Lélektani határ
Lélektani határ

A vidékre költözőknek a családképe is átalakul

Lélektani határ – 2024.06.07. – FR

Bár évtizedek óta foglalkoztatja a vidékszociológiát, és általában a társadalomtudósokat, hogyan is határozzuk meg a vidéket, ma sincs egyetlen nagy, egységes definíció rá. Az azonban biztos, hogy a vidék ma már jóval sokszínűbb, mint a megelőző évtizedekben volt, és sokkal többeket is vonz. De hogyan alakítja magát a vidéket ez a mobilizáció? Kik határozzák meg pontosan a mai vidékképünket? És mit jelent mindez az ott élők szemszögéből? A Lélektani határ új epizódjában Milanovich Domi vendége: Csurgó Bernadett vidékszociológus.

A város-vidék mint két különálló kategória, már rég nem létezik, a fejekben viszont nagyon is!

Lélektani határ – 2024.06.06. – MD

Kik nem férnek bele a vidéki idillbe? Miért érzünk nosztalgiát a parasztházak, rusztikus bútorok iránt akkor is, ha gyerekként szinte sosem láttunk olyat? Hogyan jelenik meg a vidékben a város – a kiránduló, a hagyományőrző, a gyerekvállalás miatt kiköltöző népek –, és fordítva? A Lélektani határban Csurgó Bernadett vidékszociológus.

Ha a gyerek a hírvivő az elvált szülők között, azt nagyon nehéz feldolgoznia

Lélektani határ – 2024.05.31. – FR

A mozaik lét egy kihívásokkal teli, bonyolult családforma, de reményteli is – vallja dr. Ságh Beáta orvos, pszichológus, aki a Lélektani határ mozaikcsaládokról szóló epizódjának vendége volt. Az ő gondolataiból válogattunk.

A mozaikcsaládban a biológiai szülő sokszor túl engedékeny, a beérkező felnőtt túl katonás

Lélektani határ – 2024.05.30. – MD

A Lélektani határban sorra vesszük a mozaikcsaládokat – a nem vér szerinti szülő és gyerek(ek) együttélését – érintő legfontosabb témákat. Hogyan lehet átalakítani, pozitív jelentéssel felruházni a mesékből ismert „mostoha” szerepet? Mik a tipikus játszmák, csapdahelyzetek, és mit tegyünk, ha mégsem tudjuk annyira szeretni a párunk gyerekét, mint ahogy azt elképzeltük? Vendégünk: dr. Ságh Beáta pszichológus.

Amikor a napi rutinokkal való teljes kapcsolatvesztés lesz az élet realitása – A felejtés betegségéről, a demenciáról

Lélektani határ – 2024.05.24. – FR

Általános tapasztalat, hogy a demenciában érintett betegek már középsúlyos-súlyos stádiumban vannak, mire eljutnak szakorvoshoz, holott ha korai fázisban történne a diagnózis, éveket lehetne nyerni és jelentősen javítani az életminőséget – hangsúlyozza dr. Nagy Szilvia pszichiáter. A Lélektani határ legújabb epizódjának témája: a demencia.

A demens embertől is lehet tanulni: a szenvedés mellett fejlődési potenciál is van az otthonápolásban

Lélektani határ – 2024.05.23. – MD

A Lélektani határban egy nehéz témával, a demenciával jövünk, de közben szó lesz a szeretet, a kapcsolódás sokféleségéről, az emlékezés mélyen társas jellegéről, és arról is, hogyan lehet értelmet találni ebben az embert próbáló élethelyzetben. Az új adásban: dr. Nagy Szilvia pszichiáter és Szűcs Teri író.

Az érzelmileg éretlen szülő a gyerekével akarja megtölteni az életét, és ezzel súlyos károkat okoz

Lélektani határ – 2024.05.17. – FR

Az érzelmileg éretlen szülők olyan „felelősségcsomaggal” ruházzák fel a gyereküket, amit ők nem képesek vinni. És ami a gyereket nem mellesleg koraéretté teszi, súlyos problémákat okozva a felnövekedése során.

Gyerekek szülői szerepben: az egész életük aköré szerveződik, hogy ne okozzanak gondot

Lélektani határ – 2024.05.16. – MD

Hogyan lehet felnőtt fejjel megtanulni határokat húzni? Miről árulkodnak a családi csetcsoportok, miért nem a pénz miatt fájnak annyira az örökösödési ügyek, és mi köze egy tál isteni rizottónak a kapcsolatfüggéshez? A Lélektani határ második évadának premieradásában: Bibók Bea pszichológus.

< 1 2 3 4 >