A Központi Statisztikai Hivatal adatai alapján 2010 óta folyamatosan csökken a háziorvosok száma. Ennek fő oka az orvosok elöregedése, valamint az, hogy a nyugdíjba vonuló háziorvosok helyére egyre ritkábban érkezik utánpótlás. Ennek következtében

2024-re már 15 százalékkal kevesebb háziorvos dolgozott az országban, mint 14 évvel korábban.

Bár a népesség csökkenése részben ellensúlyozza a háziorvosok fogyását, ez korántsem jelenti azt, hogy kisebb lenne a terhelés. A társadalom öregedése miatt ugyanis egyre több ellátást igénylő beteg jut egy-egy orvosra: 2010 óta az egy háziorvosra jutó éves betegforgalom 14 év alatt 20 százalékkal nőtt. 

WMN Fesztivál 2026

A GKI számításai szerint egy háziorvosnak 2024-ben már közel 14 ezer betegellátást kellett biztosítania egy év alatt, ami 40 órás rendelési idővel számolva átlagosan mindössze 7,5 percet jelent egy betegre. De a valóságban ennél is rosszabb a helyzet, hiszen a települések közötti ingázás is időt vesz el, emellett jelentős adminisztrációs terheket is viselnek, vagyis a betegekre fordítható idő sok esetben csak túlórával biztosítható.

És a finanszírozás sem tudta követni a növekvő terhelést. Bár a pandémia után a háziorvosok is részesültek béremelésben, annak teljes összegét sok esetben csak praxisközösséghez csatlakozva lehetett elérni. Ez azonban számos településen eleve nem volt megvalósítható, máshol pedig további adminisztratív és szervezési feladatokat rótt az orvosokra.

A gyerekellátásban még kedvezőtlenebb a helyzet

A hiány nem egyformán érinti az országot. Az adatok szerint a háziorvosi praxisok közel 15 százaléka csak helyettesítéssel működik. A gyerekellátásban még rosszabb a helyzet: a praxisok 17,5 százalékában nincs, aki főállásban ellássa a gyerekeket. A GKI szerint több mint 800 településen nincs betöltött házi gyerekorvosi praxis, ami gyakorlatilag az egész országot érintő problémává vált. Sok helyen ugyanakkor a gyerekek ellátása nem marad teljesen megoldatlan: ezt gyakran vegyes praxisban dolgozó háziorvosok végzik, akik a felnőttek mellett a gyerekeket is ellátják. 

A kisebb településeken gyakran több falu tartozik egyetlen körzethez, ezért előfordul, hogy egy orvos egyszerre több település ellátásáért felel. Ennek ellenére jelenleg 701 településen egyetlen betöltött háziorvosi praxis sincs. Az Alföld délkeleti térségében valamint a Közép-Dunántúlon legsúlyosabb a helyzet, de a határ menti települések is különösen érintettek.

Az is beszédes, hogy milyen régóta nem sikerül orvost találni egyes körzetekbe.

  • A betöltetlen praxisok 90 százaléka már legalább egy éve üres,
  • közel háromnegyedük több mint két éve vár gazdára.
  • Minden harmadik praxis öt évnél is régebben betöltetlen,
  • minden hetedikben pedig már több mint tíz éve nincs állandó háziorvos.
  • De akadnak olyan körzetek is, amelyek húsz éve vagy még régebb óta nem találnak orvost.

Nagy Andi

A kiemelt kép illusztráció, Forrás: Pexels / Pavel Danilyuk