Csak meglocsolod, és dől a lé! – Így gondozd szerencsehozó növényeidet, ha hiszel bennük, ha nem
Év elején mindig megugrik az érdeklődés a szerencsehozó tárgyak és rituálék iránt. Akik az új esztendőben szeretnének jobban élni, mint az előzőben, ilyenkor rendezik át otthonukat, vesznek fel új szokásokat vagy vásárolnak valamit, ami szerencsét vonz majd az életükbe. A szobanövény ideális választásnak tűnik, hiszen bármilyen enteriőrt képes feldobni. Ha nem megy tönkre két hét alatt. Csepelyi Adri segít, hogy zölden pompázzanak – az meg csak a ráadás, ha szerencsét is hoznak, nem?
–
Négylevelű madársóska (Oxalis tetraphylla)
Messziről indulunk, hogy eljussunk a szilveszter környékén a legtöbb nagyáruházban és virágboltban feltűnő pici „négylevelű lóherék” jelenségéig. Az, amit mi szerencsehozó lóhereként emlegetünk, nem más, mint a fehér here (Trifolium repens) igen ritka, három helyett négy levéllel rendelkező változata.
A hagyomány szerint mind a négy levél szimbolizál valamit: egy a hitet, egy a reményt, egy a szeretetet és egy a szerencsét. Mivel azonban mindössze tízezerből egy növény produkál négy levelet, az európai ember pedig igencsak vágyik a szerencsére, kellett találni valami megoldást arra, hogy minél többen tudhassuk otthonunkban „négylevelű lóherét”.
Ez lett a négylevelű madársóska vagy szerencsehere, azaz az Oxalis tetraphylla. A magyar név ne tévesszen meg: a fehér here a pillangósvirágúak rendjébe tartozik (mint a borsó vagy a bab), a madársóska pedig a madársóska-virágúak rendjébe. A levelei viszont kétségkívül roppant hasonlóak, ráadásul a négylevelű madársóskának még bíborvörös mintája is van.
Ez a fajta Mexikóból származik. A madársóska egyébként ehető, igaz, oxálsavtartalma miatt nem ajánlott egyszerre túl sokat legelni belőle. Magyarországon korábban próbálkoztak két fajta meghonosításával is takarmánynövényként – ez ugyan nem jött be, viszont a két faj, a felálló és a szürke madársóska gyomnövényként azóta is elterjedt idehaza.
Nézzük, mit kell tudni a szerencseheréről!
Hogyan gondozzuk?
- Szereti a laza, jó vízáteresztő talajt
- Utálja a meszes földet
- Világos helyre tegyük, de óvjuk a közvetlen, erős napfénytől
- Talaja legyen nedves, de nem bírja a pangó vizet!
- A madársóska gumószerűen megvastagodott gyökérágakkal szaporodik. Ősszel levelei leszáradnak, és nyugalmi időszak következik – ez nem pusztulás, csak pihenőidő!
- A gumókat ekkor a kertből szedjük fel (a növény fagyérzékeny!), és hűvös, de fagymentes helyen tároljuk tavaszig.
- Ha cserépben tartjuk, akkor ugyanígy hűvös, de világos, fagymentes helyen tároljuk, és ne öntözzük néhány héten át, amíg az új hajtásai meg nem jelennek.
Pozsgafa
A pozsgafa – tévesen majomkenyérfa – néven emlegetett növény latin neve Crassula ovata. Angolul jade növénynek is hívják, zöld, kerek és húsos levelei ismerősek mindenkinek: idős, fa formájú példányait gyakran találjuk közintézményekben, de szobanövényként is népszerű. Nevének megfelelően a pozsgások, egész pontosan a varjúhájfélék közé tartozik.
