Egy 100 fős esküvőt és lagzit 2025-ben nehéz kihozni 10 millió alatt

Az esküvő régen is drága dolog volt, de a mai gazdasági környezetben ez hatványozódott, így aki nagyobb násznép előtt, bulival egybekötve szeretné kimondani a boldogító igent, kénytelen nagyon szélesre nyitni a pénztárcáját. Ráadásul vannak rejtett, valamint a pár számára váratlan kifizetnivalók – és az is naiv elgondolás, hogy a teljes költség visszajöhet, ha pénzt kérnek a vendégektől nászajándékba és esetleg van menyasszonytánc is. Tóth Flóra beszélgetett Hajnik Ágota esküvőszervezővel.
–
Kezdjük azzal, amire a legtöbben kíváncsiak: mennyibe kerül egy esküvő ma?
Természetesen esküvő és esküvő között van különbség árban, hiszen létező opció a városházán, két tanú előtt, hétköznapibb ruhában kimondott igen, a szűk családi körben eltöltött közös vacsora – és a nagy násznépes, több ruhás, hajnalig tartó óriási buli is. De nemcsak ezen múlik az ár, hanem azon is, hogy Budapesten, a Balaton-parton vagy a fővárostól távolabb, esetleg valamelyik határ közelében képzeljük el a nagy napot. Hajnik Ágota azt mondja, a főváros és a Balaton környéke a legdrágább: „Ahogy távolodunk a fővárostól, akár 10 vagy esetleg 20 százalékos árcsökkenéssel is számolhatunk. És természetesen az ár függ attól, hogy pontosan mit szeretne a pár, de
összességében irányszámként azt mondhatom, hogy egy budapesti 40-50 fős esküvő körülbelül 5 millió forint,100 főnél ennek a duplájával számolhatunk. Ha nagyon ügyesen és hatékonyan kalkulálunk a költségekkel, akkor kihozható 9 millió forintból. És itt egy átlagos esküvőről beszélek, ahol nincsenek olyan extrák, mint koktélpult, szelfigép, fotófal vagy sztárfellépő.
Természetesen ki lehet hozni ennél olcsóbban is, de sokszor az a tapasztalatom, hogy amikor megdöbbentően kis számokat mondanak, hogy mennyibe került az egész, akkor kihagynak olyan tételeket, amiket mondjuk a szülők fizettek vagy baráti szívességként nászajándék volt. Amit én összeszámolok, az a teljes költség, a meghívóktól a kész fotókig, videóig minden, és ezek az árak középkategóriás vagy 1-2 esetben kicsivel afölötti árfekvésű szolgáltatókkal jönnek ki.”
Gyakran vannak váratlan és rejtett költségek is
A nagy tételekkel, mint az étkezés vagy a ruha, a legtöbb pár már a szervezés kezdetén tisztában van, de vannak olyan apróságok, amivel eleinte nem számolnak: vannak esküvők, ahol nem fontos a ceremóniamester, sok esetben viszont érdemes rá költeni, ahogy szertartásvezetőre is.
„Azt szoktam mondani, hogy jó, ha a pár felkeres egy tapasztalt esküvőszervezőt. Egy tanácsadást szerintem mindenképp érdemes kérni, mert ott már tudunk úgy segíteni, hogy hogyan gondolkodjonanak a költségekről. Az étkezés, a ruhák, a zenei szolgáltató, a dekor, beleértve a meghívókat, a smink és haj, a fotós és videós általában az alapcsomag része, de ezt a listát nagyjából a végtelenig lehet bővíteni” – foglalja össze Hajnik Ágota, aki kitér arra is, hogy néhány esetben tényleg előfordulhatnak kellemetlen meglepetések a fizetésnél:
„Rejtett költség, hogy sok szerződésben apró betűkkel szerepel, hogy az árak nem tartalmazzák az áfát.
Vagy az első ajánlatban még plusz díj nélkül szerepel a nászutas lakosztály a buli helyszínén, aztán egy vezetőváltás vagy bármi miatt már nem.”
Tényleg elvárás a párok részéről, hogy visszajöjjön a lagzi ára?
