Szentesi Éva: Boldogság-biznisz
Szerintetek egyszerű boldognak lenni? Kell hozzá segítség? Szükségünk van mindehhez önismereti könyvekre és végtelenül hosszú előadásokra? Tudjuk egyáltalán milyen a boldogság? Képzeljétek, én ismerem ezt az érzést. Minden reggel bizserget, amikor felébredek, mert megint kaptam ajándékot, egy újabb napot az élettől. És nincs más dolgom, csak annyi, hogy kicsomagoljam. De közben azt látom, hogy az emberek többsége nem képes kicsomagolni a maga ajándékát. Helyette elolvasnak és megosztanak mindenféle üres közhelyet a boldogságról. Pedig annyira egyszerű az egész. Boldog akarsz lenni? Akkor légy az!
Nem lehet boldogságot venni. De. Lehet. Legalábbis árulják. Hogy kik? Ne egy misztikus patikára gondolj, ahol titkos kis üvegekbe porciózzák a megvásárolható boldogság-adagokat. A boldogság-biznisz ennél sokkal szélesebb körben terjeszti a portékáját. Lassan világméretűvé duzzad az üzlet, és a kereskedők – ha jó a marketing – igen hamar meggazdagszanak.
Néhány éve útjára indult az új divat: rettentően hangzatos idézeteket posztol boldog-boldogtalan nagy életbölcsességekről, amelyek általában arról szólnak, hogyan kell boldognak lenni. Ezrek lovagolják meg a témát. Valakik egész szektát építettek rá, mások súlyos pénzekért árulják a jegyeket a végtelenül hosszú, akár többnapos előadásaikra, és vannak, akik „csak" könyvet és blogot írnak róla. Mert ők – a boldogságkufárok – tudják, hogyan légy boldog. Hogy honnan, az ezidáig még nem derült ki.
Voltam egyszer egy ilyen előadáson. Reggeltől estig tartott. Egészen meggyőző volt az előadó retorikai képessége. Úgy tudott beszélni a semmiről órákon át, hogy senki nem vette észre: a pénzünkért a nagy büdös semmi volt a jussunk. Bevallom, engem is behúzott a csőbe. De aztán elkezdtem végiggondolni az ott hallottakat, majd kezembe vettem a könyvét – merthogy ilyet is írt – és hamar rádöbbentem, a könyv is a semmiről szól. Válogatott közhelyek pufogtatása az egész, és semmi olyan nincs benne, amit ne írtak volna már meg valahol. De akkor mégis, hogy csinálja? Miért fizet be hónapról-hónapra annyi ember erre a semmire, hogyan szerepelhetnek az ilyen és hozzá hasonló szerzők kötetei az eladási toplisták élén? És miért a „boldogságbloggereket" követik több százezren a közösségi oldalakon?
Hogy miért? Lehet, hogy nem is annyira komoly a kérdés.
Az ember a születésétől fogva boldog akar lenni. Semmi más nem érdekli, csak az, hogy elérje ezt a hőn áhított állapotot. Valójában nincs is tisztában azzal, hogy milyen érzés, de bármit hajlandó érte megtenni.
Pláne akkor, ha könnyen fogyasztható és emészthető formában, gyakorlatilag konyhakészen kapja kézbe a receptet. Így még dolgozni sem kell érte! Ezért jó erősen megfogja a boldogságkufárok által nyújtott kapaszkodót és mindent elhisz nekik. A közhelyeket meg az újra és újra becsomagolt olcsó okosságokat.
Közben pedig észre sem veszik, hogy ennyi erővel akár boldogok is lehetnének...
Szentesi Éva
Kiemelt képünk illusztráció - Forrás: Shutterstock/jakkapan