Tex-mex mártogatótál – a nyár legjobb comfort foodja (letesztelve)
Ebben a nagy melegben egyetlen dolgot lehet tenni: habzsolni a gasztronómiai élvezeteket. Úgyhogy beáldoztam a bikini bodymat – hogy nektek ne kelljen –, és megtaláltam a tex-mex receptek közül is a legjobbat. Szőcs Lilla főz.
–
A kísérlet olyan jól sikerült, hogy Csepelyi Adrienn kolléga nem hitt ma nekem, amikor elárultam, hogy hetente háromszor járok edzeni. De lehet, hogy csak azért, mert nem tudtam a ketogén diétájához illeszteni a receptet. (Vagy csak szimplán le kéne állnom a nachosszal).
Főzés előtt nálunk, a WMN-nél a következőképp néznek ki a előkészületek: mindent bevásárolok a piacon. Majd mindenki hirtelen elém járul, hogy mit NEM kér bele. Például egy tex-mex-recept esetében: legyen „csípősmenetes”, koriandermentes, gluténmentes és laktózmentes. Gazsi volt a legaranyosabb, aki csak annyit kért, hogy legyen kész fél egyre. Aztán, amikor egy órakor még a sajtszószt kavargattam, már az óráját kocogtatta, hogy „késik az ebéd, nem erről volt szó”. Szívem szerint belenyomtam volna a fejét a forró sajtszószba. De nem tettem. Mert rajtam kívül egyedül ő regisztrált még minden ebédrendelős felületre. Érthető módon nem érdekem, hogy megsérüljön. Akkor rendelhetem én az ebédet a többieknek. (Annak menete is pont ilyen bonyolult, Fiala Borcsa egyszer meg is írta, ITT elolvashatjátok).
Chili con queso, ahogy én szeretem
Nem tudom, ti hogy vagytok vele, de én ebben a nagy melegben folyamatosan nachos-lázban égek, mohóságomnak köszönhetően nachos-dipek és tex-mex-fogások széles tárházát tudom már házilag elkészíteni. Ezek közül hoztam most el a legkúlabb receptet nektek.
Ez pedig nem más, mint a chili con queso…(wait for it) – ahogy Bob Armstrong amerikai demokrata politikus szereti.
Eltekintve ettől az álságos húzástól, hogy a konyhákba is benyomul az amerikai politika, bitang jó ez a recept.
A queso lényegében az a klasszikus sajtszósz, amibe a tortillacsipszet szokás mártogatni, a chili con queso-tál pedig a következőképp készül: kerül bele egy réteg húsos mártogató (picadillo), amire egy réteg queso sajtszószt teszek, erre pedig díszítésként egy kis avokadókrém, pico de gallo és tejföl. Ebből áll össze a mennyei mexikói mártogatós tál.
Mivel féltem, hogy a többiek nem fognak jóllakni, (aznap tízen voltunk az irodában, életemben nem főztem ennyi embernek) ezért még sütöttem hozzá egy-két kiló édesburgonyát, és megfőztem mellé hat cső kukoricát. Biztos, ami biztos.
Mennyei tex-mex-mártogatótál
A hosszas kísérletezés során már korábban kitapasztaltam, hogy számomra melyik receptúra a legfinomabb. Erre biztatnék mindenkit:
ne ragaszkodjatok az autentikus receptekhez, mert nem mindig az a legfinomabb. Bátran szabjátok a saját ízlésetekre azokat!
Ha tex-mex comfort foodot készítek, akkor számomra két hozzávaló számít elhagyhatatlannak: a koriander és a lime.
Ettől függetlenül érdemes kreatívan játszani a krémekkel (nem igazán lehet elrontani), az avokádókrémet például egy kis sajtkrémmel, görög joghurttal is fel lehet lazítani. Van, aki mézet is tesz hozzá, és higgyétek el, nagyon-nagyon jót tesz neki! Én például rusztikusan készítem: lime-mal, paradicsommal, lila hagymával, korianderrel és egy csipet sóval, egyéb ízesítés nélkül. A pico de gallót ugyancsak rusztikusan szeretem: paradicsomot, lila hagymát és savanyított jalapeno paprikát összeaprítok, meglocsolom egy kis lime-mal, és tépek rá friss koriandert.
Picadillo, ahogy én szeretem (négy-öt főre)
Hozzávalók:
0,5 kg darált marhahús (faggyúval)
egy doboz paradicsom passata/konzerv
2 közepes vöröshagyma
egy kiskanál római kömény
egy késhegynyi fahéj
egy csipetnyi szerecsendió
(só, bors)
Ízlés szerint:
egy marék mazsola
két marék olajbogyó
egy konzervnyi lila bab
A legalsó réteg egy mennyei húsos mártogató, ami darált marhahúsból készül. Érdemes a hentesnél egy kis faggyút is hozzákevertetni, mert úgy még finomabb az íze. A darált marhahúst dinsztelt vöröshagymán megsütöm, adok hozzá apróra vágott zöld kaliforniai paprikát, és ráöntök két-három dl sűrű, krémes paradicsomlét. Jöhetnek a fűszerek: egy csipet római kömény, egy darab babérlevél, egy kevés szerecsendió és egy kis fahéj kerül bele. Ezt követően jól összerottyantom, majd ízlés szerint lila babot, olajbogyót, és/vagy mazsolát is teszek mellé. Végül alacsony lángon főzöm húsz-harminc percig, és kész is.
Queso hozzávalók (4-5 főre)
25 dkg Cheddar sajt
25 dkg Monterrey Jack sajt
3 evőkanál vaj
1,5 dl tej
(ha biztosra szeretnél menni, hogy besűrűsödjön, tegyél hozzá még egy evőkanál étkezési keményítőt)
Ízlés szerint:
chili, jalapeno
1 nagyobb paradicsom felaprítva
Ha Monterrey Jack sajtot nem találnál a boltban, helyette használhatsz Cheddart. A sajtokat reszeld le, majd vajon kevergetve olvaszd meg. Jöhet rá a 1,5 dl tej, de ügyelj rá, hogy nehogy felforrjon a sajtszósz – különben ketté fog válni: vajas tejjé, benne trutymákos dermedt sajtdarabokkal. Ha tutira akarsz menni, tegyél hozzá egy evőkanálnyi keményítőt – de ezzel együtt sem szabad forralni a sajtszószt.
Ha szépen megolvadt, jöhetnek bele az ízlés szerinti hozzávalók. Mivel nálunk, az irodában a csípőst kevesen bírják, ezért az itt felsorolt receptek kétféle változatban készültek.
Bizton állíthatom, hogy mindkét verziója átment a teszten. Tíz emberből tíz imádta. Ezt onnan tudtam, mert legalább fél órán át csöndben nyammogtak. A csönd pedig nálunk igen ritka dolog.
Ha az összes mártogatóval elkészültél, egy tálba szépen jöhetnek is a rétegek. Alulra a picadillo, rá a sajtszósz, egy-egy gombóc avokádókrém, tejföl és pico de gallo. Tipp: egy fagyiskanál segítségével szép kis gombócokat lehet rá halmozni. (Erre természetesen csak utólag jöttem rá.)
A többiek már annyira éhesek voltak addigra, hogy az esztétikus tálalásról lemondtam. Nézzétek ezt el nekem, és ha kipróbálnátok a receptet, mindenképp írjátok meg nekünk, hogy sikerült!
Bon appetit! ¡Que aproveche!
Szőcs Lilla
Képek: Tóth Flóra/WMN