Az ma már nem kérdés, hogy a legtöbb pár pénzt kér nászajándékba – ezt az esküvőszervező is megerősíti, hiszen a házasságkötés idején sokszor már több éve együtt élnek, nincs rá szükség, hogy a násznép szerelje fel az első közös háztartást. Éppen ezért ezt a meghívóban jelzik is, többnyire úgy, hogy nászútra gyűjtenek. Több nemrég házasodott vagy hamarosan házasodó párral beszélve azt tudom mondani, hogy általában úgy kalkulálnak, hogy a teljes költségek fele jön vissza a nászajándékként kapott pénzből.
„Nem szokott elvárás lenni a párok részéről, hogy a vendég mindenképp fizesse ki a saját részét. A párok is tisztában vannak vele, hogy mindenkinek más mélységű a pénztárcája, és ezzel általában teljesen rendben vannak. Amennyit egy vendég jó érzéssel erre tud szánni anélkül, hogy anyagilag belerokkanna, azt örömmel fogadják.
Persze van, aki azzal viccelődik, hogy addig tart a menyasszonytánc, amíg vissza nem jön a teljes ár, de a legtöbb esetben ez poén, nem reális elvárás. Aki szeretné tudni, hogy az ő etetése-itatása mennyibe kerül a párnak most, 2025-ben helyszíntől és menütől függően, akkor körülbelül 40-45.000 forint/fővel számolhat az étkezésért, röviditalok nélkül.
Természetesen a gyerekeket kicsit másképp számolják a szolgáltatók, az ő étkezésük nem kerül ennyibe, de sok helyen már 14 éves kortól felnőtt árral kalkulálnak. Általában 3 év alatt ingyenes az étkezés, igaz, vannak eltérések.”
Hajnik Ágota esküvőszervezőként fontosnak tartja, hogy őszintén megmondja, mennyi „jön vissza” általában: „Készítettem egy webinárt is az esküvői költségekről, mert ezeket fontos tudni. A pénzügyi rész sok pár számára nem kellemes téma, ezt tudom, de előbb-utóbb úgyis találkoznak vele.”
Jogosan merül fel a kérdés: érdemes és lehet spórolni a nagy napon?
Tele van az internet spórolási tippekkel és trükkökkel, sok influenszer részletesen megmutatja, hogyan csinálta maga a dekort olcsón rendelt alapanyagokból, vagy milyen koszorúslányruhákat szerzett be negyedáron – de vajon megéri ennyi energiát tenni bele? A szakértő azt mondja, van, amiben lehet engedi, de mindenben nem érdemes:
„Határozzák meg a párok azt, hogy mi az a kettő vagy három prioritás a számukra, ami fontos az esküvő kapcsán, amiből nem engednek, mert nyilván sok ponton kell kompromisszumot kötni a szervezés során, anyagi vagy akár más okokból. Így szépen lehet a költségeket ide-oda mozgatni úgy, hogy beleférjenek a büdzsébe, de közben a végén ne legyen az az érzésük, hogy elköltöttek egy csomó pénzt, de mégsem valósult meg az álmuk,
és az a megélésük, hogy nagyon kompromisszumos lett a végeredmény. Sokszor felmerül, hogy a menyasszonyok maguk csinálják a dekort, ahogy néhány influenszer, de én ilyenkor igyekszem jelezi, hogy nem szerencsés, ha az esküvő napján vagy előző éjjel még 30 kiscsokrot meg kell kötnie a menyasszonynak vagy felragasztania az összes ültetőkártyát – miközben a sminkre, hajra, öltözésre is kell időt szánni. A legtöbb menyasszony nem influenszer, a hétköznapokban dolgozik, intézi a napi teendőket, szóval előzetesen sem lesz három hete megcsinálni mindent. Az a tapasztalatom, hogy ilyenkor a berendelt dolgok nagy része végül nem kerül ki, vagy mert nem jó, vagy mert nem jut rá idő. Így én óvatos vagyok ezekkel a spórolási trükkökkel.”
Természetesen van, ahol lehet fogni a költségeken, csak nem biztos, hogy érdemes úgy, hogy aztán hullafáradtan esik oda a pár az oltár elé.
Nektek mennyibe került az esküvőtök? És szerintetek mennyit kell tenni abba a bizonyos borítékba vendégként?
A kiemelt kép forrása: Pexels/Unsplash