Filákovity Radojka

Filákovity Radojka zsigerileg introvertáltnak tartja magát, még sincs semmi, ami jobban érdekelné az embernél. Hogy ezt az ellentmondást feloldja, újságíró lett. Indulásuk óta szerkeszti a Beszélnünk kell! és a Lélektani határ podcastokat, saját perinatálisveszteség-élményéből táplálkozva pedig egy, az érintetteket – és az ő egyéni útjukat a gyászfeldolgozásban – bemutató portrésorozattal dolgozik azon, hogy a perinatális veszteséget kevesebb tabu övezze. A keresztneve a szerb „öröm” szóból ered, a teljeset pedig kérésre változatos módokon tudja betűzni.

Filákovity Radojka cikkei

Összesen: 559 db cikk

„Sokáig úgy gondoltam a császármetszésemre, hogy hibázott a testem” – Beszélgetés Fátyol Viola fotográfussal

Kult – 2021. május 1. – FR

Miért kudarcélmény sokak számára a császármetszés? Hogyan lehet az inkubátorban lévő babáddal kapcsolatot építeni? És miért lenne fontos beszélni róla, hogy egy traumatikus szülésélmény feldolgozása akkor is gyászfolyamattal jár, ha pozitív a végkicsengése? Fátyol Violával az alkotásai kapcsán többek közt a koraszülés és a császármetszés lelki vonatkozásairól, a szülést övező tabukról és a saját szüléstörténetéről is beszélgettünk. @Filákovity Radojka interjúja.

Mitől függ, hogy valaki tünetmentesen vészeli át, vagy belehal a koronavírusba? – Kérdések és válaszok az antitestekről

WMN Egszsg – 2021. április 30. – FR

Az antitestek a szervezetünk akcióhősei, nagy szerepük van a koronavírus elleni harcban is. De vajon meddig segítenek védettnek maradni a vírussal szemben a fertőződés, és meddig az oltás után? Miért reagál minden emberi szervezet másképp az oltásra? És mitől függ, hogy újra elkapjuk-e a betegséget az oltást vagy egy korábbi fertőzést követően?

Nagyapám nem a munkatábor áldozata, hanem igazi túlélő volt – Így tanít ma a története élni, örülni, hinni

WMN Life – 2021. április 24. – FR

Lehet szeretni valakit, akivel sosem találkoztál? Milyen útravalót kaphatsz attól, akit nem is ismersz? Hogyan kapcsolódunk össze generációról generációra a traumáinkban, de a szeretetünkben is? Radojka nagypapája túlélte a munkatábort, a vele történtekről azonban – sokakhoz hasonlóan – sosem beszélt. Ők ketten nem találkozhattak már, így most, harminchárom évvel a halála után Radojka próbálja megfejteni, mit hordoz magában a nagyapjából, és hogyan hatottak a családra a vele történt megpróbáltatások.

„Rajtam kívül mintha mindenki más megkapta volna már az oltást” – Mit kezdhetünk az oltásirigységgel?

WMN Ügy – 2021. április 20. – FR

Az oltásirigység természetes emberi reakció. De vajon mi bújik meg a hátterében? Hogyan erősít rá a szorongásainkra a közösségi média; egyáltalán megéri posztolni az oltásról?

„Auschwitzban nem volt múlt, nem volt jövő, csak az életben maradás számított” – Elolvastuk a világ legboldogabb emberének könyvét

Kult – 2021. április 16. – FR

„Néhány hétig el lehet élni élelem nélkül, néhány napig víz nélkül is, de remény nélkül, hit nélkül a többi emberben? Anélkül vége, összetörik az ember. Így éltük tehát túl. A barátság, az együttműködés segítségével. A reménnyel” – holokauszttúlélőként a százegy éves Eddie Jaku nemcsak annak élő tanúja, milyen borzalmakra képes az ember, hanem annak is, hogyan képes arra, hogy még a legsötétebb órákban is megőrizze magában a fényt.