Ha van időtök akár az ünnepi előkészületek alatt, nézzétek meg a beszélgetést:

1. Legyen minden gyereknek karácsonya

A lányaim 9 és 11 évesek, most vannak abban a korban, amikor már egy kicsit kitekintenek az úgynevezett buborékból, amiben élnek, már mindketten tudják a karácsonyi csodák titkát, ám azért még élvezik a varázslatot. De az ünnepi jótékonykodás kapcsán megérkezett az életükbe az információ, hogy bizony az ünneplés, a karácsony pénzkérdés is, és van, akinek nem úgy jönnek össze a dolgok, hogy a számukra természetes „csodát” átélje. Amikor erről beszélgettünk, felajánlották a zsebpénzüket, hogy ne maradjon az országban gyerek karácsonyfa és ajándékok nélkül (természetesen nem az ő zsebpénzükből, de segítettünk, hogy kettővel kevesebb gyereknek szebb legyen az ünnepe). Szerencsére ezt sokan gondolják hasonlóan, így 

az összes jótékonykodás egyharmada decemberben történik, és a gyerekek mellett az állatmenhelyek kapják a legtöbb segítséget: 

mert a védtelen élőlényekről való gondoskodásra van igénye a legtöbb szerencsésebb helyzetben lévő embernek – ezt mondja Kovács András Péter, a Yettel márka- és marketingkommunikációs igazgatója is. „Karácsonykor alacsonyabb a belépési küszöb, nyitottabbak vagyunk érzelmileg, könnyebben mondunk igent arra, hogy valami jót tegyünk másokkal. Ez egy olyan momentum, amit érdemes megragadni, és szétterjeszteni az egész évben, ha azt vesszük észre, hogy ez bennünk jó érzéseket okoz.”

2. Ha konkrét kérést teljesítesz, azt mutatod, hogy a rászoruló emberek igényei is érvényesek

Milanovich Domi pszichológus-újságíró, a WMN főszerkesztő-helyettese azt emeli ki, hogy azok az akciók, ahol gyerekek konkrét kéréseit teljesítik jótékony segítők azért fontosak, mert azt is megérzik ezáltal a nehéz helyzetben lévő gyerekek, hogy az ő igényeik, vágyaik is érvényesek és valóra válhatnak: 

„Az is kiváltság, ha van esélyed azt elsajátítani, hogy te egy érvényes szükségletekkel rendelkező ember vagy, hogy amire neked igényed van, az számít-e, azt észreveszik mások.”

D. Tóth András gyakorló apaként és a gyerekkorok karácsonyaira jól emlékező felnőttként csatlakozik a felvetéshez, hogy milyen jó érzés a kisebb gyerekeknek, ha valóban azt az ajándékot kapják, amire akár már hónapok óta vágyakoznak. A rászoruló családoknál ebben segítenek azok az akciók, amelyek előzetesen összegyűjtik a gyerekek vágyait. 

A segítésnél azt is fontos figyelembe venni, hogy ne a támogatott emberek elé álljunk mint segítő, hanem melléjük, nem kitakarva őket.

3. A tinikről hajlamosabbak vagyunk elfeledkezni, ha támogatásról van szó

A Yettel a Baptista Szeretetszolgálattal együttműködésben arra fókuszált az idei kampányában, hogy a sokszor kevésbé támogatott 13 és 18 év közötti korosztályból 1200 gyerek kívánságát teljesítik. Azért is fontos nekik, mert a szeretetszolgálat tapasztalatai szerint, összhangban azzal, amit Domi is megfogalmazott, ennek a korosztálynak különösen nagy szüksége van az emocionális támogatásra. A konkrét támogatás mellett a kampánynak az is fontos célja, hogy másokat is arra inspiráljon: gondoljanak erre a korosztályra is, ha van lehetőségük és vágyuk jótékonykodni.  

4. Nem ördögtől való azért segíteni, mert nekünk is jó érzés

Milanovich Domi azt is kiemeli, hogy 

egyáltalán nem elhanyagolható része a jótékonyságnak a jó érzés, amit okoz nekünk, 

és az is fontos, hogy szívesebben segítünk azoknak, akikhez jobban tudunk kapcsolódni. Akár azért, mert a problémáját közelebb érezzük magunkhoz, akár azért, mert egy ismerősünk ajánlotta figyelmünkbe az ügyet. A kutatások is azt mutatják, hogy a támogatott szervezet kiválasztása inkább érzelmi döntés, nem racionális. Egyes tanulmányokból az is kiderült már, hogy az adakozás vagy az önzetlen segítés boldogsághormonok, például oxitocin és szerotonin termeléséhez vezethet. A „helper’s high” kifejezés arra a jelenségre utal, hogy az emberek természetesen jól érzik magukat, amikor segítenek másoknak.

5. Nem csak tárgyakat lehet adni, időt is

Ahogy a privát családi élményeket mesélték a beszélgetés résztvevői: a moderátor, Krajnyik Cinti újságíró, Milanovich Domi, Kovács András Péter és D. Tóth András, kiderült: mindenki ünnepének fontos része, hogy tudjon időt adni a szeretteinek, az együtt töltött pillanatokra legyen lehetőség, mert az a felnőtteknek sokszor többet ad, mint a tárgyi ajándék. Ez egyébként a jótékonyságra is érvényes; felmerült a beszélgetés során az önkénteskedés lehetősége, amit ilyenkor az ünnepek idején is meg lehet tenni azoknak, akiknek esetleg az anyagi segítés nem opció. 

Az ünnepi jótékonykodás nemcsak a rászorulók számára hoz előnyöket, hanem az adakozók életét is szebbé teszi. Az ünnepek előtt, alatt pedig érdemes megfontolni, hogyan segíthetjük környezetünket, hiszen minden apró jócselekedet nagyobb változások előfutára lehet – és ahogy elhangzott a beszélgetésben, ha pozitív tapasztalatot gyűjtünk segítőként, akkor azt nagyobb eséllyel építjük be később akár a hétköznapi életünkbe is.

Tóth Flóra