Szúnyogviadal – van tuti tipp a vérszívók ellen?
Míg régen az időjárásról való dörmögés volt az utcai, spontán diskurzusok fő fókuszpontja, ma nehezen tudnék szóba elegyedni az ismerőseimmel anélkül, hogy második mondatként elő ne kerüljön, kinek hány szúnyogcsípése van? A drámai hatás fokozásáért néha már nem is mondok semmit, csak az illető orra elé tartom a lábamat, amin piros harisnyát viselek, méghozzá csípésekből. Kocsis Noémi küzdelme a szúnyogokkal.
–
Tavaly nyilván ugyanez volt, de az ember mindig jobbra számít, ezek szerint teljesen feleslegesen. Társasházi udvarunkon minden tavasz végén, kora nyáron olyan bőven terem a szúnyog, mintha valaki nyilakkal jelezné nekik a tetőn, hogy „hahó, itt vannak az önkéntes véradók!” Mindez úgy, hogy az udvaron lévő fákon és bokrokban (sajnos mind remek szúnyogrejtekhely is egyben) számos madár fészkel, a szürkületben pedig komplett denevércsaládok köröznek a fejünk felett. Városkánk egyébként elkötelezett a nagyobb szúnyogpusztítók irányában, aktívan támogatja a fecskefészkek védelmét és a fecskepelenkák felszerelését, sőt, külön honlapon népszerűsíti az ide vágó információkat, fecske mégis alig van.
Viszont így délután hattól gyakorlatilag kijárási tilalmat lehetne elrendelni, annyi a vérszívó.
Függöny háló, rács
Miután beszereztük az első fél tucat csípést, ellenőriztem az otthoni szúnyoghálókat, és a meglévő elfüggönyöző alkalmatosságokat még továbbiakkal pótoltam a nagyobb nyílászárókon. Mert t. családtagjaim különösen alkalmatlanok az „ajtó!!!” felszólítás értelmezésére, a gyerek, ki-be rohangálva például előszeretettel felejti nyitva az összeset. Eredmény: trappoltában belegabalyodott az egyikbe, elesett, és kis híján letépte az egészet karnisostul. Szúnyogok vs. Én 1:0.
Biológiai támadás
Nem szeretem a büdös és drága kémiai szereket, így gondoltam, visszanyúlok Gaia ősanyánkhoz, mert a természet mindig tudja, mi a helyes. A lehető legközelebb tettem a teraszon a közismert rovarűzőnek hirdetett, hatalmas citromos muskátlit, büdöskét ültettem egy jókora cserépbe, a piacon szúnyogűzőként árult, iszonyú kámforszagú kakassarkantyúval öveztem, és kétféle mentával egészítettem ki a kompozíciót.
A szúnyogok az utóbbiakra telepedtek le, és esküszöm, mintha félrebillent fejjel, vigyorogva néztek volna rám. „Na, van még valami a tarsolyodban?”
Ekkor lementem az alsó kertbe, és kazalnyi citromfüvet téptem le, amit ízléses csokrokba osztva fejjel lefelé felakasztottam, körbe az ajtókereten. (Tényleg, már csak a fokhagymafüzér, meg a kihegyezett karó hiányzik – lehet, ki kéne próbálni?) Életem megkeserítői viszont fittyet hánytak megannyi okos honlap jó tanácsának, és miután kiücsörögték magukat a citromfüveken, csak az ajtónyitásra várva, huss, már bent is voltak az előszobában. Szúnyogok vs. Én 2:0
Aromaterápiás próbálkozások
Minden évben bevásárolunk citromillatú gyertyákból, párologtatóba való, illóolajokkal átitatott mécsesekből és csigavonalban gyártott füstölőkből. Utóbbival sikerült már felgyújtani a füvet és lepörkölni a körmömet, csak szúnyogot űzni nem sikerült még vele – illetve csak deréktól felfelé, mert bár az asztalon füstölgő alkalmatosságot kerülték a vérszívók, de annál vehemensebben támadtak az asztal alatt, altestre. Szúnyogok vs. Én 3:0
Csalafint(ának vélt) megoldások
Az egyik bolt pénztáránál érdekes tárgyra lettem figyelmes: hat darab Smiley-matricát árultak egy csomagban. A pénztárosnő érdeklődésemre felvilágosított: ezek bizony szúnyogűző matricák. Az ember lánya ráragasztja alul, a szoknyája belső szegélyére, vagy a pólójára, és tessék, máris elkerülik a kis rondaságok.
Boldogan vittem haza a drága kincset, és hámoztam ki, hogy azonmód ragasztom is minden ruhadarabomra, de korai volt az örömöm.
A röhögő sárga fejek olyan bűzt árasztottak, hogy ezzel az erővel Domestos és hipó keverékében is megmártózhattam volna. Szúnyogok vs. Én 4:0
Kémiai hadviselés
Jól van, ti akartátok, fortyogtam, és biciklire pattanva elvágtattam a legközelebbi multiba, ahol beszereztem három darab, konnektorba dugható elektromos készséget, és a hozzájuk tartozó, gyilkos szerrel átitatott lapkákból két doboznyit. Az előszobában, a konyhában és a hálóban állítottam őket hadrendbe, de továbbra is ott köröztek a helyiségekben a nem kívánatos teremtmények.
Pár óra elteltével tökéletesen megszokták, talán meg is szerették, néhányuk megvadult a lapkáktól, és egyre vadabban támadott, de megdögleni egy sem volt hajlandó.
Szúnyogok vs. Én 5:0
Spray, kence, gél
Gyakorlatilag az összes, bőrre kenhető akármit kipróbáltuk már – preventív és gyógyító jelleggel is. A legtermészetesebb összetevőkből álló is csak súrolta a szaglószervvel elviselhetőség határát, viszont ahol nem kentem be magam, pont azon az egy négyzetcentiméteren dagonyáztak rajtam a rohadékok, többek között a két lábujjam között. Szúnyogok vs. Én 6:0
Belső büdösítés
A „gyakorlatilag már minden mindegy” alapon próbáltam ki a szervezeti szagosítás módszerét, azaz kezdtem direkte fokhagymát zabálni nyersen, hogy lehetőleg ezer kilométerre űzzem magamtól a repülő vámpírokat.
Azon kívül, hogy a családom kiköltözött aznapra a kertbe, és inkább vállalták az önkéntes csípéshalált, nem sikerült érdemleges eredményt elérnem.
Szúnyogok vs. Én 7:0
Vissza az alapokhoz
Végigböngészve megannyi, a témában keletkezett jajszót és panaszt, közönséges ecetet öntöttem egy papírzsebkendőre, és végigkentem vele minden csupasz bőrfelületemet. (Rohadtul tud csípni, ha előtte borotválta az ember a lábát, vagy van egy elkapart seb a bokáján) A számból már nem dőlt a fokhagymaszag, a testem viszont egy raklapnyi kovászos uborka illatát adta le körkörösen.
De hurrá, sikerült! A már meglévő csípéseket is szépen lelohasztotta, legalábbis nem viszkettek annyira, és ettől már majdnem lenyugodott az elmúlt napokban felajzott agyvelőm is, ám jött a gyerek és megszagolt.
„Elviselhetetlen vagy, anya”, közölte, és boldogan vakargatta a lábszárán mind az egy szúnyogcsípését. Szúnyogok vs. Én (már nem számolom…)
Kocsis Noémi