekkenő hőségben, mint szüleinknek vagy nagyszüleinknek. Mezei M. Katalin írása.
–
Összhangban a természettel
Az indiaiak azt tartják, hogy minden élőlény, így az ember is része a természetnek, és igyekeznek azzal a lehető legnagyobb összhangban élni. A tevékenységeiket vagy az étrendjüket is az adott évszakhoz igazítják, de még a színek, az illatok vagy a zenék megválasztásakor is figyelembe veszik a mindenkori körülményeket.
Ennek a természetközeli életmódnak rendkívül gazdag irodalma van, a leghíresebb talán a cirka 8400 versből álló Csaraka-szamhita című gyűjtemény. A szerző, Csaraka szerint magasabb energiaszintre, jobb egészségre és hosszabb életre számíthat az, aki megfogadja a műben olvasható ajánlásokat. Ugyanezt vallják az indiaiak is, akik évezredek óta mesterről tanítványra, apáról fiúra örökítik át ezt az ősi tudást.
Egy próbát mindenesetre megér a dolog.
Ezért rossz a hideg étel és ital
Nyáron értelemszerűen hűtenünk kell a szervezetünket – és józan paraszti ésszel azt gondolhatnánk, hogy ezt a legegyszerűbben hideg ételek és italok fogyasztásával tehetjük meg. Bármilyen jól is esik egy fagyi vagy a behűtött üdítő, ezek a pillanatnyi megkönnyebbülés után tulajdonképpen ártanak. Alacsony hőmérsékletük révén ugyanis csökkentik az emésztés hatásfokát – ahogy az indiaiak mondják, kioltják az emésztés tüzét, az úgynevezett agnit. A rossz emésztés pedig számos betegség kialakulásában szerepet játszhat, de ha ez nem is történik meg, mindenképpen túlsúlyt okoz.
Egészségesek és hűtenek
Indiában éppen a fentiek miatt jóval kíméletesebben oldják meg a hűtést – például az évszaknak megfelelő édes-, fanyar-, kesernyés- vagy lédús-, ugyanakkor zsírokban szegény ételek fogyasztásával.
Szinte bármilyen mennyiségben jöhetnek a gyümölcsök, főként a barack, a dinnye, illetve később a szilva és a szőlő. Hasonlóan jótékony hatású a banán.
A citrusfélék szintén logikus választásnak tűnnének, mégsem ajánlottak, mivel magas savtartalmuk révén melegítenek – kiválthatók azonban a lime-mal, amiben jóval kevesebb a sav.
Ugyanígy javasoltak a saláták és a nyers levesek is, főként olyan zöldségekből, mint a cukkini, a brokkoli, a padlizsán, a kígyóuborka vagy a spárga. Akad néhány semleges hatású zöldségféle is, mint például a sárgarépa, a zöldborsó vagy az édesburgonya – ezek, mivel se nem hűtenek, se nem melegítenek, télen-nyáron változatosabbá tehetik az étrendet.
Természetesen a főtt ételek sincsenek tiltólistán, de ügyelni kell a hőkezelés módjára: a sütésnek, rántásnak inkább hideg időben van létjogosultsága, míg a nyár a párolás és a grillezés szezonja. A gabonák közül a rizs a legjobb, amit az indiaiak, ki tudja, miért, az édes kategóriába sorolnak – de mindegy is, a lényeg, hogy nem melegít feleslegesen.
Kerülendők viszont a savanyú és a csípős ételek, például a savanyúságok, az erős paprika vagy a chili- és a hagymafélék, mert ezek valósággal felhevítik a testet.
Ennyi mindent ihatsz a bolti üdítők helyett
Kánikulában a szervezetnek jóval több folyadékra van szüksége – elsősorban vízre, hiszen valamennyi ital közül az hidratál leginkább. Akár három-négy litert is meg lehet inni belőle, persze kisebb adagokban, egyenletesen elosztva a nap folyamán.
Tény, hogy a sima víz valóban nem túl fantáziadús – ha unod, szobahőmérsékletű teákkal is kiválthatod. Hűtő hatású többek között a borsmenta, a kamilla, a csalán vagy a cickafarkfű. Tipikus indiai szomjoltó az édesköménymag-tea, amely bő negyedóra alatt elkészül. Forralj fel egy liter vezet, tegyél bele egy teáskanál édesköménymagot, lassan főzd tíz-tizenöt percig, majd hagyd kihűlni, és szűrd le. Édesítheted nádcukorral, de anélkül is kiváló a hatása.
Az uborkaital receptje szintén nagyon egyszerű: fogj egy uborkát, hámozd meg, reszeld le, nyomkodd ki, majd az így nyert levet öntsd fel, és keverd el fél-egy liter vízzel. Egy kis reszelt gyömbérrel még finomabb.
Az alkohol és a kávé hatása fokozottan érvényesül ilyenkor, így még inkább dehidratálnak – bánj velük csínján!
A fűszerek is hűthetnek
Az első és legfontosabb szabály: csökkenteni a só mennyiségét, hiszen az megint csak folyadékot von el a szervezetből. Elsőre talán furcsák lesznek így az ételek, de mivel az alapanyagok és a fűszerek íze így intenzívebb lesz, könnyű hozzászokni ehhez az apró változtatáshoz.
Apropó, fűszerek: tipikusan nyárra való mindenféle zöldfűszer – oregánó, bazsalikom, rozmaring, petrezselyem. A legjobb, ha a friss zöldfűszert használod, de a szárított változatok is megfelelnek. Szintén hűt a koriander, a kardamon, illetve a már említett édeskömény.
Légy kíméletes magadhoz!
A forróság már önmagában is megterheli a szervezetet, ha lehet, kíméld magad. Nyilván nem arról van szó, hogy a nyári hónapokra fel kellene függesztened az edzést, de érdemes azt minél korábbra vagy későbbre tenni, amikor valamennyire bírható a hőmérséklet.
Intenzív sport helyett elég lehet a tempós séta vagy a könnyű kocogás, no meg persze az úszás. A jóga pedig az év minden szakában igazi jolly joker.
Elő a gyöngyökkel!
Ha csak teheted, hordj laza, kényelmes ruhákat, amelyek olyan természetes és jól szellőző anyagból készültek, mint a lenvászon vagy a pamut. Értelemszerűen a hideg színek javallottak, mint a kék, a türkiz, az ezüst vagy a fehér – mind a viseletedben, mind a téged körülvevő tárgyakban. Az indiaiak meggyőződése szerint a gyöngyök is hűtenek – lehet is benne valami, hiszen náluk a legszegényebb nők sem mennek ki ilyesféle ékszerek nélkül az utcára.
Természetesen a leégés ellen
A nyár egyik fő veszélye a leégés, ami ellen – a fényvédők mellett – az olajos önmasszázs is védelmet nyújt – kezdd ezzel a napot, majd utána alaposan zuhanyozz le, lehetőleg váltott hideg/meleg vízzel. Bevethetsz különféle illóolajokat is, főként rózsát, jázmint, gerániumot vagy ilang-ilangot. Keverheted őket a testápoló bázisolajba – ami szinte bármilyen hidegen préselt növényi olaj lehet, például olíva, szezám, kókusz és így tovább –, de párologtatva is csökkentik a hőérzetet.
Mezei M. Katalin