Emlékek a fogszabályozás kőkorából

Furcsán indult a történetem a fogszabályzással. Még alsó tagozatos koromban kaptam meg a csillámos, oroszlánkirályos éjszakai fogszabályozóm, de egy kis csavarral: nappal is hordanom kellett. 

Nem fog ez az írásom is arról szólni, hogy mennyi bullying ért ebben az időszakban, de azt elhihetitek, hogy ez a tumultus és non-stop feszítés a számban nem tett sokkal népszerűbbé.

Csak képzeljetek el egy osztályjelentést éjszakai fogszabival a szátokban, segítek: av oftáj létfáma hafminpegy. Igen, pont ilyen volt. Nem is forszíroztuk túl sokáig, a fogsorom rendezése végül érdeklődés és komolyabb motiváció hiányában elmaradt. 

Évtizedek teltek el, szültem két gyereket, szerencsére nagy gondjaim nem voltak a fogaimmal, sőt, egy hibás fogam nincs, az a néhány rakoncátlanul álló pedig nem zavart sok vizet. Igaz, teli szájjal sose nagyon mosolygok fotókon, de szerintem ez nemcsak a fogaim miatt van, hanem arra a bizonyos mosolyra, azt hiszem, születni kell. Ám az évek előrehaladtával a legrenitensebb fogaim sajnos elkezdtek problémákat okozni, rendszeresen harapok a számra, arcomra belülről, sőt, ha a gyerekeknek puszit adok, de ők mondjuk épp hirtelen mozdulatot tesznek, olyankor elég fájdalmas sérüléseket tudok összeszedni. 

Azt gondoltam, hát, ez már ilyen, nincs mit tenni, a hajó már elment, ennyi idősen már ezzel úgyse lehet mit kezdeni… Vagy mégis? 

Sokszor történnek megmagyarázhatatlan dolgok körülöttem, hogy valamire szükségem van, és lehetőségként az orrom elé toppan, hát így történt a fogszabályzással is, úgyhogy ennek köszönhetően végig tudlak vezetni titeket dr. Kovács Sarolta fogszabályozó szakorvos segítségével ebben az útvesztőben, amely terület megdöbbentő fejlődésen ment keresztül a csillámos nappali-éjszakai kínzóeszközök óta. 

Az első konzultáció során alaposan, mindenféle hipermodern eszközzel megvizsgálták a helyzetet a számban, és hamar kiderült, hogy esetemben a láthatatlan Invisalign fogszabályozó a legideálisabb választás. 

Hát erről a technológiáról aztán lila ibolyám nem volt, úgyhogy nagy szerencse, hogy dr. Kovács Sarolta és csapata szemmel láthatóan megszállottjai a munkájuknak, mert rezzenéstelen arccal és végtelen türelemmel válaszoltak az összes, mint kiderült, elég tipikus kérdésemre. 

a képen egy kedves arcú doktornő néz a kamerába
Dr. Kovács Sarolta fogszabályozó szakorvos

Ezeket fogom most megosztani veletek, természetesen válaszokkal együtt. 

A láthatatlan fogszabályozó csak enyhe, esztétikai problémákra jó? 

„Ez legfeljebb régebben lehetett így, ám a mai modern technológiával a legkomplexebb harapási eltérések és súlyos torlódások is orvosolhatók, sőt vannak bizonyos esetek, amikor a hagyományos készülékkel szemben a láthatatlan fogszabályozás gyorsabban és egyszerűbben hoz eredményeket” – mondja a szakember. 

Mint megtudtam,

a torlódástól kezdve a rések zárásán át a keresztharapásig, nyitott- vagy mélyharapásig szinte minden komplex rendellenesség kezelhető a láthatatlan fogszabályozóval, köszönhetően a modern 3D-tervezésnek. Még akár olyan eseteket is tudnak sikeresen kezelni, amelyeknél máshol már műtéti beavatkozást is javasoltak. 

Na de mi az a pont, amikor nemcsak lehet, de kell is a fogszabályozó, mert már a probléma túlhaladta az esztétikai szempontokat? 

Akkor muszáj elindítani a kezelést, ha a következő funkcionális zavarok lépnek fel” – mondja dr. Kovács Sarolta. Ha az alábbiak merülnének fel, akkor nem szabad halogatni: 

  • keresztharapás vagy mélyharapás (vagy egyéb fogazati eltérések): Ha az alsó és felső fogsor nem megfelelően találkozik, az gátolja az állkapocs normális rágómozgását, és szó szerint koptatja egymást a fogsor.
  • állkapocs-ízületi (TMJ) problémák: Ha a páciens állkapcsa rágáskor, beszédnél vagy ásításnál kattog, ropog, esetleg fáj, az szinte mindig a rossz harapásból eredő túlterheltség jele.
  • elakadt (impaktált) fogak: Amikor a röntgenen (vagy CBCT-n) látjuk, hogy egy maradandó fog a helyhiány miatt nem tud kibújni, és elkezdi felszívni a szomszédos fogak gyökereit, gyulladást vagy akár cisztát is okozva.
  • extrém torlódás: Amikor a fogak annyira egymásra csúsznak, hogy a páciens képtelen a fogközeit tisztítani, ami szuvasodáshoz, gyakori fogkő-lerakódáshoz, krónikus ínygyulladáshoz, akár a fogak elvesztéséhez is vezethet.

két nő néz egy monitort, amelyen fogröntgen képek vannak

Ezek esetében már tényleg nem szabad halogatni a kezelést. Nekem például mélyharapásom van, és eddig fel sem tűnt, hogy mennyit kattogott az állkapcsom, de mióta a sínek felkerültek, nem túlzok, egyáltalán nem kattog, egy picit sem. Azt nem merem elkiabálni, hogy a fejfájásaim száma is csökkent, de amúgy tényleg észlelhető egy ilyen tendencia is. Szóval: a fogszabályozás abszolút egészségügyi beavatkozás, nem pusztán esztétikai!

Ha valaki legyint a kusza fogakra, mert nem zavarja, hogy kusza a mosolya, az sajnos komoly árat fizethet hosszú távon. A kezeletlen eltérések következménye lehet idő előtti fogvesztés, fejfájás, nyaki fájdalmak, a fogak drasztikus kopása, akár törése, sőt, emésztőrendszeri panaszok mögött is állhat ilyen jellegű probléma, mert a nem megfelelő őrlés miatt a fogak nem tudják hatékonyan összezúzni az ételt, a falat túl nagy darabokban kerül a gyomorba, ami hosszú távon refluxot, puffadást és emésztési zavarokat idézhet elő.

A fogszabályozás nem csak gyerekeknek való?

Látszik, hogy ezzel a kérdéssel tyúkszemre sikerült taposnom, mert ez az egyik legelterjedtebb tévhit. Szóval megpróbálom én is alaposan kihangosítani, hogy: „Sosem késő! Felső korhatár nincs, alsó viszont van, és a bűvös szám a 7 év.” 

A rendelőben megforduló páciensek jelentős része felnőtt, dolgozó ember, aki köszöni, de nem szeretne hagyományos, fém fogszabályozót viselni a tárgyalásokon, de ha lehet, akkor sehol sem. „A láthatatlan sínek számukra pont ezért ideálisak lehetnek, amennyiben a csontállomány és az íny egészséges.

A felnőtt fogszabályozás ma már rutineljárás, amely nemcsak esztétikai, hanem funkcionális előnyökkel is jár, például megelőzi a fogak idő előtti kopását, megelőzi a fogínygyulladás kialakulását, így hosszabb távon és egészségesebben tudjuk megőrizni a fogakat.

A rendelőnkben 7 éves kortól egészen 65 éves korig vannak pácienseink, és közel 500 sikeres esetet tudunk bemutatni.”

A fogszabályozás fájdalmas?

