„A nők nélkül összeomlana a katolikus egyház, mégis minden a férfiakról szól”
Sztrájkoltak a katolikus feministák

„Nők nélkül a katolikus egyház nem működne” – mondja Sylvaine Landrivon, a Comité de la Jupe – magyarul Szoknyabizottság – társelnöke. A katolikus nőket tömörítő, francia feminista szervezet országos sztrájkot tartott a nagyböjt alatt. Azt remélik, hogy akciójuk után végre a papság is elismeri az egyház működésében betöltött, évszázados kulcsszerepüket, és hogy – ha lassan is –, de elérik a férfiak és nők közötti egyenlőséget az egyházi hierarchiában. Mráv Noémi írása.
–
„Katolikus nő sztrájkol”
És: „Böjt a szexizmus ellen!”
– olvasható a Mathilde kabátjára tűzött kis jelvényeken. A 32 éves párizsi ügyvédnő vallásgyakorló, rendszeresen jár templomba, de mostanra elege lett az egyházon belül uralkodó férfiközpontúságból. Ezért csatlakozott a katolikus feminista szervezet, a Szoknyabizottság akciójához.
„Először arra gondoltam, hogy egyáltalán nem megyek templomba, de aztán meggondoltam magam, és úgy döntöttem, inkább a kitűzőkkel a kabátomon megyek el a misére, hogy megpróbáljak beszélgetést kezdeményezni az emberekkel a témában” – mondta el az Euronews riportjában.
A Szoknyabizottság szerint a plébániákon az alapvető munkák közel nyolcvan százalékát nők végzik.
„Az egyház tele van nőkkel. Ők dolgoznak az egyesületekben is, ők önkénteskednek a betegek és idősek mellett, ők oktatják hittanra a gyerekeket, ők készítik elő a temetéseket és ünnepségeket, szervezik a kórusokat, a zenészeket, takarítják és díszítik a templomokat. A nők mindenhol ott vannak, de egy bizonyos szint felett nincs szavuk” – mondta el a francia szervezet egyik társelnöke, Adeline Fermanian.
– „Ezért azt találtuk ki, hogy a nagyböjt negyven napja alatt sztrájkolni fogunk, és meglátjuk, mire megy az egyház nők nélkül.”
„Minden a nőkről szól az egyházban, mégis láthatatlanok, mert mindig csak a férfiakat látjuk – a papokat, a diakónusokat” – tette hozzá a bizottság másik társelnöke, Sylvaine Landrivon.
A böjt alatti sztrájk nem francia sajátosság
Az USA-ban, Indiában, Lengyelországban és Spanyolországban is többen csatlakoztak hozzá. A figyelemfelhívó akció pedig nem állt meg a kitűzők osztogatásánál: Franciaországban a bizottság arra kérte szimpatizánsait, hogy pénzadomány helyett a templomi gyűjtésbe is tegyenek inkább egy kis papírt, amelyre a „Sztrájk!” szót írják fel; emellett bojkottálják az éneklést, a felolvasást és bármiféle szolgálatot a templomban vagy a mise alatt. Ha ezeket mind elhagyják, azzal nagyon gyorsan bemutatják, milyen nélkülözhetetlen szerepet is töltenek be az egyházon belül.
A sztrájk egyik legfontosabb célja az volt, hogy a püspökök végre meghallgassák a nőket.
„Ez a munkabeszüntetés az évtizedek óta tartó tétlenségükre adott válasz. Voltak már munkacsoportok, bizottságok, jelentések, de soha semmi nem változik. Ne beszéljünk tovább, ne írjunk dokumentumokat – cselekedjünk!” – fogalmazta meg Fermanian, majd elmondta: a sztrájk eredeti ötletadója az amerikai Women’s Ordination Conference volt. Ez a nemzetközi mozgalom azért küzd, hogy a katolikus egyházban is lehessenek női diakónusok, papok és püspökök.
„Mégiscsak az emberiség felét adjuk ki, és ugyanolyan képességeink vannak, mint a férfiaknak” – magyarázza Sylvaine. – „Az Újtestamentumban semmi sem tiltja, hogy a nők bizonyos pozíciókat töltsenek be az egyházon belül – épp ellenkezőleg. Jézus maga is úgy tartotta, hogy a nők nagyon is fontos tagjai a közösségnek, és ő maga is a tökéletes egyenlőségre törekedett.”
A francia Szoknyabizottság – és vele együtt a WOC – évek óta kéri, hogy a nők is lehessenek legalább diakónusok (fel nem szentelt papok). „Reméltük, hogy megadják ezt nekünk, de nem így lett” – fogalmaz Fermanian, aki szerint a változást és a nők elismerését egyedül a maszkulinizmus és a hatalom elvesztésétől való félelem akadályozza.
„A nők nem Isten szolgálatában, hanem a férfiak szolgálatában állnak – és ez nem járja” – teszi hozzá.
Vannak papok, akik támogatásukról biztosítják a mozgalmat. Egyikük a Párizsban szolgálatot teljesítő Antoine Guggenheim is. Ő sem rejti véka alá, hogy paptársai közül sokan nem értenek vele egyet ebben a kérdésben. „Félnek a hatalom elvesztésétől” – ez a véleménye.
És bár vannak jelei a változásnak – például az, hogy a Vatikánnak idén január óta női kormányzója van –, az aktivisták szerint ennél sokkal többre van szükség.
Kiemelt képünk illusztráció – Forrás: Getty Images/Maskot