@wmn.hu Tudtad, hogy az alvásproblémák akár a demencia korai jelei is lehetnek? 🧠 Creatorunk, Stoiber Vivien, demenciára szakosodott gyógytornász @demenciarol_erthe, olyan korai, szokatlan jeleket mutat be, amelyekre sokszor csak legyintünk, vagy az időskor természetes velejárójának tekintünk – pedig lehet, hogy demenciára figyelmeztetnek. Befizetetlen számlák? Furcsa döntések? Tájékozódási zavar? 🫣 Ismerd meg ezeket a jeleket, hiszen a korai diagnózis befolyásolhatja egy demenciával élő ember és családja következő éveit, vagy akár évtizedeit is. 🎥 Nézd meg a videót, és oszd meg valakivel, akinek fontos lehet! #wmn #wmnmagazin #wmncreator #demencia ♬ eredeti hang – WMN Magazin - WMN Magazin

A feledékenység valóban tünet

A memóriával kapcsolatos változások valóban jelezhetnek demenciát, de ez nem minden esetben kóros, bizonyos mértékig az öregedés természetes jele is lehet. Nem baj, ha valaki néha elfelejti, hogy hányadika van, vagy összekeveri az unokák nevét. De 

ha valaki rendszeresen elfelejt olyan dolgokat, amelyeket korábban évekig biztosan tudott – például a lakcímét, a gyerekei foglalkozását –, vagy ha új információkat rendszeresen nem tud megjegyezni, az már aggasztó jel lehet. 

Ahogy az is figyelmeztetésül szolgálhat, ha valaki ismételten rákérdez ugyanarra a közelmúltbeli történésre, vagy ha elfelejti egy kártyajáték szabályait, amit korábban gond nélkül játszott.

De ne csak a memóriaproblémákra fókuszáljunk!

A problémamegoldás és a tervezés is nehezebbé válhat, például: az illető már nem tudja követni egy recept lépéseit, vagy nem tudja egyedül intézni a pénzügyeit, holott ez korábban nem jelentett számára problémát. 

Egy – már ismert és használatban lévő – távirányító vagy telefon hirtelen kezelhetetlenné válhat számára.

Ezek a nehézségek sokszor azoknak a hozzátartozóknak vagy ismerősöknek tűnhetnek fel, akik nem állnak napi kapcsolatban az érintettel.

A térbeli és időbeli tájékozódás zavara szintén árulkodó lehet. Előfordulhat, hogy valaki ismerős helyeken – például a környékbeli boltban – eltéved, vagy gyakran (és a hangsúly ezen a szón van) nem tudja, hogy milyen évet írunk. 

Ha rendszeresen megbotlik, lever tárgyakat, elvét egy-egy lépcsőfokot, vagy elkezd feltűnően rosszul parkolni, annak is meg kellene kongatnia a fejünkben a vészharangot. 

A térbeli érzékelés, az egyensúly, a koordináció romlása kihatnak a közlekedésre, a biztonságra, de a mindennapi tevékenységekre is. Kevésbé ismert tünetek lehetnek még a mozgás, a járáskép megváltozása, vagy a gyakori egyensúlyvesztés és az ebből fakadó esések is.

Vannak jelek, amelyek először ártalmatlannak tűnnek

A kommunikációs nehézségek is hamar jelentkezhetnek. Az érintett nem találja a megfelelő szavakat, furcsa kifejezéseket használ, vagy nehezen követi, miről szól egy beszélgetés. Gyakoriak az ismétlések, vagy az olvasott és hallott szövegek megértésének problémái.

A tárgyak elkeverése is jellemző tünet. Nemcsak arról van szó, hogy alkalomadtán nem talál valamit, hanem arról, hogy az illető nem tudja felidézni és visszakövetni, hogy merre járt, mit csinált korábban, mit hova tehetett. 

Jellemző még, hogy gyakran különös helyeken bukkannak elő elveszettnek hitt dolgok – például a telefon a hűtőben, vagy a kulcsok a cipősszekrényben.

És végül: hirtelen viselkedésváltozás

Az ítélőképesség romlása, valamint a megváltozott viselkedés is árulkodó lehet. Ha valaki hirtelen kerülni kezdi más emberek társaságát, visszahúzódik a megszokott közösségi tevékenységektől, vagy éppen ellenkezőleg: szokatlanul harsánnyá, tolakodóvá válik, amögött neurológiai változások állhatnak. 

Gyakori, hogy az érintettek látszólag meggondolatlanul adnak ki feltűnően nagy összegeket, átlátszó csalásoknak esnek áldozatul, vagy olyan hirdetésekre reagálnak, amelyek korábban nyilvánvalóan gyanúsnak tűntek volna számukra.

Van a demenciának olyan formája is, amely során hallucinációk, vagy alvászavarok előzik meg a klasszikus tüneteket: élénk, nyugtalan álmok, hangos beszéd vagy mozgásos reakciók éjszaka. És végül szintén intő jel lehet, ha valaki fokozatosan elhanyagolja a személyes higiéniáját, nem fürdik, nem mos fogat, vagy mindig ugyanazt a ruhát viseli. 

Ha a fentiek közül több is megjelenik, akkor érdemes szakemberhez fordulni

A lista a teljesség igénye nélkül készült, és a fent felsorolt tünetek természetesen külön-külön is jelentkezhetnek más okból. Azonban, ha több is tapasztalható közülük – főleg gyakran, fokozatosan súlyosbodva –, érdemes minél előbb orvosi kivizsgálást kérni. 

A demencia korai felismerése lehetőséget adhat a tünetek enyhítésére, a betegség lelassítására, és arra, hogy az érintett és a családja jobban felkészülhessenek a jövőre. 

Minél előbb tudjuk, mivel állunk szemben, annál több eszköz áll rendelkezésünkre – és annál kevésbé maradunk egyedül.

Stoiber Vivien saját csatornáját is az edukációnak és a demenciával érintett családok támogatásának szenteli. Igyekszik felhívni a figyelmet arra, hogy erre a fajta tudásra mindenkinek szüksége lehet az életben, hiszen a megfelelő információk akár életmentőek lehetnek egyszer.

WMN szerkesztőség

Kiemelt képünk illusztráció - Forrás: Canva/Mike Marchetti (baseimage)