„Mi magunk vagyunk a jónak gondolt rossz élet szobrai” – Ürge-Vorsatz Diána és Litkai Gergely a Közös hangban
Rovattámogatás
Elérkeztünk a Közös hang-sorozat második, környezetet fókuszba helyező etapjának utolsó epizódjához. Be kell vallanom, az eddigi legnehezebben létrejött adáson vagyunk túl. Nem volt könnyű olyan időpontot találni, ami mindhármunknak megfelelt, a kezdéssel alaposan elcsúsztunk, amikor pedig végre elkezdtük a felvételt, eltört az egyik mikrofonállvány, így aztán Litkai Gergely ülve vette fel a rocksztárpózt, és több mint egy órán keresztül fogta a kezében az állványra applikált mikrofont. Az égiek látszólag összeesküdtek ellenünk, de semmi nem állíthatott meg minket, végül csak összehoztuk. És milyen jó, hogy így történt, méltó zárása lett ez a beszélgetés az évadnak. Nyárra most egy időre megpihenünk, addig viszont hallgassátok Ürge-Vorsatz Diána fizikust, az ENSZ Kormányközi Klímavédelmi Tantestületének (IPCC) Mérsékléssel foglalkozó Munkacsoportjának alelnökét (az IPCC tevékenységét 2007-ben Nobel-békedíjjal ismerték el), a Közép-Európai Egyetem professzorát, Litkai Gergely Karinthy-gyűrűs humoristát és Krajnyik Cintia műsorvezetőt a Közös hangban.
–
Ürge-Vorsatz Diána pályája kezdetén csillagásznak készült, majd az 1989-ben bekövetkezett események szakmai szempontból is sorsfordítók voltak számára, és megvalósíthatta álmát, hogy a természetvédelemmel foglalkozzon. Mint mondja, a nyolcvanas években nem sok jel mutatott arra, hogy erre sok lehetősége lenne. Évfolyamtársai éppen ezért kezdetben csillagvédőnek hívták, manapság pedig a környészként hivatkoznak rá a kollégái. Tudósként arra tette fel az életét, hogy az éghajlatváltozásból fakadó krízisre találjon lehetséges megoldásokat, és ki is fejti, mi az egyén, mi a nagyvállalatok és mi a politikai döntéshozók szerepe mindebben, valamint egészen konkrét javaslatokat is megoszt a hallgatókkal.
Diána hétgyermekes családanyaként nem hisz abban, hogy kizárólag az aszkézis által kell fenntarthatóan élnünk, szerinte mindenki szeretne jobban élni.
Fontos azonban, hogy újradefiniáljuk, mit is jelent jól élni.
Rendületlenül hisz abban, hogy ha a természettel jobban együttműködve változtatunk az életmódunkon, nemcsak elkerülhetővé válik a klímakatasztrófa, hanem egy sokkal élhetőbb világ vár ránk.
Gergő – Diánához hasonlóan – gyerekkorától kezdve rengeteg időt tölt a természetben, így könnyen követhetővé vált számára, hogy milyen, az ember által okozott változások következtek be a környezetünkben. Ennek hatására vált és válik egyre fontosabbá az életében a bolygónk megóvása. A tizediken él, újabban a teraszán komposztál, háromgyerekes apukaként viszont beletört a bicskája a vegán és vegetáriánus életmódba. Az utóbbi időben lelkiismeret-furdalása is van, hogy több húst fogyaszt a kelleténél. Ökológiai lábnyomát folyamatosan igyekszik csökkenteni, évek óta nem repül például a tengerentúlra, és ha teheti, máshova sem, és nagy egyetértésben mondják ki mindketten, hogy kifejezetten örülnek a különadónak, amely talán visszaveti az emberek repülési kedvét.
Szó esik arról, miért elhibázott lépés a jelenlegi árstop fenntarthatósági szempontból, és még Pumped Gabó neve is elhangzik, de arra is rákérdezek, mit gondolnak arról a generációmat érintő morális dilemmáról, hogy önzés-e a mai világban gyereket szülni erre a világra.
Hallgassátok meg a beszélgetést, amit Diána szerint Gergő tesz szexivé!
Krajnyik Cintia
A Közös hang további epizódjait itt találod: