Miféle nővérek ezek?

Öt nővér él egy közép-kaliforniai házban: Kate, Sophia, Quinn, Luna és Camilla nővérek. Bár a birtokon kívül lakik, de a rendhez tartozik még Kass nővér is, ám ő a párjával és két gyerekével él. Igen, a párjával és a gyerekeivel. Tudom, sok ez így egyszerre, fűszag és család, hát miféle nővérek lehetnek ezek? Elmesélem.

A 2014-ben alapított Sisters of the Valley, azaz a Völgy Nővérei nem vallási szervezet, hanem egy önjelölt nővérközösség, amely a spiritualitás terjesztésével és CBD termékek árusításával foglalkozik. Kate nővér a rend alapítója – aminek egyébként semmi köze a hagyományos apácarendekhez –, és aminek világszerte már számtalan tagja van.

A kaliforniai birtok békés hely, a nővéreknek van egy kézműves jurtájuk, káposztával és spenóttal beültetett zöldséges ágyásaik. A birtok legfontosabb növénye azonban a magasra nőtt kannabisz. (Lényeges tudni, hogy az államban legális a rekreációs drogok termesztése és fogyasztása is.)

Füvet szívó apácák a patriarchátus ellen: ők a Völgy Nővérei
Forrás: Facebook/Sisters of the Valley

Ezek ipari kendernövények, melyekből gyógyhatású CBD-t vonnak ki, de saját használatra marihuánát is termesztenek. A különbség a kettő között az, hogy a tiszta CBD-nek nincs pszichoaktív hatása, míg a marihuánában benne hagyják a bódultságot okozó THC-t. A nővérek a termékeiket sosem nevezik drognak, mindig „gyógyszerként” hivatkoznak rájuk, és a termesztéstől a csomagolásig minden munkafolyamatot a holdciklushoz igazítanak.

„Ennyi erővel én meg apáca vagyok”

Az alapító, Kate nővér gyerekkorában katolikus neveltetést kapott, fiatalkorát apácák között töltötte. Mielőtt megalapította volna a rendhagyó közösségét, tanácsadóként dolgozott, az ügyfeleinek segített távközlési és internetes vállalkozások beindításában. Ám egyedülálló anyaként feladta karrierjét, mert az állandó utazás miatt sokat volt távol a gyerekeitől. Végül a kannabisz-iparban látta meg a rendkívüli lehetőséget. Central Valley-be költözött, és 2009-ben nonprofit szervezetet alapított, amely halálos betegeknek biztosított orvosi marihuánát.

„Apácává” válása 2011-re datálható, amikor az Obama-kormányzat sikertelenül próbálta elérni, hogy a Mezőgazdasági Minisztérium ne minősítse a pizzaszószt (!) zöldségnek az iskolai menzákon. „Emlékszem, azt mondtam magamnak: »Istenem, ha a pizza zöldség, akkor ennyi erővel én meg apáca vagyok«” – meséli.

Nem sokkal ezután egy tüntetés apropóján találkozott az unokaöccsével, aki megemlítette, hogy van otthon egy apácaruhája és rábeszélte Kate-et, hogy vegye fel. Onnantól kezdve úgy járt tüntetni. 

„Amikor apácaruhában mentem tüntetni, az emberek arra kértek, alapítsak vallást, de én mindig azt mondtam, hogy ez csak egy fricska a rendszernek, mert ez az ország úgyis romokban van.”

Ahogy a tandíjemelések és költségvetési megszorítások ellen tüntetett apácaruhában, felmerült benne a kérdés: milyen lehetne egy modern apácarend? „Azt hittem, bolondnak tartanak majd, amiért egyedül, önjelölt nővérként jelenek meg, de valójában egy nagyon érdekes diskurzus indult el arról, hogyan is nézhetne ki ma egy újkori apácarend” – meséli Kate nővér. 

2013 augusztusában meghívták a San Joaquin-völgyben található Tule River rezervátumba egy őslakos törzsi találkozóra, ahol gyógyító asszonyokkal beszélgetett a növényi orvoslás hagyományáról. „Amikor lejöttem a hegyről, azt mondtam: »a francba is, megalapítom a saját rendemet«.”

Tizenöt hónappal később létrehozta a Weed Nuns (Fű-apácák) Facebook-oldalt, ráfordult a növényi gyógykészítmények gyártására és népszerűsítésére. Pillanatok alatt ötezer követője lett.

Közös Netflix, közös joint

Gondolhatnánk, hogy most jön az a rész, amikor egy közös ügy összesodorja a megfelelő embereket és a küldetéstudat által vezérelve egy fedél alá kerülnek, de az összeköltözés ötlete ennél sokkal prózaibb motivációból eredt. 

„Arra gondoltam, ha négyen együtt laknánk és együtt készítenénk a gyógyszert, osztozhatnánk egy Netflix-előfizetésen is, ami mindenkinek megérné” – meséli Kate nővér, és bár gyanítható, hogy a Netflxtől függetlenül is ugyanígy alakultak volna a dolgok, az biztos, hogy így sokkal jópofább a sztori.