Valahogy a fogszabályozó soha nem arról volt híres, hogy a kényelemre asszociálnánk róla. Én például épp tegnap váltottam a következő sínre, és most van az a rész, amikor a lehető legkényelmetlenebb. Az új sín feszít, húz, de igaziból amikor bent van, akkor nem igazán érzem. Amikor kiveszem vagy visszateszem, az a legkellemetlenebb ilyenkor, de az is pár pillanatig tart csak. Egészen hihetetlen, mihez hozzá tud szokni a szervezet.

a képen egy átlátszó, fogsorra illeszthető kivehető fogszabályozó van a tokjában

Dr. Kovács Sarolta szerint egyébként a láthatatlan fogszabályozóval végzett kezelés sokkal kíméletesebb, mint a hagyományos fém készülék, mert nem kell kalkulálni például a nyálkahártyát felsértő drótokkal, de azt azért nem szabad elfelejteni, hogy a fogak mozgatása minden esetben jár némi biomechanikai nyomással. Szóval a szakorvos szerint is teljesen normális, ha az új sín felhelyezésekor egy-két napig érezhető egy enyhe, feszítő nyomás – „de ez csak azt jelenti, hogy a rendszer működik!”

Akkor elég online megrendelni egy sínt egy cégtől, nem is kell hozzá orvos?

Bevallom, nekem is átfutott a fejemen, hogy akkor ez ennyi, hogy az elején elindítanak, az alaposan betanított szoftver mindent szépen eltervez, megkapom a síneket, aztán csókolom. Ezt azért is gondolhattam így, mert évekkel ezelőtt már láttam mindenféle láthatatlan fogszabályozókról szóló influenszerposztokat, de többször is belefutottam abba, hogy igaziból a végeredmény nem olyan lett, mint amire számítottak, vagy a kezelés után nem sokkal minden visszaállt a régibe. Persze, mint kiderült, a láthatatlan fogszabályozás egyáltalán nem csak ennyi, ehhez is kőkemény szakértelem és körültekintő, átfogó kezelési terv szükséges, aminek híján nem csoda, ha az eredmény csalódást okoz. Úgyhogy ha bárki olyan hirdetésbe fut, ami azt állítja, hogy mindenféle szakorvosi kísérés nélkül, pikkpakk szuper eredményt garantál, akkor kongassátok meg a kóklerség harangot. 

a képen a doktornő mutatja valakinek a fogsort, ami egy monitoron látható

„A legveszélyesebb tévhit, hogy ezt megoldhatod DIY-módon” – mondja dr. Kovács Sarolta. –

„A fogszabályozás komoly orvosi beavatkozás, szakorvosi felügyelet, iTero 3D-szkennelés és precíz, személyre szabott digitális tervezés nélkül a fogágy és a csontállomány maradandó károsodást szenvedhet. Nem elég hozzá egy fogorvos, vagy a ChatGPT-vel való kommunikáció, fogszabályozó szakorvos szakértelmét igényli.

A szoftver igaziból egy másodpilóta, ami előszűri az adatokat, de a végső klinikai döntéseket és a felelősséget minden esetben a szakorvos viseli.”

Ami pedig a tartósságot illeti, „a fogak, de leginkább az őket tartó fogágy szövetei hajlamosak visszavándorolni az eredeti helyükre. Ezért a KS Fogszabályozó és Dental Stúdiónál a kezelés utáni retenciós fázis, azaz fix drót és éjszakai sín használata kötelező protokoll, hogy a megálmodott mosoly egy életen át tartson.”

Nem leszek beszédhibás?

Na, ez nagy parám volt, főleg a legelején. Soha nem volt semmilyen beszédhibám, ezért az elején alaposan meg kellett küzdjek azzal, hogy újra kellett tanulnom beszélni. Ez drámaian hangzik, de igazából csak belülről volt ez a megélés, amúgy a környezetemben mindenki azt jelezte vissza, hogy nem hallanak az égvilágon semmit. Tehát míg számomra megerőltető volt megküzdeni a sziszegő hangokért, ezt rajtam kívül senki sem észlelte. És már ez is sokat javult. A legnehezebb az volt, amikor a fogszabályozó felhelyezését követő napokban a gyerekek rossz fát tettek a tűzre – mert azt nem mondom, hogy növelte a tekintélyemet, ahogy pöszén próbálkoztam lenyomni az aktuális hegyi beszédem. De nyugi, ma már hibátlanul le tudom teremteni őket, úgyhogy visszaállt a világ rendje! 

a képen egy fogsor 3d-s modellje látható a doktornővel és egy pácienssel

De hogy a szakértői választ se hagyjam ki: „mivel a nyelvnek meg kell szoknia az új helyzetet, az első néhány napban előfordulhat egy minimális, alig észrevehető beszédváltozás. Ez azonban rendkívül gyorsan elmúlik, ahogy a száj alkalmazkodik.

Praxisunkban számos olyan pácienst kezeltünk, akiknek napi szinten kellett kamera előtt szerepelniük hivatásukból adódóan, és soha nem jelentett problémát az eszköz használata.”

A láthatatlan fogszabályozás nem sokkal drágább, mint a fém?

„Bár valóban prémium kategóriás szolgáltatás, ha beleszámoljuk a kevesebb rendelői kontrollt, azaz az időmegtakarítást, a fájdalommentes tisztíthatóságot, a kényelmet és a magabiztosságot a kezelés alatt, valójában az ár-érték aránya verhetetlen” – mondja a szakorvos. Ez a kezelés valóban sokkal, de sokkal kevesebb rendelőbe rohangálással jár. Az Invisalign applikáción keresztül dokumentálható a fogak állapota, a kezelés előrehaladása, közvetlen kapcsolatban lehetünk a szakorvosunkkal, én például húsz hétre elég sínt kaptam egyszerre. 

Nem túl nagy macera ez? 

Az Invisalign láthatatlan fogszabályozót napi 20-22 órát kell viselni ahhoz, hogy az előre eltervezett időkeretben elérjük a várt eredményt. Akkor lehet kivenni, ha eszünk (és akkor ki is KELL venni), illetve akkor, ha bármit iszunk, ami nem víz. (Utóbbiban persze lehet némileg rugalmasabbnak lenni olykor, szóval egy esküvőn nem kell ötpercenként ki-be tenni.) Ez elsőre iszonyú macerának tűnik, és eleinte picit tényleg az, de ha nekem megy, akkor azt hiszem, bárkinek. 

Én egy borzasztóan szétszórt, tudatosságban nagyon gyengén muzsikáló, gyakorló neurotikus vagyok, szóval mindig is rágcsáltam az arcomat, számat belülről, sőt, a bőrt is lerágtam a körmeim mellől. Jelentem, ezek immár lehetetlenné váltak, pedig eddig semmi nem tudott ezekről leszoktatni. Úgyhogy ennek anyukám is örül, aki kicsi korom óta szólongat az önharapdálásaim miatt.  

 

Ráadásul korábban rengeteget nassoltam, a táplálkozásom főleg csipegetésekből állt. Úgyhogy az első egy-két hétben azért voltak nehézségek. Rá kellett jönnöm, hogy mostantól nincs az, hogy reggel, amikor a gyerekeket viszem a suliba, és beugrunk a pékségbe, csak úgy menet közben elrágok egy kiflit. De ezekről a rohanva evésekről amúgy is évek óta le akartam már szokni.

Mivel a pótcselekvés jellegű evést berekesztettem, helyette elkezdtem sokkal több vizet inni, ami nyilván jó, és most már ha eszem, akkor tényleg eszem. Egészen hamar kialakult a rutinja annak, hogy evés előtt kikapom a síneket, evés után pedig gyorsan fogat mosok.

Arról a nem várt előnyről pedig még nem is beszéltem, hogy most már, amikor a gyerekek valami gusztustalanságot akarnak velem megkóstoltatni – mint például a golyóvá gyúrt, szöszös kenyérgalacsin –, akkor mondhatom, hogy jaj, sajnos most nem lehet, bent van a fogszabim. 

Négy hete része a mindennapjaimnak az Invisalign, és minden túlzás nélkül, már látszik a hatása. Engem mindig is lenyűgözött az orvostudomány fejlődése, így az, hogy megtapasztalhattam a „kőkori” módszereket, és ezt is, számomra egy elképesztő kaland. Fogok még jönni beszámolókkal, úgyhogy tartsatok velem a jövőben is!

Szabó Anna Eszter

A kiemelt kép illusztráció, Forrás: Getty Images/ Antonio_Diaz

A cikkben szereplő képek forrása: KS Fogszabályozó és Dentál Stúdió