Eredetileg Dél-Afrikából származik, de világszerte elterjedt, és a feng shui igen nagyra tartja ezt a növényt: a kínai éttermek többségében szinte biztosan találunk belőle egy cseréppel, emellett pedig jeles életesemények (házavatás, esküvő, születésnap) alkalmából, és üzletfelek között is bevett szokás pozsgafát ajándékozni a gyümölcsöző együttműködés érdekében. Nem véletlenül.
Örökzöld, vaskos ágai a raktározást, a tartalékokat szimbolizálják, fényes levelei pedig a pénzérméket. Így tehát csupa jót vonz.
Hogy hová helyezzük? A pozsgafa szinte bárhol jótékony hatással van az energiákra, csak a fürdőszobába és a hálóba nem javasolt elhelyezni: az előbbiben a lefolyón/vécén távozik is a bőség, az utóbbiba meg eleve nem javallott semmilyen növény. Az anyagi gyarapodáshoz a lakás (vagy íróasztal) „gazdagságsarka” az optimális hely neki, de a bejárat mellett biztosan jó helye van (akár kint, akár bent). Sokan üzletükben a kassza mellé helyeznek egy tövet belőle, hogy oda vonzza a bevételt.
Hogyan gondozzuk?
- Két öntözés között hagyjuk a talajt kiszáradni
- Fényigényes növény, nyáron bátran kirakhatjuk napos helyre (figyelve, hogy az erős sugárzás ne égesse meg azért!)
- Ha cserepét kaspóba raknánk, győződjünk meg róla, hogy a két edény fala között legalább fél centi hely van, különben könnyen bepállik és elrothad a gyökérzet
- Ugyanezért csakis jó vízáteresztő, laza, homokos-perlites talajba ültessük!
- Tavasszal és nyáron kéthetente tápoldatozzuk
- A pozsgafa könnyen szaporítható: a letört ágacskák földbe nyomva kigyökereznek
Bambusz (Dracaena sanderiana)
Ajaj, ez bizony átverés:
a szerencsebambusz nem is bambusz! Csak annak tűnik! Valójában ez a növény a spárgafélék családjába, azon beül pedig a sárkányfák (Dracanae) nemzetségébe tartozik. A feng shui szerencsét hozó növénynek tartja, így aztán a világon szinte mindenhol találkozhatunk vele a virágboltokban, de még a lakberendezési áruházakban is!
Jellemzően vízkultúrás verzióit ismerjük: van egyenes és hullámosra nevelt szárú (ez utóbbi spirálra hasonlít, az alakja az energetizálásban van szerepe), sőt: szív alakú és fonott is.
Amit fontos tudnod a szerencsebambuszok szimbolikájáról:
- Egy szál: jó szerencse (üzleti ajándékként is kiváló)
- Két szál: szerelmi jelkép vagy dupla szerencse
- Három szál: boldogság, hosszú élet, gazdagság
- Négy szál: FELEJTSD EL. Balszerencsét hoz!
- Öt szál: fizikai, mentális, lelki, érzelmi és intuitív egészséget jelent
- Hat szál: nagy gazdagság
- Hét szál: jó egészség
- Nyolc szál: termékenység, utódnemzés (de így sincs helye a hálószobában!)
- Kilenc szál: hatalmas szerencse
- Tíz szál: teljesség
- Huszonegy szál: szerencse és jóllét. Ilyet ajándékozni a legnagyobb jókívánságokkal egyenértékű.
Noha eredetileg Közép-Afrikából származik, manapság hatalmas területeken termesztik Kínában. A „tekeredést” úgy érik el, hogy – kihasználva a növekedési hormonok és a fény kapcsolatát – a növény három oldalát sötétben tartják, és csak egyet világítanak meg, hogy arrafelé nőjön. A folyamat akár egy-másfél évig is eltarthat!
Hogyan tartsuk?
- Mindig pótoljuk az elpárolgott vizet alatta – lehetőleg állott vízzel
- Három–négy hetente cseréljük le alatta a vizet, mossuk át a vázáját
- Ilyenkor cseppentsünk a vizébe pici folyékony tápoldatot
- Világos és félárnyékos helyen is remekül eléldegél, de vigyázzunk a direkt napfénnyel
- Ha szeretnénk, elültethetjük, ám ekkor nem tűnik majd bambusznak egy idő után, hanem „sárkányfává változik”, azaz felveszi a dracénák külső jegyeit
Pénzlevelű pilea (Pilea peperomioides)
Az utóbbi években nagy népszerűségre tett szert ez a viszonylag könnyen tartható, de nagyon dekoratív, egzotikus külsejű növény: levelei teljesen kerekek, a hosszú levélnyél pedig ezek alján, majdnem középen helyezkedik el (ha pedig jobban megnézed a levelek fonákját, a légzőnyílásokat is láthatod rajtuk).
Magasabb fekvésű kínai tájakról származik, ahol nem erős a napfény és magas a páratartalom.
Hogyan gondozd?
- Óvd az erős naptól, de tartsd világos helyen!
- Heti kétszer is öntözheted, csak sose álljon alatta a víz, inkább picit száradjon ki a talaj két locsolás között (de ne teljesen!)
- A virágföldje legyen jó lég- és vízáteresztő!
- Havonta egyszer-kétszer tápoldatozd!
- Bár nem túl kényes növény, a száraz levegőt és a huzatot nem kedveli, illetve azt se, ha ide-oda pakolásszák, szóval érdemes kifundálni, hol lehet a legállandóbb mikrokörnyezete (és ez jó, ha egybeesik a bágua-térképed gazdagságterületével)
- A fűtésszezon, a hő- és páratartalom-változás sajnos megviselheti, ilyenkor dobálja a leveleit
-
A pilea gyökér- és tősarjakkal viszonylag könnyen szaporítható: tavasszal csak válaszd le a sarjakat, és ültesd saját cserépbe őket – aztán ajándékozd el! Ez a hagyomány szerint a gazdagság megosztását jelenti, és még nagyobb javakat vonz feléd!
Mely növények hozhatnak még pénzt?
A feng shui szerint alapvetően minden olyan növény, amelynek apró, kerek, pénzérmét idéző levelei vannak, jó szolgálatot tesz az íróasztalunk „gazdagságsarkában” (balra fent), illetve a lakásunk „gazdagságterületén”. De pontosan milyen növényeket válasszunk? Adok néhány tippet – elsősorban a törpeborsfélék között érdemes keresgélniük a kezdő növénytulajdonosoknak, de akad azért más is, ami megfelel a kívánalmaknak. Íme!
- Peperomia rotundifolia, más néven pénzlevelű törpebors. Egyszerű gondozni, és könnyen beszerezhető
- Peperomia prostrata: ez a törpebors angolul string of turtles néven fut, és tényleg olyan, mintha picike, kerek teknősök volnának a levelei, imádom!
- Peperomia argyrea: márványlevél megjelöléssel lehet vele találkozni idehaza, angolul „görögdinnye peperomia” a becsületes neve, és tényleg a dinnyehéj mintáját idézik a kerek levelek, amelyek nagyobbak, mint az előző két fajtájéi – megjelenésében talán inkább a pénzlevelű pileára hasonlít ez a növény.
- Pellaea rotundifolia: ez az új-zélandi páfrányféle elég jól bírja a szárazabb levegőt is, szóval, ha mindig is vágytál páfrányra, de központi fűtésed van, nyomozz le egyet a neten!
- Hoya obovata: A különlegességek kedvelőinek. A klasszikus viaszvirág kerek levelű változata (ha valamelyikőtöknek van, adjon nekem egy hajtást!)
És a végére egy igazi pro tipp tőlem
Ha már megvan a pénzvonzó növényed, okosabb, ha gondozod. Ha nem hiszel abban, hogy a kipusztításával tönkreteszed a szerencsédet, akkor azért, hogy legalább a vételárát ne bukd el…
Csepelyi Adrienn