Így már nem csupán egyenruhájuk, de közös lakhelyük is lett, mégha az kolostornak nem is mondható.„Nem akartunk vallási felekezet lenni“ — magyarázza Kate nővér.

„Egy valódi apácarend koldulásra kényszerített volna minket, de mi el tudjuk tartani magunkat. Egy nők tulajdonában lévő vállalkozást akartunk, ami jó ügyet szolgál. Mint réges-régen a beginák.”

A beginák egy női közösség voltak, akik a tizenharmadik és tizenhatodik századi Európa nyugati részén kommunában éltek, önfenntartóak voltak, ruhákat készítettek, betegeket ápoltak és Jézus példáját követték.

„Nem akarjuk idealizálni a múltat, de van, amit érdemes átvenni” – mondja Kate nővér. „Ahogyan azok a nők harmóniában éltek a természettel, azt próbáljuk mi is követni.”

A Völgy Nővéreinek működése és életmódja a holdciklushoz igazodik. Betakarítási szertartásuk teliholdkor zajlik, és a Beginák könyvéből olvasnak fel, ami egy saját készítésű írás, tekintve, hogy ilyen már nem létezik, mert anno mindet elégették.

Kate nővér azt mondja, ők írják a saját szövegeiket a könyvükbe. Elképzelik, mit mondanának a régi beginák a mai eseményekre, hogyan reagálnának a politikai helyzetre, a patriarchátusra.

De még ezt sem komolykodják túl, ugyanis a „záróimájukat” például a Trónok harca negyedik évadából idézik fel. 

Szolgálat, engedelmesség, egyszerű élet, aktivizmus, tisztaság, ökológia

Kate nővér beszél a fogadalmaikról is, hogy még véletlenül se süsse rájuk senki, hogy csak a ruhájukban testesül meg az apácaságuk.

Az alapfogadalmukat a SOLACE mozaikszóval foglalják össze, amit a szolgálat (service), engedelmesség (obedience), egyszerű élet (simplicity), aktivizmus (activism), tisztaság (cleanliness) és ökológia (ecology) szavak alkotják. 

Kate nővér elmagyarázza, hogy a szolgálat a növényi alapú gyógytermékek készítését jelenti.

Az engedelmesség nem egy személyhez vagy szervezethez, hanem a holdciklusokhoz való igazodást takarja.

Az aktivizmus a helyi hivatalnokok felelősségre vonását,

a tisztaság pedig meglepő módon nem azonos a cölibátussal. „Sokan automatikusan azt hiszik, hogy nem lehet párkapcsolatunk, de ez nem igaz”

– mondja Quinn nővér. „A mi értelmezésünk szerint ez azt jelenti, hogy a magánéletünket magánéletként kezeljük.”

És persze ott van az apácaruha, amit a farmon kötelező viselni. Egyrészt azért, hogy védjék a bőrüket és a hajukat a növényi gyógyszerek készítése során, másrészt, hogy segítse meditatív tudatállapotba hozni őket, amelynek köszönhetően valódi tisztelettel fordulhatnak az évszázadok óta megbélyegzett növény, a környezetük és a feladataik felé. Azt mondják, az apácaruha mindehhez emelkedettséget ad.

A TikTokon és az Instagramon azóta már százezrek követik őket, számtalanszor szerepeltek már a médiában – az üzeneteik egyre szélesebb körben terjednek,.

„A hosszútávú terv az, hogy a nővérek mind saját üzletet indíthassanak, saját bolttal, saját kereskedelemmel” – mondja Kate nővér. „Kezdhetik ügynökként vagy kiskereskedőként, de a végső cél az, hogy mind saját gyógyszert készítsenek és saját kis területük legyen.

Minden, amit csinálunk, a női önrendelkezésről szól: nők birtokolják a földet és ők hozzák a szabályokat. Elég volt abból, hogy mindent leuralnak a férfiak, hogy kifacsarnak, kisemmiznek. Kell egy tér, amiben csak mi vagyunk, a saját szabályaink és a természet, amivel harmóniában élünk és általa gyógyítunk.”

Habár a kannabisz megítélése világszerte igen sokféle, a Völgy Nővérei elsősorban nem azért érdekesek, mert füvet termesztenek és szívnak, hanem azért, mert egyszerre testesül meg bennük a lázadás és a hagyományok tisztelete.

Az ellenállásnak olyan formáját választották, ami visszanyúl az ősi gyökerekhez, közben pedig beint az erőszakos, patriarchális berendezkedésnek és másoknak is segítségére van.

Lehet vitatni a választott gyógynövényük létjogosultságát, de azt azért meg kell hagyni, hogy a Netflix-előfizetésen osztozó, pöfékelő, rendszernek bemutató apácarend egészen izgalmas arca a lázadásnak. 

Szabó Anna Eszter

Források: Sisters of the Valley YouTube-csatornája, The Guardian, Sisters of the Valley, Reuters

A képek forrása: Facebook/Sisters of the Valley, sistersofthevalley.org