Címke: betegjogok

Kényszersterilizáció roma nőknél: „A műtét után tudta meg, hogy többé nem eshet teherbe”

WMN Ügy – 2026. június 10. – KO

Nincs pontos adat arról, hányan estek át Magyarországon kényszersterilizáción – fogalmaz Kóczé Angéla. A szociológus szerint előfordulhat az is, hogy a beavatkozást például császármetszés közben végzik el, anélkül hogy az érintettet erről tájékoztatnák volna. Ahogy ez megtörtént Sz.A.-val is 2001-ben. Mi áll ennek az embertelen gyakorlatnak a hátterében?

Jogsértő, ha a szülő nőt beleegyező nyilatkozatok aláírására kötelezik a kórházi felvételkor

WMN Ügy – 2026. június 8. – KK

Miért jogsértő egyben aláírattatni a beleegyező nyilatkozatot minden potenciális beavatkozásra a szülő nővel? Milyen jog- és életszerű megoldás létezne helyette? Dr. Ecsedi Gabriella jogászt, népegészségügyi szakembert kérdezte Kőrizs Kata.

„Ne gusztustalankodjon!” – mondták a kórházban állítása szerint a vérző kismamának

WMN Szűrő – 2026. február 11. – NA

Kétszer is hazaküldték Máriát a kórházból, harmadszor már a mentő vitte be. Beszámolója szerint hosszú ideig várakoztatták, az elvesztett magzattal méltatlanul bántak. A hatóságok szerint nem sérültek Mária jogai – a TASZ a bíróságon folytatja az ügyet.

„Csinálunk egy szexfotót kegyedről” – Mi történik az orvosi fotókkal a műtétek előtt és után?

WMN Ügy – 2025. október 30. – KO

Dóra imád biciklizni, de egy fájdalmas, intim probléma évekig megakadályozta ebben. Márciusban végre úgy tűnt, megoldás születhet, amikor egy elismert nőgyógyász műtétet ígért neki. A beavatkozás előtt azonban készült egy fotó, aminek nyoma veszett. Dóra azóta sem tud szabadulni a gondolattól, mi történt azon a vizsgálaton, és miért a saját mobiljával készítette a főorvos a képet.

Nem kell csendben tűrnöd, ha megaláztak a nőgyógyászaton – mutatjuk, milyen jogaid vannak betegként

WMN Egszsg – 2024. április 9. – ZKB

Az idejében diagnosztizált méhnyakrák túlélési rátája 25–80 százalék, mégis évről évre csökken a szűréseken való részvételi hajlandóság. Hogy mi ennek az oka? Többek között az, hogy sok nőnek rossz és megalázó tapasztalatai vannak az ellátással kapcsolatban.