„Egy nap alatt lehetsz hülye a nézők szemében, de évek, mire elfogadnak” – Gundel Takács Gábor a Popfilterben
Támogatott tartalom
Befejező részéhez érkezett őszi minisorozatunk, amelyben a Pick arra kért, vendégeljek meg olyan embereket, akikkel szívesen beszélgetnék egy jót. Nos, a harmadik epizódba egy igazi hedonista érkezett, aki a felvételt megelőző csemegézés során nevéhez illő módon máris alkotni kezdett. Nincs ember az országban, aki ne ismerné fel azonnal a hangját: a sportrajongók a közvetítésekből, azok meg, akik nem néznek sportot, a kvízekből vagy a legendás Játék határok nélkül sorozatból. Úgy elröpült ez a felvétel a nagy sztorizással, hogy észre sem vettük, mennyit beszélgettünk emlékezetes kommentátori helyzetekről, nagy evésekről és ízemlékekről, és őrült utakról a világ körül. A mai részben Gundel Takács Gábor, aki elmeséli azt is, milyen, amikor a kommentátor elalszik adás közben. Popfilter – Szűrjük a zajt!
–
A hangja gyerekkorom óta hozzátartozik az életemhez: ő tolmácsolta egy csomó emlékezetes meccsélményemet, a gyerekkoromnak meg emblematikus pillanatai voltak a Játék határok nélkül közvetítései. De csak részben emiatt olyan, mintha mindig is ismertük volna egymást: annyi a közös pont az életünkben, hogy a végtelenségig tudnánk sztorizgatni.
A Gundel név (Gundel Károly a dédapja) már-már kötelez arra, hogy az ember gondolkodjon az étkezésekről, ízekről, ceremóniákról, s így van ezzel Gundel Takács Gábor is, aki beavat a családi nagy étkezések emlékeibe. Az meg, hogy mennyire imádja a finomságokat, már az adást felvezető vendégségben is kiderült: nagyjából úgy sorolta a kedvenc szalámifajtáit, ahogyan Gombóc Artúr a csokikat.
Kiskorában annyira imádta a szalámis szendvicset, hogy meg kellett szabni neki, maximum hányat ehet (saját bevallása szerint haspók kisfiú volt, így ma is becsületére válna az adag).
Mitől lett a Játék határok nélkül ennyire sikeres? Hogyan alakult volna a karrierje, ha annak idején nem távozik a köztévéből (először), s miben volt más a szakma, amikor a kilencvenes években visszatért?
Közvetített már nagy sportsikereket, de ködöt, sőt esőt is. Hogy azt meg hogy kell csinálni? Ezt is elmagyarázza. Meg hogy mi történik, ha a kommentátor elalszik, miközben zajlik a síugrás. Merthogy ez is megtörtént vele.
Nem tudom, kinek milyen illúziói vannak azzal kapcsolatban, milyen lehet egy nagy világversenyen dolgozniuk a sportkommentátoroknak – szerintem a mai Popfilter végére kicsit szertefoszlanak majd ezek. Gundel Takács Gábor részletesen kifejti ugyanis, micsoda előkészületek előzik meg az utazásokat, s mi van, ha mégis minden a feje tetejére áll.
Melyik volt a kedvenc sportélménye? Melyik olimpiai érem a legkedvesebb a szívének, és mi az az egyetlen dolog, amit megváltoztatna a sporttörténelemben, ha adnék neki egy időgépet? Bevallom, némelyik válasza még úgy is alaposan meglepett, hogy igencsak felkészültem a pályafutásából.
Mit szabad egy kommentátornak, és mit nem? Erre kaptam az egyik legérdekesebb választ tőle: azt mondja, ő bizonyos életkor alatt nem engedné, hogy a kommentátorok élesben közvetítsenek, ahhoz ugyanis kell bizonyos fajta érettség és élettapasztalat, hiszen itt kiélezett helyzetekről, hatalmas érzelmekről és egész karrierekről van szó.
Mitől lesz valaki jó kvízmester? Kik a szakmai példaképei, és mi az, ami miatt ő maga jó ebben a műfajban? Hogyan került mégiscsak színpadra annak ellenére, hogy egy ponton elengedte a nagy álmát, a színészetet? Mi jelenti számára a biztos pontot az életben?
Sok minden kiderül ebből az adásból a televíziózás kevésbé csillogó, de egyébként rendkívül izgalmas oldaláról, a sportrajongásról és arról, mi van, ha az embernek fel kell tennie a fontos kérdéseket. Vagy épp mások teszik fel neki őket.
A szakmán túl persze Gundel Takács Gáborról, az emberről is sokat megtudunk: a humorán kívül az életfelfogásáról, kisebb-nagyobb csalódásairól és olyasmikről is, amikre méltán büszke. Imádtam őt vendégül látni – és nem csak azért, mert igazi élvezettel falatozik. Hallgassátok meg, és ti is érteni fogjátok!
A Popfilter további epizódjait itt találod: