Volt már olyan pillanatod, amikor azt érezted: „ezt meg kéne írni”? Küldd el nekünk a te sztoridat itt!!

Filákovity Radojka

Filákovity Radojka zsigerileg introvertáltnak tartja magát, még sincs semmi, ami jobban érdekelné az embernél. Hogy ezt az ellentmondást feloldja, újságíró lett. Indulásuk óta szerkeszti a Beszélnünk kell! és a Lélektani határ podcastokat, saját perinatálisveszteség-élményéből táplálkozva pedig egy, az érintetteket – és az ő egyéni útjukat a gyászfeldolgozásban – bemutató portrésorozattal dolgozik azon, hogy a perinatális veszteséget kevesebb tabu övezze. A keresztneve a szerb „öröm” szóból ered, a teljeset pedig kérésre változatos módokon tudja betűzni.

Filákovity Radojka cikkei

Összesen: 612 db cikk

Nagyapám nem a munkatábor áldozata, hanem igazi túlélő volt – Így tanít ma a története élni, örülni, hinni

WMN Life – 2021. április 24. – FR

Lehet szeretni valakit, akivel sosem találkoztál? Milyen útravalót kaphatsz attól, akit nem is ismersz? Hogyan kapcsolódunk össze generációról generációra a traumáinkban, de a szeretetünkben is? Radojka nagypapája túlélte a munkatábort, a vele történtekről azonban – sokakhoz hasonlóan – sosem beszélt. Ők ketten nem találkozhattak már, így most, harminchárom évvel a halála után Radojka próbálja megfejteni, mit hordoz magában a nagyapjából, és hogyan hatottak a családra a vele történt megpróbáltatások.

„Rajtam kívül mintha mindenki más megkapta volna már az oltást” – Mit kezdhetünk az oltásirigységgel?

WMN Ügy – 2021. április 20. – FR

Az oltásirigység természetes emberi reakció. De vajon mi bújik meg a hátterében? Hogyan erősít rá a szorongásainkra a közösségi média; egyáltalán megéri posztolni az oltásról?

„Auschwitzban nem volt múlt, nem volt jövő, csak az életben maradás számított” – Elolvastuk a világ legboldogabb emberének könyvét

Kult – 2021. április 16. – FR

„Néhány hétig el lehet élni élelem nélkül, néhány napig víz nélkül is, de remény nélkül, hit nélkül a többi emberben? Anélkül vége, összetörik az ember. Így éltük tehát túl. A barátság, az együttműködés segítségével. A reménnyel” – holokauszttúlélőként a százegy éves Eddie Jaku nemcsak annak élő tanúja, milyen borzalmakra képes az ember, hanem annak is, hogyan képes arra, hogy még a legsötétebb órákban is megőrizze magában a fényt.

„Nem az a baj, hogy több fiú megy informatikusnak-matematikusnak, hanem hogy olyan lányok nem lesznek azok, akik egyébként szeretnének” – Beszélgetés Sáray Szilvia matematikatanárral

WMN Ügy – 2021. április 10. – FR

„Segítenünk kellene a gyerekeknek kiszélesíteni azt a keretet, amiben magukról és így a pályaválasztásukról is gondolkodnak. Még több szabadságot adni nekik benne szülőként és pedagógusként is, és leszámolni azzal a nyomásgyakorlással, illetve toxikus kommunikációval, ami eltérítheti őket a saját, választott útjukról” – vallja Sáray Szilvia matematikatanár, aki egy lányok számára létrehozott tehetséggondozó program oktatójaként és tananyag-kidolgozójaként abban segít, hogy minél több lány választhassa a természettudományos pályát.

„És akkor Karinthy eldöntötte, hogy leméri a vicc sebességét” – Beszélgetés Ott Annával és Zwack Sándorral irodalomról és gyomorkeserű-kultúráról

Kult – 2021. április 8. – FR

Míg a kávézás élményét a török kortól élvezhetjük itthon, addig a legenda szerint II. József császárt és a magyar királyt először 1790-ben kínálta meg udvari orvosa, dr. Zwack a titkos recept alapján készült gyógynövénylikőrjével. A híres magyar kávéházi és gyomorkeserű-kultúra évszázados összefonódása a világon egyedülálló különlegesség, emlékeit nemcsak szerelmi történetek, intrikák és családi anekdoták, hanem az irodalom nagyjai is őrzik.